یادداشت جوانان// نقش سازمان جوانان هلال‌احمر در غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان/ جوانان در جاده تابستان به دنبال تکاپو و نشاط

شروع فصل تابستان لحظه‌ای است که هر ‌سال از نخستین دم بهار، بی‌صبرانه چشم به راهش بودیم. تابستان همواره با بحث اوقات فراغت میلیون‌ها جوان شروع می‌شود و این‌که برای سه ماه تعطیلی این جوانان چه کنیم و چه برنامه‌ای داشته باشیم موضوعی چالش‌برانگیز است.

جوانان پایه‌گذاران فرهنگ آینده سرزمین ما هستند و حفظ ارزش‌هایی که با بهایی گران به دست آمده، به عهده آنهاست؛ از میان مسائل متعدد اجتماعی مشکلات جوانان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است تا جایی که اگر هدایت‌کنندگان کشور با تمام تلاش‌شان مسائل جوانان را در درجه اول اهمیت قرار دهند، کاری نابجا نکرده‌اند.

همان‌طور که می‌دانیم یکی از مسائل جوانان چگونگی گذران اوقات فراغت آنها است. اگر برای گذران وقت آزاد جوانان هیچ امکانات و برنامه‌ای نباشد، فعالیت‌های مسئولان برای شکوفا‌شدن استعدادهای آنان، سلامت جسم و روان و کسب مهارت‌های گوناگون و… و بودجه کلانی که برای پیشرفت آنها هزینه شده است، به هدر خواهد رفت. اوقات فراغت برای همه وجود دارد ولی آنچه حایز اهمیت است شیوه گذراندن آن است و اگر به انحراف کشیده شود، بسیار مخرب و تضعیف‌کننده فرد و اجتماع است. اگر در برنامه‌ریزی برای گذران اوقات آزاد تدابیر لازم اتخاذ شود، از اتلاف وقت‌ها ممانعت خواهد شد.

فعالیت‌های اوقات فراغت نقش مهمی‌در جبران کمبودهای عاطفی و روانی دارد؛ چرا که به جوانان آنچه را که در خانواده یا مدرسه فرصت ابراز یا شناساندن آن را نیافته‌اند، امکان ظهور و بروز می‌دهد.

لحظه لحظه‌ اوقات فراغت، امروزه از چنان اهمیتی برخوردار است که حتی از آن به‌عنوان آینه‌ فرهنگ جامعه یاد می‌کنند. به این معنی که چگونگی گذراندن اوقات فراغت افراد یک جامعه تا حد بسیاری معرف ویژگی‌های فرهنگی و میزان توسعه‌یافتگی آن جامعه است. بنابراین اگر طرح و نقشه زندگی و کار جوانان با برنامه‌هایی که برای اوقات فراغت خود تنظیم می‌کنند، مغایرت داشته یا تفریحات و فعالیت‌های فراغتی آنها با هنجارهای فرهنگی در تضاد باشد، اوقات فراغت به مشکل اجتماعی تبدیل خواهد شد.

با توجه به نقشی که جوانان هر کشور در حیات و بالندگی آن ایفا می‌کنند؛ سرمایه‌گذاری در آموزش و تربیت صحیح آنها ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است. دوره جوانی، دوره شکل‌گیری و قوام‌یافتن شخصیت فرد و هویت فرهنگی او است. در این دوره فرد متناسب با اطلاعاتی که از طریق نهادهای اجتماعی دریافت می‌کند، هنجار و ارزش‌های جامعه خود را درونی می‌کند. سبک‌ها و نحوه گذران اوقات فراغت جوانان می‌تواند نقشی موثر در شکل‌گیری شخصیت آنان و همین‌طور سازندگی جامعه داشته باشد.

اوقات فراغت یکی از معضلاتی است که با وجود افزایش جمعیت هنوز چاره‌ای جدی برای آن اندیشیده نشده است. در صورتی که در ایران نسبت به ۴٠‌سال گذشته جمعیت گروه سنی ٢۴ ـ ١۵‌سال نزدیک به ۵ برابر شده است، می‌توان انتظار داشت که این جمعیت نیاز بیشتری به معنی افزایش تقاضا برای غنی‌سازی اوقات فراغت را داشته باشد. عدم بهره‌گیری از اوقات فراغت موجب ناپختگی‌های دوران نوجوانی خواهد شد و او فرصت تجربه و آزمون را پیدا نخواهد کرد و هنگام ورود به اجتماع ناکارآمد و نارسا خواهد بود. بنابراین ضرورت احساس مسئولیت نهادهای حکومتی بیشتر می‌شود که جوانان نیازهای خود را از طریق مجاری صحیح برطرف کنند و نه مجاری خلاف و غیرمجاز که این خود زمینه بزهکاری و انحراف اجتماعی را موجب می‌شود و پژوهش‌ها در ایران نشان می‌دهد که بسیاری از انحرافات جوانان به واسطه عدم برنامه‌ریزی صحیح در گذران اوقات فراغت جوانان پدید می‌آید.

سازمان‌های متعددی در حوزه جوانان کشور نقش‌آفرینی می‌کنند که یکی از سازمان‌های این حوزه سازمانی است با حس و طعم فعالیت‌های بشردوستی ونوع‌دوستی؛ سازمانی که سال‌هاست در ایران نقش‌آفرینی می‌کند.

سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران با توجه به رسالت خود در حوزه جوانان هر ساله می‌کوشد نقش تأثیرگذاری در غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان و تربیت آنان ایفا کند.

هر ساله سازمان جوانان هلال‌احمر تابستانی پر از کار و نشاط را همراه با جوانان سپری می‌کند؛ همزمان با آغاز طرح‌های تابستانی اوقات فراغت، موج گسترده برنامه‌های متنوع در سازمان جوانان هلال‌احمر با اجرای برنامه‌های مختلف در سراسر کشور شتابی مضاعف خواهد گرفت و در این ایام، سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر همچون گذشته، پیشگام در اجرای انواع برنامه‌های آموزشی و فرهنگی با محوریت اعضای جوان است تا بهترین اوقات را در محیطی سرشار از نشاط و امید برای جوانان ایران زمین رقم زند.

سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با انجام فعالیت‌های بشردوستانه، آموزشی، امدادی و فرهنگی هر ساله جوانان بی‌شماری را از گوشه گوشه ایران زمین به خود جذب می‌کند.

تربیت جوانانی با روحیه بشردوستی و نوع‌دوستی کمک می‌کند جوانان این سرزمین که همیشه به صلح‌طلبی زبانزد بوده‌اند در مسیر صحیح تربیتی قرار گیرند.
بهینه‌سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان عضو سازمان جوانان هلال‌احمر را می‌توان به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی این سازمان عنوان کرد.

زمان فراغت ایام تابستان فرصتی است که سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر می‌تواند برنامه‌های مختلف آموزشی، بشردوستانه، فرهنگی و اجتماعی را در سراسر کشور اجرایی کند تا توانمندی‌های جوانان در راه درست و صحیح هدایت شود؛ چراکه اگر برنامه‌ای برای اوقات فراغت وجود نداشته باشد؛ چه بسا این زمان به‌عنوان تهدیدی جدی مطرح شود.

سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با داشتن هزاران کانون و حضور میلیونی جوانان در این سازمان بشردوست با تشکیل پایگاه‌های فرهنگی-آموزشی در مراکز امور جوانان سراسر کشور و به منظور غنی‌‌سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان عضو سازمان در طول تابستان، نسبت به برگزاری برنامه‌های متعدد با هدف تربیت «جوانان به عنوان مدیران آینده» اقدام می‌کند.

فعال کردن کلیه امکانات و استفاده حداکثری اعضای سازمان از امکانات موجود در جریان غنی‌سازی اوقات فراغت آنان، استفاده از اوقات فراغت نوجوانان و جوانان در سراسرکشور، آشنایی آنان با اهداف و برنامه‌های سازمان جوانان، هدایت فکری اعضا در راستای اهداف جمعیت هلال‌احمر، جذب نوجوانان و جوانان به سوی فعالیت‌های هلال‌احمر، ارایه آموزش دوره‌های رایگان مهارت‌های داوطلبی و کمک‌های اولیه، ایجاد زمینه‌های همکاری آنان در انجام فعالیت‌های بشردوستانه و عام‌المنفعه، سالم‌سازی محیط جامعه از ناهنجاری‌های ناشی از بیکاری و سرگردانی جوانان و نوجوانان، کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه، پیشگیرى از تأثیرات نامطلوب فشار زمان همچون اضطراب و هیجان‌زدگى، کمک به تأمین بهداشت روانى و تبلور اندیشه‌هاى آزاد جوانان، باروری و شکوفایی استعدادها و رشد و تعمیق باورهای دینی، اخلاقی و رفتارهای اجتماعی جوانان و نوجوانان، توجه و تأکید بر ترویج فرهنگ و تفکر ارزشی در ارایه برنامه‌های آموزشی، ورزشی، فرهنگی و فوق‌برنامه از عمده اهداف سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران در تابستان است. بیشترین تعامل جوانان با هلال‌احمر در ایام تابستان است؛ بنابراین سازمان جوانان هلال‌احمر می‌کوشد با ارایه برنامه‌های خلاقانه در رشد و پرورش جوانان و نوجوانان در ایام تعطیلات تأثیرگذار باشد.

مهرداداحمدی، دبیر مجمع کانون‌های جوانان جمعیت هلال‌احمر استان هرمزگان|