گفت‌وگوی «شهروند» با میلاد حسنی امیرآبادی، دبیر مجمع کشوری کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر به‌دنبال جایگاه حقیقی جوانان هستیم

 سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان قدیمی‌ترین تشکل در حوزه جوانان کشور، با نزدیک به ٧٠‌سال قدمت یکی از بازوان جمعیت هلال‌احمر در پیشبرد اهداف بشردوستانه است. این سازمان مردم‌نهاد با توجه به گسترش فعالیت‌های مربوط به جوانان در سطح دانشگاه‌ها، کانون‌های دانشجویی را در دانشگاه‌ها تأسیس کرده است که در پیشبرد اهداف بشردوستانه و جاری شدن ارزش‌های نوعدوستی در جامعه نقش بزرگی دارند. «شهروند» برای آشنایی بیشتر با این مجامع گفت‌وگویی با میلاد حسنی امیرآبادی، دبیر مجمع کشوری کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر داشته است. آنچه در ادامه می‌آید، شرح این گفت‌وگو است.

فعالیت کانون‌های دانشجویی و جوانان هلال‌احمر به چه صورت است؟
پس از تشکیل مجامع دانشجویی و جوانان که به همت مسئولان ارشدی و استانی که در جمعیت هلال مجامع تشکیل شد جلسات مستمر و کارشناسی توسط اعضا و شخص ریاست سازمان جوانان هلال‌احمر معاون دانشجویی و جوانان انجام شده است. پروتکل اصلی مجامع نسبت به جایگاه بخشی و تثبیت مجامع و اجرای وظایف ساختاری در استان‌ها صورت گرفت که بسیاری از استان‌ها همکاری وافری داشتند و نتیجه آن را هم دیدند که جوانان در کنار آنان در هر قسمت قرار و نقش تسهیل‌کننده امور را برعهده گرفتند. در سازمان جوانان هلال‌احمر، مدیران به دنبال انتقال تجربه خود به اعضا و همین‌طور حمایت از این اعضا هستند. همین انتقال تجربه نتایج قابل محسوسی هم داشته که در تابستان این نتایج برای کانون‌های دانشجویی و جوانان قابل لمس است. به همت سازمان جوانان و اعضای شورای مرکزی مجامع کشوری جوانان و دانشجویی و علی‌الخصوص دبیران مجامع استانی، کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر از ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ کانون رسید. در سطح کشور ۸۰۰ کانون جوانان فعال در سازمان جوانان هلال‌احمر فعالیت می‌کند. ما به دنبال جایگاه حقیقی جوانان در سازمان جوانان هستیم.

ارتباط مجامع جوانان با دانشجویی چگونه است؟ این ارتباط‌ها را چطور در مجامع می‌بینید؟
در سطح جمعیت تمام امدادگران، جوانان، دانشجویان و کارمندان برای یک پرچم و یک جایگاه، که پرچم جمهوری اسلامی ایران و تعالی جمعیت هلال‌احمر است، تلاش و کار می‌کنند. تک تک کار‌های آنها قابل احترام است. تمام این عناوین در کنار‌هم معنای سیستم می‌دهند و باید همه در کنار هم تلاش کنند. ما نیز امیدواریم بتوانیم با انتشار این حس همدلی و تعاون به سایر بخش‌ها در جهت توانمندسازی فعالیت‌های داوطلبی کوشا باشیم.

جایگاه کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر در دانشگاه‌ها به چه صورت است؟
کانون‌های هلال‌احمر در دانشگاه‌ها به‌عنوان کانون‌های اجتماعی در دانشگاه‌ها محسوب می‌شوند. با تفاهمنامه‌هایی که با وزارت علوم و بهداشت و دانشگاه آزاد ‌صورت گرفت و تا‌ سال ۹۸ هم برقرار است، دبیران کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر به‌عنوان اعضای ناظر در شورای فرهنگی دانشگاه محسوب می‌شوند، ولی حق رأی ندارند.

در این تفاهمنامه فضای امتیازی ویژه‌ای برای دبیران و اعضای شورای اجرایی تبیین شد که راحت‌تر و با انرژی زیاد به کار خود ادامه بدهند. ولی متاسفانه دانشگاه‌ها سلیقه‌ای عمل می‌کنند و بعضا بخشنامه‌هایی که از ستاد مربوطه ارسال شده را نادیده می‌گیرند.

ارتباط کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر با تشکل‌های دیگر در دانشگاه‌ها به چه صورت است؟‌
با توجه به این‌که براساس سلایق و گرایش‌های دانشجویان تشکل‌ها و کانون‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها به وجود آمده است، دانشجوهایی که به دنبال ترویج صلح و دوستی و دستگیری از نیازمندان هستند در این کانون‌ها عضو می‌شوند. ارتباط ما با تشکل‌ها بسیار تنگاتنگ است. اگر اختلافی در دانشگاه رخ دهد نقش ریش‌سفیدی را دبیران ما برعهده می‌گیرند و حس دوستی و تعامل را در دانشگاه‌ها به وجود می‌آورند که خدارا شکر این حس در اکثر دانشگاه‌هایی که دارای کانون هلال‌احمر هستند حس می‌شود.

تفاوت عمده کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر با دیگر تشکل‌ها؟
کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر به دنبال دیپلماسی بشردوستی هستند. با توجه به فراملی بودن جمعیت هلال احمر، دانشجویانی که به دنبال تعامل و افزایش مشارکت‌های بین‌المللی و ارتباط با جهان هستند با پذیرش حقوق انسانی می‌توانند در کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر فعالیت خود را دنبال کنند.

به‌عنوان یک جوان، چه نظری درباره تشکیل سازمان ملی جوانان دارید؟
حرکت بسیار ارزشمند و خوبی است. در زمانیکه این سازمان در کنار وزارت ورزش قرار داشت، مشکلات ورزش مجالی به حوزه جوانان نمی‌داد؛ ولی این رویداد می‌تواند کمک شایانی به جوانان کند. سازمان جوانان هلال‌احمر با تجربه خود در حیطه جوانان تجربه ارزنده‌ای را در این سطح دارد و فعالیت‌های ارزشمند بسیاری را انجام داده است که بعد از ۷۰‌سال قدمت به نتیجه تشکیل مجامع‌ و فرصت استفاده از خود جوانان در کارها را گرفت. پس این تجربه بسیار ارزشمندی است که سازمان جوانان هلال‌احمر می‌تواند این تجربه را انتقال دهد.

و در پایان؟
من در پایان می‌خواهم از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر دبیران و اعضای شورای مرکزی مجامع استانی و دبیران و اعضای شورای اجرایی کانون‌ها و اعضای محترم شورای مرکزی کشوری تشکر و قدردانی داشته باشم.

منبع: روزنامه شهروند