گفت‌وگوی «شهروند» بامعاون دانش‌آموزی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ایران/ گام بلند جوانان برای آموزش مدیریت بحران

آموزش‌های لازم به ٦هزار دانش‌آموز در ایران ارایه می‌شود.

چند روز پیش خبری منتشر شد مبنی بر این‌که فاز دوم طرح آموزشی مشترک جدید سازمان جوانان هلال‌احمر به میزبانی استان اصفهان کلید خورده است. قرار است پس از اجرای نخستین دوره آموزشی کاربرد علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات در کاهش سوانح و بلایا در استان تهران، این دوره با حضور مربیان برتر فاز اول در استان اصفهان اجرا شود. به همین بهانه سراغ «سعید بابایی» معاون پیش‌دبستانی و دانش‌آموزی سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر رفتیم و با او گفت‌‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

  درباره این پروژه برایمان بگویید. این پروژه چطور تعریف شده است؟
عنوان کامل این پروژه «دوره آموزشی کاربرد علوم، فنون، ریاضیات و مهندسی در کاهش اثرات حوادث، سوانح و بلایا» است. شرکت «مهندسین کوچک» این پروژه را برگزار می‌کند. این شرکت دوره را در کشورهای مختلف برگزار می‌کند. در این دوره آموزشی در ابتدای کار چند نفر از علاقه‌مندان به مبحث رباتیک که باید دارای یک‌سری شرایط هم باشند، از طریق مصاحبه انتخاب می‌شوند. این افراد حتما باید فنون تدریس را بدانند و علاقه‌مند و توانمند در زمینه کار با دانش‌آموزان باشند.

اگر قبلا رباتیک کارکرده و تا حدودی بلد باشند و درعین حال به زبان انگلیسی هم تا حدودی مسلط باشند، بهتر است. این شرایط به‌خصوص در دوره اول خیلی مهم بود. این افراد برای مربی‌گری دوره هستند. در نخستین دوره آموزشی مربیان پس از آموزش و بعد از آزمون عملی و تئوری، تعدادی از این افراد به‌عنوان نخستین دوره از مربیان انتخاب شده و به مربیان گواهینامه بین‌المللی اعطا شد. در گام بعدی مربیان در مدارس حاضر می‌شوند و به آموزش می‌پردازند. تأکید بر این است که مدارس مجری طرح در مناطق کمتر برخوردار باشند.

  قرار است چند نفر تحت عنوان این پروژه آموزش ببینند؟
قرار است در مجموع در ایران به ۶هزار نفر آموزش داده شود که گام اول در استان تهران برداشته شد. قرار است استان تهران در شهرستان‌های کم‌برخوردار جمعا ٢‌هزار دانش‌آموز را آموزش دهد. استان بعدی اصفهان با آموزش ٨٠٠نفر که درحال حاضر در مرحله انتخاب مربیان دوره اول است. هر دوره سه روز و جمعا ٢۴ساعت است.

در انتهای دوره مسابقه‌ای بین تیم‌ها برگزار می‌شود. ۶ مربی و یک سرپرست در هر دوره حضور دارند و گروه‌های دانش‌آموزی چهارنفره هستند. تجهیزاتی هم برای آموزش در اختیار مدارس قرار می‌گیرد. دوره اول در تهران از استقبال خوبی برخوردار بود و تا الان که بخشی از کار در تهران انجام شده است، پیشرفت خوبی داشتیم. عمده هدف اصلی ما از اجرای این پروژه این است که دانش‌آموزان عضو سازمان جوانان هلال‌احمر در یک فضای مناسب کار گروهی مفید را با هم تمرین کنند و مهمتر از آن بتوانند با مدیریت بحران آشنا شوند.

  عملا حضور بین‌المللی جوانان چگونه است؟ در ٢ماه گذشته، جوانان از نروژ به ایران آمدند، این حضور چه دستاوردی داشت؟ آیا جوانان ایران هم به کشورهای دیگر در این قالب می‌روند؟
فعالیت‌های بین‌المللی در ایران چند نوع است. در برخی برنامه‌ها میزبان هستیم و در واقع کشور ما برگزارکننده و مجری کار است که تاکنون چندین برنامه داشتیم اما کم بوده است. در این‌گونه برنامه‌ها در قسمت‌هایی که مربوط به جوانان است، اعضای ما به خوبی ایفای نقش می‌کنند. قاعدتا از اعضای مسلط به زبان خارجی در برنامه‌های بین‌المللی استفاده می‌شود.

جوانان در این برنامه‌ها بهترین معرف فعالیت‌های ما هستند و خودشان کارها را ارایه می‌دهند. در نوع دیگری از برنامه‌ها میزبان و برگزارکننده کشور دیگری است و ما نماینده اعزام می‌کنیم. گاهی چنین مواردی پیش ‌آمده و امکان حضور اعضا فراهم شده است و تبادل تجربیات خوبی صورت می‌پذیرد. به نظر من مهمترین و سهل‌ترین نوع حضور بین‌المللی جوانان امروز با پیام‌رسان‌ها فراهم شده است. همیشه تلاش‌ها بر این بوده که با انعکاس برنامه‌ها و فعالیت‌های کودکان، نوجوانان و جوانان عضو سازمان در نقاط  مختلف کشور به‌ویژه مناطق مرزی وکم‌برخوردار به معرفی سازمان در سطح بین‌المللی بپردازیم. درحال حاضر، فرصت خوبی فراهم شده و جوانان عضو می‌توانند به این صورت حضور بین‌المللی داشته باشند.

برخی از اعضای سازمان هم خوب وارد میدان شده‌اند. باید در این زمینه بیشتر تلاش کنیم تا فعالیت‌های ارزشمند کانون‌های مختلف به‌ویژه در حیطه نونهالان کانون غنچه‌های هلال و در حیطه نوجوانان کانون دانش‌آموزی را به سایر کشورها بشناسانیم. نوع دیگر حضور بین‌المللی همین بازدیدهاست که نام بردید، مثلا جوانان نروژ که به ایران آمدند، هم تجربیات خوبی در اختیار اعضای ما قرار دادند، هم با فعالیت‌های اعضای ما آشنا شدند. واقعا وقتی با کار بچه‌های ما آشنا شدند، شگفت‌زده شدند و برایشان جالب بود که در ایران این همه کار انجام می‌شود. نکته جالب این است که قریب به اتفاق تیم‌های خارجی که در ایران حاضر می‌شوند، از گستردگی و عمق فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر ایران در حیطه کودکان، نوجوانان و جوانان شگفت‌زده می‌شوند.

  جناب بابایی؛ برنامه YES چیست و درحال حاضر در چه مرحله‌ای قرار داریم؟
YES در واقع استراتژی ویژه‌ای است که فدراسیون جهانی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر برای جوانان عضو تعریف کرده است و برگرفته از ابتدای کلمات عبارات Youth Engagement Strategy   است. براساس YES برنامه‌ریزی فعالیت‌های جوانان در سه سطح صورت می‌پذیرد. جوانان به‌عنوان داوطلبان، جوانان به‌عنوان بهره‌وران و جوانان به‌عنوان مدیران. در برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدتی که در سازمان جوانان تعریف شده است،  استراتژی YES را درنظر گرفتیم و براساس آن پروژه و اقدام تعریف کردیم.

برای «جوانان به‌عنوان داوطلبان» برنامه‌هایی که از خدمات داوطلبانه اعضا استفاده می‌شود، تعریف شده است. مثلا طرح‌‌هایی همچون ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، اهدای خون و اهدای عضو در برنامه‌های آموزشی عمدتا از خود اعضا به‌عنوان مربی و مدرس استفاده می‌کنیم که همان «جوانان به‌عنوان داوطلبان» است.

در طرحی که ابتدای مصاحبه از آن صحبت شد هم «جوانان به‌عنوان داوطلبان» را درنظر گرفته‌ایم؛ چراکه مربیان طرح از میان اعضای داوطلب سازمان انتخاب می‌شوند، هم جوانان به‌عنوان «بهره‌وران» چراکه به دانش‌آموزان عضو آموزش داده می‌شود. از طرفی با مدیریت راهبردی که مربیان در بخش عملی و ساخت ربات انجام می‌دهند، عملا «جوانان به‌عنوان مدیران» هم تأمین می‌شود. مجمع دبیران کانون‌های دانش‌‌آموزی، دانشجویی و جوانان طرح پیمان و برخی دیگر از طرح‌های سازمان هم برای تربیت مدیران آینده جمعیت تدوین شده است.

سُمیرا زمانی

منبع: روزنامه شهروند