یادداشت جوانان// نقش هلال‌احمر در غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان / هلال‌سرخ و تابستان گرم

تابستان فصلی است با استعداد‌های ویژه و منحصربه‌فرد که کمتر کسی پیدا می‌شود که برای این فصل برنامه‌ای نداشته باشد. قدیم‌ها در روستا‌ها جوانان و بچه‌ها با فصل تابستان به سراغ کار‌هایی همچون دامداری و کشاورزی مي‌رفتند و بسیاری هم کمک‌خرج خانواده‌ها بودند و در شهر‌ها هم عیب و ایرادی نداشت که دانش‌آموز بعد از درس و امتحان به سراغ دستفروشی و شاگردی صنعتگران می‌رفت.

اما امروزه خیلی از فعالیت‌هایی که دانش‌آموزان بعد از درس و مدرسه و دانشگاه برای فصل تابستان انجام می‌دهند با گذشته تفاوت چشمگیری داشته و بسیاری مواقع بدون هدف اوقات سپری می‌شود؛ به‌خصوص که چند سالی است با همت دوستان مدارس و دانشگاه‌ها خیلی زود‌تر از قدیم‌الایام به خواب تابستانه می‌روند.
ما بر این باور نیستیم که نبود برنامه و راهکار مناسب در غنی‌سازی اوقات فراغت دلیل اصلی معضلات و آسیب‌های اجتماعی فراوانی است که امروزه دامنگیر جوانان شده اما قطعا بدون تأثیر هم نیست.

حال این سوال پیش می‌آید که غنی‌سازی اوقات فراغت در جوانان نیازمند چه راهکار و برنامه‌ای است که از این رکود شدید که الان هست، خارج شود؟

ارگان‌های زیادی هستند که متولی این امر هستند و هرکدام به طریقی سعی در این دارند تا با برنامه‌ریزی‌هایی اوقات فراغت جوانان و نو نهالان را به‌خصوص در فصل تابستان غنی سازند.

جمعیت هلال‌احمر در سه سازمان جوانان، داوطلبان و امداد‌و‌نجات همواره سعی کرده در فصل تابستان با تدوین برنامه‌هایی غنی‌سازی اوقات فراغت را در سنین و در شاخه و حرفه‌های مختلف به انجام برساند.

هر چند برنامه‌هایی که در سال‌های گذشته برای جوانان در بزرگترین جمع مردم‌نهاد کشور به مراتب جذاب‌تر و بهتر بود، اما فعالیت‌هایی که هم اکنون هم انجام می‌شود، خالی از لطف نیست.

سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان دروازه ورودی هلال‌احمر هر‌ سال تابستان اقدام به برگزاری طرح‌هایی تحت عنوان غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان می‌کند که در تمام استان‌ها، شعب، نمایندگی‌ها و کانون‌های شش‌گانه این سازمان برگزار می‌شود.

هدف از برگزاری این کلاس‌ها در درجه اول آشنایی جوانان شرکت‌کننده با طرح و برنامه‌های هلال‌احمر و آماده‌کردن جهت حضور در فعالیت‌های بشردوستانه و عام‌المنفعه است و در سطح بالا‌تر به‌عنوان مثال شرکت یک جوان در کلاس خیاطی یا گل‌سازی جدا از غنی‌سازی راهی است برای شکوفایی استعداد‌های آنان که خود می‌تواند منشأ یک کار بزرگ و کارآفرینی باشد و این خود یکی از کار‌هایی است که باید توسط همه ارگان‌های متولی جوانان به آن پرداخته شود.

جوانان بازوان توانمند فعالیت‌ها در جمعیت هلال‌احمر هستند و یکی از وظایف این سازمان جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی در کمین جوانان است و حضور آنان در کلاس‌ها و برنامه‌های هلال‌احمر خود یک عامل بسیار تأثیرگذار در کاهش به دام‌افتادن آنان در این آسیب‌ها بوده؛ زیرا هر جوان نماینده یک خانواده و اجتماع است.

در سازمان امداد‌و‌نجات جمعیت هلال‌احمر هم در فصل تابستان با افزایش پست‌ها و پایگاه‌‌های امداد‌و‌نجات فرصتی است تا نجاتگران و امدادگران در فعالیت‌های امداد‌و‌نجات اوقات فراغت خود را سپری کنند.

سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر هم با ایجاد کاروان‌های نیکوکاری با همکاری پزشکان و داوطلبان در مناطق محروم و کم‌برخوردار حضور پیدا می‌کنند و خدمات پزشکی و سلامت رایگان در اختیار آنان قرار می‌دهند. تمام این فعالیت‌ها به صورت روتین در طول‌ سال هم انجام می‌شود اما در فصل تابستان با حضور همه افراد رنگ و بوی خاصی به خود می‌گیرد و چه چیزی زیبا‌تر از این است که وقت آزاد خودشان را صرف فعالیتی خیرخواهانه و بشردوستانه کنند.

امیر کریمی، خبرنگار داوطلب