گزارش//طرح ملی پیمان، پیمان جوانان هلال احمری برای دور کردن اعتیاد

گزارشی از اجرای طرح ملی پیمان در جمعیت هلال احمر خوزستان

بیکاری، دسترسی آسان و دوستان معتاد، نداشتن آگاهی از اعتیاد عوامل اعتیاد جوانان خوزستانی می باشد، با انجام کار تحقیقاتی و پژوهشی توسط خبرگزاری ایسنا با هدف بررسی زمینه ها و عوامل گرایش به مواد مخدر و میزان شیوع آن در مناطق حاشیه اهواز، مشخص شد که گسترش بیکاری، دسترسی آسان به مواد مخدر و ارتباط با دوستان معتاد از عوامل موثر در گرایش جوانان به مواد مخدر بوده است.

 به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان خوزستان؛ بیکاری، دسترسی آسان و دوستان معتاد، نداشتن آگاهی از اعتیاد عوامل اعتیاد جوانان خوزستانی می باشد، با انجام کار تحقیقاتی و پژوهشی توسط خبرگزاری ایسنا با هدف بررسی زمینه ها و عوامل گرایش به مواد مخدر و میزان شیوع آن در مناطق حاشیه اهواز، مشخص شد که گسترش بیکاری، دسترسی آسان به مواد مخدر و ارتباط با دوستان معتاد از عوامل موثر در گرایش جوانان به مواد مخدر بوده است.

خوزستان با وجود منابع عظیم نفت و گاز و خاک حاصلخیز و آب استانی از لحاظ منابع طبیعی غنی و دارای رتبه دوم تولید خالص و ناخالص ملی و در برابر آن رتبه دوم جوانان بیکار باسواد را در کشور دارد وجود امکانات ناکافی رفاهی و اخلاقی و اجتماعی وجود شهرک های صنعتی و ساختمان های متروک در این استان و زیاد شدن طلاق های توافقی آسیب های اجتماعی را در مرز هشدار برده است.

سازمان جوانان هلال احمر در سرتاسر کشور محیطی آرام و با نشاط، برای فرزندان پدر و مادرانی که شاهد اینگونه  آسیب ها بر پیکره زخمی اجتماع هستند و به دنبال محیط آرامی برای رشد فرزندان جوان آنها در محیط اجتماعی می باشند را ایجاد کرده است. نمونه از محیط سالم اجتماعی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اجرای طرح پیمان ” پیشگیری موثر از اعتیاد در جهت تامین نشاط اجتماعی” که با مشارکت چند هزار نفری جوانان جمعیت هلال احمر استان خوزستان اجرا شده است را در قالب یک گزارش خبری ببینیم.

جمعیت هلال احمر پتانسیل ارزشمندی برای پررنگ کردن نقش جوانان در موقعیت های خوب اجتماعی می باشد

معاون جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان در حاشیه اجرای طرح ملی پیمان گفت: حضور چند هزار نفری جوانان جمعیت هلال احمر در این طرح بار دیگر ثابت کرد جمعیت هلال احمر پتانسیل مهم و ارزشمندی در موقعیت های خوب اجتماعی می باشد.

 به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خوزستان ،علی پهلوان با بیان اینکه طرح ملی پیمان در خوزستان نتیجه بسیار خوب و فراتر از انتظار بوده است، افزود:  خوشبختانه شاهد نتایج بسار خوب و استقبال از اجرای طرح ملی پیمان یا همان پیشگیری موثر از اعتیاد در جهت تامین نشاط اجتماعی، بوده ایم.

پهلوان ادامه داد: می توان به جرات گفت گام های سازمان جوانان در امر پیشگیری از اعتیاد و آگاه سازی جوانان در زمینه های اجتماعی موثر بوده است، به طور مثال در طرح ملی پیمان چندین هزار جوان با مهارت جرات نه گفتن به اعتیاد و آموزش خود مراقبت و تغییر نگری و تقویت رفتار های محافظت کننده در برخورد با بحران های اجتماعی آشنا می شوند و کمتر شاهد آسیب های اجتماعی می باشیم.

وی در خصوص اجرای سه مرحله ایی طرح ملی پیمان “پیشگیری موثر از اعتیاد در جهت تامین نشاط اجتماعی” در خوزستان تصریح کرد: در مرحله اول معرفی ۵۵ عضو جوان پویا و واجد شرایط از خواهر و برادر برای گذراندن آموزش های لازم در سطح کشور انجام شد سپس در مرحله دوم اجرای این طرح حضور مربیان آموزش دیده در ۲۴ شهرستان استان با گرفتن ۱۴ تیم ۷ نفره که جمعا در هر شهرستان ۱۰۰ نفر با آموزش طرح پیمان آشنا شدند و در پایان در آزمون آنلاین شرکت کردند و گواهی نامه پایان دوره دریافت کردند.

برای کاهش و پیشگیری از اعتیاد، جوانان بهبهانی پای درس پیمان نشستند

رییس جمعیت هلال احمر بهبهان اظهار کرد: سفیران پیشگیری از اعتیاد در بهبهان با آموزش های پیشگیرانه آشنا شدند. جمشید خونزر ادامه داد: در چارچوب طرح پیشگیری مؤثر از اعتیاد (پیمان)، ۷۴ سفیر پیشگیری از اعتیاد بهبهان با آموزش های طرح ملی پیمان آشنا شدند.

وی اضافه کرد: رابطان و سرگروه های این طرح ملی به مناسبت هفته مواد مخدر و با هدف آشنایی بیشتر و بازدید میدانی عواقب اعتیاد با اعضای ستاد بهبهان مستقر در فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار تجربه های اعضای سناد در اختیار سفیران هلال احمر در عرصه مبارزه با مواد قرار گرفت. رییس جمعیت هلال احمر بهبهان در این دیدار با اشاره به گسترش اعتیاد در جامعه و ظهور مواد مخدر صنعتی و جدید، اظهار کرد: مواد مخدر سنتی جای خود را به مواد مخدر صنعتی و جدید داده است که به همین خاطر تهدیدی برای نسل جوان کشور است و باید برنامه هایی موثری برای ریشه کن کردن اعتیاد اجرا شود.

وی افزود: در همین راستا طرح پیشگیری از اعتیاد (پیمان) در جمعیت هلال احمر اجرا می شود که هدف آن آشناسازی قشر جوان جامعه با مقوله اعتیاد و مواد مخدر جدیدی است که روز به روز به تعداد آنها اضافه می شود.

خون زر در این دیدار تصریح کرد: طرح پیمان و اهداف و چشم انداز آن می تواند یاری رسان این ماموریت مهم در سازمان جوانان باشد زیرا امروزه جوانان قشر آسیب پذیر جامعه کنونی هستند و با توجه به این که مواد مخدرخانمان سوز‌ به راحتی در حال حاضر در دسترس است باید با تکیه بر امر آموزش و پافشاری در مسئله پیشگیری برای نشاط در جامعه تلاش کنیم.

جوانان هلال احمر بندر ماهشهر برای ریشه کنی اعتیاد «پیمان» بستند

رییس جمعیت هلال احمر ماهشهر گفت: مرحله نخست طرح ملی پیمان در این شهرستان با حضور کارشناسان طرح برگزار شد. یاسر زائری با اشاره به اجرای طرح ملی پیمان اظهار کرد: این طرح به دنبال آن است که با کمک گرفتن از خود جوانان جامعه‌ای ایمن در مقابل تهدیدات و آسیب‌های اجتماعی جامعه ایجاد کند. طرح پیمان می‌خواهد به جوانان القا کند که در قبال دوستان، خانواده و اطرافیان‌شان مسئول هستند تا آنها را از آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد حفظ کنند.

وی افزود: در این راستا مرحله نخست طرح ملی پیمان در این هلال احمر بندر ماهشهر با حضور کارشناسان طرح برگزار شد.

رییس جمعیت هلال احمر ماهشهر با بیان اینکه مرحله اول برای توجیه اعضا برای اجرای طرح است و مرحله دوم آموزش نیمه‌حضوری ۴٩‌هزار نفر از اعضاست، گفت: پس از اتمام نشست‌های منطقه‌ای، مرحله دوم اجرا می شود.

زائری در خصوص نحوه اجرای مرحله دوم طرح ملی پیمان توضیح داد: در مرحله دوم ۴٩ عضو توسط هر سرگروه با نظارت کارشناس استانی انتخاب، نشست توجیهی استانی توسط سرگروه‌ها برای اعضای گروه خودبرگزار، تحویل لوح‌های فشرده آموزشی تحویل داده می شود.

رییس جمعیت هلال احمر ماهشهر ادامه داد: سپس اعضا در آزمون آنلاین شرکت و  ایده و طرح  خوددر حوزه پیشگیری از اعتیاد تولید و به‌صورت فردی یا گروهی دبیرخانه ستادی ارسال می کنند.

 رئیس جمعیت هلال احمر شوشتر عنوان کرد: پیمان شوشتری ها برای پیشگیری از اعتیاد، نشست هماهنگی طرح پیمان برگزار شد. رئیس جمعیت هلال احمر شوشتر گفت: جلسه توجیهی طرح ملی پیمان(پیشگیری موثر از اعتیاد درجهت نشاط اجتماعی) با حضور اعضای سرتیم ها و رابطان این طرح برگزارشد.

احمدعلی آهنگر شوشتری اظهار کرد: طرح ملی پیمان با هدف پیشگیری موثر از اعتیاد در بین جوانان جمعیت هلال احمر و با هدف ایجاد نشاط اجتماعی و ارتقی سطح آگاهی نوجوانان و جوانان درباره اعتیاد و پیشگیری از این معضل خانمان سوز، خودمراقبتی و کاهش گرایش به مواد افیونی اجرا می شود.

 وی افزود: برگزاری این طرح گامی مهم و اساسی در پیشگیری از اعتیاد و آگاه سازی جوانان در این زمینه است.

 رئیس جمعیت هلال احمر شوشتر تصریح کرد: در مرحله دوم این طرح، شرکت کنندگان پس از شرکت در آزمون آنلاین موفق به کسب گواهی طرح شده و پس از موفقیت در کسب گواهینامه، سرتیم ها اعضای تیم خود را که ۶ نفر هستند، با آموزش های طرح پیمان آشنا می کنند.

رئیس جمعیت هلال احمر رامهرمز خبرداد:

دورهمی آموزشی اعضای هلال احمر رامهرمز برای مبارزه با مواد مخدر

رییس جمعیت هلال احمر رامهرمز گفت: فاز دوم طرح ملی پیمان(پیشگری موثر از اعتیاد) با حضور اعضای جوان این جمعیت اجرا شد. محمد فارسی مدان اظهار کرد: با توجه به جوان بودن جمعیت کشور و درصد بالای جوانان در ترکیب جمعیتی، جوانان با آسیب ها و خطراتی مواجه هستند که اعتیاد  و مواد مخدر یکی از این آسیب ها است.

وی افزود: به همین خاطر طرح ملی پیمان در راستای اهداف بشردوستانه جمعیت هلال احمر و در راستای ایجاد  نشاط اجتماعی میان جوانان و با هدف ارتقای این آگاهی نوجوانان و جوانان در باره اعتیاد و پیشگیری از این معضل خانمان سوز، در واقع خود مراقبتی و کاهش گرایش به اعتیاد توسط جمعیت هلال احمر برگزار می شود.

رئیس جمعیت هلال احمر رامهرمز تصریح کرد: به مناسبت هفته اعتیاد و اجرای فاز دوم طرح پیمان(پیشگیری موثر از اعتیاد) برنامه آموزشی آسیب های مواد مخدر به مربی گری آقای محمدیان نماینده مراکز بهبودی (NA) جهت بالا بردن دانایی افراد نسبت به عوارض اعتیاد در این شعبه برگزار شد.

فارسی مدان گفت: اجرای طرح های فرهنگی می تواند به مصونیت زایی جوانان در برابر اعتیاد کمک کند.

تهیه و تنظیم: زهرا طافی رابط خبری سازمان جوانان در استان خوزستان