گزارش//سازمان جوانان هلال احمر منادی پیشگیری از مصرف مواد مخدر و افزایش تاب آوری جامعه در برابر آسیب های اجتماعی

در تمامی جوامع، جوانان بخش مهم و هسته مرکزی جامعه را تشکیل می دهند و ذخایر آینده برای مسئولیت سپاری در رده های مدیریتی کشورشان بشمار می روند. حضور آینده سازان جوان در این برهه از تاریخ قطعاً رابطه مستقیم با چرخه اداره کشور در آینده خواهد داشت که متاسفانه شبح اعتیاد باعث پاره شدن این زنجیره شده و طیف هرچند کم اما قبل تأملی را در تار خود تنیده و موجب شده امروزه شاهد اتلاف استعداد های بسیاری باشیم که در دام این هیولای خانمان سوز افتاده اند.

متاسفانه بعلت عدم اطلاع رسانی مناسب در سطح گسترده و مناسب برای جوانان و نوجوانان در سطوح ابتدایی و راهنمایی و عدم آگاهی این نسل حساس از معضل اعتیاد و تفکر نادرست آنان که «با یکبار مصرف مواد مخدر، معتاد نمی شوم و تفننی و تفریحی استفاده می کنم، برای رها شدن از افکار و مشکلات پیش رو مصرف می کنم» به دام استعمال و مصرف نا آگاهانه و ناشیانه انواع مخدرها افتاده و نگون بختانه در این راه جان باخته اند. همچنین بر اساس بسیاری از آمارهای رسمی و غیررسمی، برخی از افراد وابسته به مصرف مواد مخدر به سرعت به آخر خط رسیده و علاوه بر عدم برگشت از این راه، دچار  تباهی و مرگ زودرس در بهار عمر خود بوده و خانواده را سوگ نشین فقدان عزیزانشان می کنند.

از برگزاری کارگاه پیشگیری از اعتیاد تا دیدار با عوامل ستاد مبارزه با مواد مخدر شهرستان بهبهان

در میان دستگاهه ای متولی مبارزه و پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر فعالیت های گسترده ای از سال های گذشته تاکنون طراحی و اجرا کرده و این فعالیت های خوشبختانه تا دورترین شعب جمعیت در کشور جاری و ساری شده است. در این راستا، اعضای جوان جمعیت هلال احمر بهبهان نیز فعالیت های مطلوبی را به عرصه عمل رسانده و در راه مبارزه با این بلا، برنامه های جالبی را اجرا کرده اند. اجرای طرح پیمان (پیشگیری موثر از اعتیاد) با هدف آشنایی با مخاطرات اعتیاد، برگزاری کارگاه های آموزشی اشنایی با آسیب های مواد مخدر، شنیدن تجربه های معتادان بهبود یافته و بازدید از ستاد مواد مخدر این شهرستان، گام های مناسبی از سوی جوانان جمعیت هلال احمر بهبهان در این راه بوده است.

برای کاهش و پیشگیری از اعتیاد، جوانان بهبهانی پای درس پیمان نشستند

رییس جمعیت هلال احمر بهبهان اظهار کرد: سفیران پیشگیری از اعتیاد در بهبهان با آموزش های پیشگیرانه آشنا شدند. جمشید خونزر ادامه داد: در چارچوب طرح پیشگیری مؤثر از اعتیاد (پیمان)، ۷۴ سفیر پیشگیری از اعتیاد بهبهان با آموزش های طرح ملی پیمان آشنا شدند. وی اضافه کرد: رابطان و سرگروه های این طرح ملی به مناسبت هفته مواد مخدر و با هدف آشنایی بیشتر و بازدید میدانی عواقب اعتیاد با اعضای ستاد بهبهان مستقر در فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار تجربه های اعضای سناد در اختیار سفیران هلال احمر در عرصه مبارزه با مواد قرار گرفت. رییس جمعیت هلال احمر بهبهان در این دیدار با اشاره به گسترش اعتیاد در جامعه و ظهور مواد مخدر صنعتی و جدید، اظهار کرد: مواد مخدر سنتی جای خود را به مواد مخدر صنعتی و جدید داده است که به همین خاطر تهدیدی برای نسل جوان کشور است و باید برنامه هایی موثری برای ریشه کن کردن اعتیاد اجرا شود.

وی افزود: در همین راستا طرح پیشگیری از اعتیاد (پیمان) در جمعیت هلال احمر اجرا می شود که هدف آن آشناسازی قشر جوان جامعه با مقوله اعتیاد و مواد مخدر جدیدی است که روز به روز به تعداد آنها اضافه می شود. خون زر در این دیدار تصریح کرد: طرح پیمان و اهداف و چشم انداز آن می تواند یاری رسان این ماموریت مهم در سازمان جوانان باشد زیرا امروزه جوانان قشر آسیب پذیر جامعه کنونی هستند و با توجه به این که مواد مخدرخانمان سوز‌ به راحتی در حال حاضر در دسترس است باید با تکیه بر امر آموزش و پافشاری در مسئله پیشگیری برای نشاط در جامعه تلاش کنیم.

 

جوانان هلال احمر، سفیران پیشگیری از اعتیاد در جامعه خود

الهه سلیمانی فر ۲۲ سال دارد و دانشجوی کارشناسی علوم تربیتی است که ۲ سال است مشغول به فعالیت و همکاری با جمعیت هلال احمر بهبهان است و بعنوان یکی از رابطان طرح ملی پیمان مشغول به انجام فعالیت است. وی پیرامون اجرای این طرح می گوید: امروزه مواد مخدر سنتی جای خود را به مواد مخدر صنعتی و جدید داده است و تهدیدی جدی برای نسل جوان کشور است.

وی اظهار می کند: طرح پیمان و اهداف آن می تواند نقش پیشگیرانه و قابل تاملی در پیشگیری و مبارزه با مصرف مواد مخدر چه از نوع سنتی و چه صنعتی را ایفا کند. این رابط طرح پیمان معتقد است که در صورت اجرای مصمم و قوی این طرح و آموزش ۴۹ هزار جوان که از اهداف این طرح است، می توانیم شاهد کاهش چشمگیر روی آوری جوانان به شبح وحشتناک اعتیاد بدلیل عدم آگاهی از خطرات اعتیاد باشیم. سلیمانی فر تصریح می کند: هر یک جوانان آموزش دیده در این طرح می توانند سفیران پیشگیری از اعتیاد در محلات، خانواده، بستگان و شهر محل سکونت خود باشند.

 

پیشگیری موثر از اعتیاد برای ایجاد جامعه بانشاط

طرح ملی پیمان علاوه بر پیشگیری از اعتیاد مجدانه بدنبال افزایش تاب آوری جوانان در رویارویی با مسائل و مشکلات و حل مسائل با آرامش و پیدا کردن بهترین راه حل ممکن و بدنبال آن ایجاد جامعه با نشاط است. بر اساس این گزارش طرح ملی پیمان (پیشگیری موثر از اعتیاد) توسط سازمان جوانان هلال احمر کلید خورده و با هدف آموزش ۴۹ هزار جوان در حال انجام فعالیت می باشد.

 

تهیه و تنظیم: مهدی مستوی، عضو جوان جمعیت هلال احمر خوزستان