مربیان کانون های غنچه های هلال در قزوین نقش ادبیات در رفتار نوع دوستانه کودکان را بررسی کردند

به مناسبت روزادبیات کودک و نوجوان، از سوی معاونت جوانان جمعیت هلال احمر استان قزوین، همایشی با عنوان واکاوی نقش ادبیات کودک و نوجوان در رفتار نوع دوستانه کودکان برگزار شد که مورد استقبال و توجه مدیران و مربیان مهدهای کودک و پیش دبستانی ها واقع شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قزوین؛ در این همایش که با حضور نویسندگان، محققین و شاعران کشوری و استانی برگزار شد، نقش ادبیات در رفتارهای مهربانانه و دگر دوستانه کودکان مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

افشین اعلاء شاعر ملی کودکان بعنوان یکی از کارشناسان حاضر به اهمیت مطالعه در رشد و پرورش انسانها اشاره کرد که در هر مقطع سنی می تواند موجبات فهم بیشتر انسا ن از جهان هستی، خود و عملکرد ش باشد، زیرا کتاب در واقع تجربیات بشری است که از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود.

وی همچنین مطالعه را برای مربیان، بیش از کودکان ضروری دانست و همه حاضرین را به مطالعه آثار ادبی و کهن بزرگان ادبیات کشورمان دعوت کرد تا مفاهیم  انسانی و نوع دوستانه را در آن دریابند و خود با تمسک به آن رفتارها بتوانند بر کودکان موثر باشند.

اعلاء همچنین به شاخص های ادبیات کودک و نوجوان پرداخت و قصه خوانی و قصه گوئی را برای کودکان  یک ضرورت روزانه دانست.

زارعی مترجم کتاب کودک، مهدی مردانی شاعر، فیروزه ولد آبادی تصویرگر، حسن لطفی نویسنده و نادر میرزایی نمایش نامه نویس و رفتار پژوه حوزه کودک و نوجوان از دیگر کارشناسان حاضر در همایش بودند که هر یک از زاویه متفاوتی تاثیر ادبیات را بر رفتار کودکان مورد بررسی و تحلیل قرار دادند.

شایان ذکر است، در این همایش همچنین مدیرعامل جمعیت استان، نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی و معاونین اداره کل آموزش و پرورش استان حضور داشتند.