گزارشی از نقش سازمان جوانان هلال‌احمر در غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان

یادداشت جوانان// تابستان طلایی و نشاط جوانی

نخستين چیزی که با شنیدن کلمه «تابستان» به ذهن‌ها خطور می‌کند، تعطیلی و فراغت است؛ فراغت از تحصیل و امتحانات دانشگاه و یک‌عالمه فرصت برای انجام کارهایی که شاید در طول‌ سال وقت و مجال کافی برای انجام‌دادنش مهیا نباشد و تابستان با روزهای بسیار طولانی‌اش این امکان را فراهم می‌کند.

مخصوصا برای نوجوانان و جوانانی که در این اوقات فراغت بمب انرژی مثبت می‌شوند و دنبال مکان‌‌ها و محیط‌هایی برای تخلیه آن می‌گردند؛ جایی که علاوه بر تخلیه این شور و نشاط جوانی، باعث رشد و شکوفایی صفات خداوندی که در ذات هر انسانی‌ است، شود.

سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر یکی از آن محیط‌هایی است که این شور و هیجانِ طبیعیِ دوران جوانی را به خوبی مدیریت و در جهت بالندگی هر چه بیشتر روح بزرگ انسانیت مسیردهی می‌کند.

جایی که نوع‌دوستی و بشردوستی سرلوحه فعالیت‌های آن است و آرمان‌های امن و ایمن آن هم جنبه‌های فیزیکی – جسمی و هم جنبه‌های روحی – روانی جوانان را غنی و سیراب می‌کند.

مدیریت این هیجانات و انرژی دوران جوانی اگر به درستی انجام نشود و در مسیر الهی قرار نگیرد، یقینا منجر به اتفاقات ناگواری خواهد شد که شاید سالیان ‌سال پشیمانی و عوارض ناگوار آن همراهِ زندگی شخص شود. پس اهمیت پرداختن به آن، نه دوچندان که صدچندان است.

جوانان داوطلب هلال‌احمر که به خوبی جایگاه خود را به‌عنوان یک انسان صلح‌دوستِ جامعه بشریت شناخته‌اند، با برنامه‌های ویژه این ایام علاوه بر گذراندن اوقات طلایی تابستانی، شور و انرژی خود را مدیریت و اندوخته معنوی نیز کسب می‌کنند و نمی‌گذارند حتی کمتر از ذره‌ای این شور و نشاط هرز رود، چرا که برای لحظه لحظه گذران این ایام جوانی باید پاسخگویی خالق مهربانی‌ها باشند.

سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر، با مسئولان جوان‌محور خود و استفاده از افکار و دیدگاه‌های جوانان در پیشبرد برنامه‌های والای خود برای روزهای طولانی و سرشار از نشاطِ تابستان، برنامه‌های ویژه‌ای در جهت غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان تدارک دیده و کانون‌های جوانان در سطح کشور پذیرای جوانان نوع‌دوست این سرزمین است برای تحقق جامعه‌ای سرشار از صلح و محقق‌شدن این آرمان‌ بسیـار نزدیک است.

تابستانِ طلایی فرصت مغتنمی است برای این‌که خود را به فعالیت‌های داوطلبانه و انسان‌‌دوستانه کانون‌های جوانان هلال‌احمر بسپاریم:
برای تأمین احترام انسان‌ها
برای تسکین آلام بشری
برای برقراری صلح و دوستی
و حمایت از سلامت و زندگی انسان‌ها .

جوانان هلال‌احمری با بزرگترین سرمایه اجتماعی خود که همان عمـر و جـوانی‌شان است، برای تحقق این چهار هدف تلاش می‌کنند. در این راستا برنامه‌ها و فعالیت‌های بسیـاری را طرح‌ریزی، تدوین و درنهایت اجـرا می‌کنند؛ برای آینده‌ای که نویدبخش صلح و دوستی جهانی باشد. ازجمله این فعالیت‌ها که روزهای بلند تابستان امکان میسر‌شدن بهتر و بیشتر آن را برای اعضای جوان مهیا می‌کند:

تمرین مسئولیت‌پذیری، خودباوری و تاب‌آوری، انتقال تجارب خود به اعضای جدید، تمرین کارهای تیمی و مشارکت‌پذیری، توانمند‌شدن و توانمندسازی، خدمت بی‌مزد و منت به همنوعان خود بدون توجه به تبعیض‌ها و تمرین مهرورزی در راستای فطرت الهی خود است.

اگر از لحظه لحظه دوران طلایی جوانی که در کشور ما از ۱۸ تا ۲۹ ‌سال در نظر گرفته شده، نهایت استفاده مفید صورت نگیرد و به بطالت گذرانیده شود، لحظه‌هایی که می‌تواند به بهترین خاطره‌های زندگی هر کسی مبدل شود، در اثر کوتاهی و سهل‌انگاری باعث ناکامی دنیا و آخرت می‌شود.

رویاء ذوالفقاری| عضو شورای مرکزی مجمع کشوری کانون‌های جوانان|