شهروند از اهدای خون جوانان داوطلب در شب‌های قدر گزارش می‌دهد// پرچمداران اهدای خون

ماه مبارک رمضان، فصل عاشقی است، ضیافتی عاشقانه میان عبد و معبود برپاست و خداوند متعال در کتاب آسمانی که در میان ما مسلمانان به ودیعه گذاشته است، ثواب هر نفس و قدم مومن در راه خیر را چند برابر بیان کرده تا انسان‎ها در این ماه با تمام وجود خوب باشند و خوبی را نشر دهند.

معاونت امور جوانان استان اصفهان، با همت اعضای پرشور و متدین خود هر ساله به پیشواز ماه بندگی خدا رفته و با غبارروبی مساجد و نمازخانه‎ها دل‎هایشان را برای این ضیافت الهی آماده می‎کنند و در طول ماه مبارک رمضان نیز با برگزاری ختم‎های دسته‌جمعی قرآن کریم، برپایی ایستگاه‎های سلامت، ضیافت‎های افطاری و مسابقات فرهنگی و… تمام تلاش خود را به کار می‎بندند تا بهترین میهمانان بر سر این سفره پربرکت باشند!

در میان این اعضای مهرورز، هستند جوانانی که علاوه بر وقف بزرگترین سرمایه خود یعنی لحظات ناب جوانی در مسیر خدمت به خلق، گام‎هایشان را فراتر نهاده و از شیره جانشان به نیازمندان می‎بخشند! در ایام پرفضیلت ماه مبارک رمضان که آمار دریافت بانک انتقال خون به دلیل برخی باورهای غلط ازجمله این‌که اهدای خون باعث باطل‌شدن روزه است! کاهش پیدا می‎کند و به علت تقارن این ماه پرفضیلت با روزهای گرم خردادماه، مراجعان کمتری به سوی مراکز انتقال خون روانه می‎شوند، جوانان نیکو‌سرشت جمعیت هلال‌احمر میدان را خالی نگذاشته و همزمان با آغاز لیالی مبارک قدر در جای جای استان پهناور اصفهان، به مراکز انتقال خون مراجعه و خون خود را برای کمک به نیازمندان خون و فرآورده‎های خونی اهدا می‎کنند.

جوانان جمعیت هلال‌احمر شهرستان اصفهان، از آن دسته جوانان بخشنده‎ای هستند که هر ساله پای ثابت انتقال خون در لیالی قدر هستند و هر بار دوستانی دیگر به جمع خود اضافه می‎کنند و ترجیع‎بند کلام این خانواده همدل، اهدای خون در راستای کمک به نیازمندان و رسیدن به یک جامعه سالم و آرمانی است! این جوانان نوعدوست، برقی که در چشمان دوستانشان در نخستین «اهدای خون» شاهدش هستند را با ترس قبل از این اهدا مقایسه می‎کنند و معتقدند این حس خوشایند که واقعا توانسته‎ای مثبت واقع شوی غیرقابل توصیف و زیباست.

دکتر اردشیر محقق که بیش از ١٠‌سال از سابقه خدمتش در این نهاد مردمی می‎گذرد و فعالیت خود را با عضویت در سازمان داوطلبان آغاز کرده و داوطلب برتر کشوری را در کارنامه درخشان خود دارد، در حال حاضر رئیس عضو محور جمعیت هلال‌احمر شهرستان اصفهان است و همواره حامی برنامه‎های بشردوستانه اعضای جوان بوده و هست. محقق هدف اعضای جوان از «اهدای خون» خصوصا در لیالی پرفضلیت «قدر» را علاوه بر نجات جان‎ها کسب رضایت الهی می‎داند و در این‌باره به «شهروند» می‎گوید: همه ساله اعضای جوان این شهرستان، به صورت خودجوش و داوطلبانه دور هم جمع می‎شوند و برای کمک به سلامتی خود و نجات جان انسان‎ها عزم رفتن به یکی از مراکز انتقال خون شهرستان  می‎کنند.

اهدای خون؛ گامی موثر در راستای نجات جان‎ها
حسین حقوقی که بیش از ١٠‌سال از سابقه عضویتش در نهاد مردمی جمعیت هلال‌احمر می‎گذرد، از ‌سال ٩١ که به‌عنوان نخستین‌بار حس متفاوت «اهدای خون» را تجربه کرده است تا به امروز هر‌ سال تقریبا سه الی چهار بار خون خود را در طبق اخلاص اهدا می‎کند تا به نیازمندی کمک کند. او درباره انگیزه‎اش می‎گوید: با «اهدای خون» امیدوارم توانسته باشم به‌عنوان یک عضو از جمعیت هلال‌احمر در راستای تعالی اهداف این نهاد مردمی گام موثر بردارم و شعار «اهدای خون سالم؛ اهدای زندگی» را تحقق بخشم و در کنار اثرگذاری در عرصه امداد بتوانم با اهدای خون جان یک نفر را نجات دهم! علی‌اصغر وکیلی، عضو فعال جمعیت هلال‌احمر شهرستان اصفهان است که مدتی نیز به‌عنوان دبیر کانون مرکز جنوب این شهرستان فعالیت و در برنامه‎های مختلف سازمان جوانان ازجمله طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی و دیگر برنامه‎های فرهنگی حضور داشته است.

او که هر بار مشوق دوستانش برای شرکت در این کار خدا پسندانه است، کمک به انسان‎ها را برای احیای زندگی دوباره کاری غیرقابل وصف می‎داند و خدا را شاکر است که «اهدای خون» را توفیق هر ساله‎اش کرده است. وکیلی معتقد است با ترویج این حرکت خداپسندانه میان افراد جامعه، می‎توان اهدای خون را به یک فرهنگ جهانی مبدل کرد تا همگان به این کار بزرگ تشویق شوند و جان انسانی را در گوشه‎ای از این کره خاکی نجات دهند.

امیرمسعود پورمیری که ٣سالی است به خانواده بزرگ جمعیت هلال‌احمر پیوسته و به‌عنوان امدادگر جمعیت هلال‌احمر شهرستان اصفهان مشغول خدمت‌رسانی است، تاکنون ٢ بار «اهدای خون» را تجربه کرده است؛ یک‌بار خود داوطلب این امر خداپسندانه شده و بار دیگر در جمع خانواده هلال‌احمری‌اش! این جوان باانگیزه که با آرامش خاطر و رضایت قلبی در مورد کارش صحبت می‎کند، جوانان جمعیت هلال‌احمر را سفیران «اهدای خون» برای یک فرهنگسازی غنی می‎داند و معتقد است: «جوانان شرکت‌کننده در این طرح، خود را به جای خانواده بیمار قرار می‎دهند و امیدوارند که با این کار جان بیماری نیازمند به گروه خونی‌شان را نجات دهند!» در حقیقت اهدای خون سالم، بدین معناست که با انتقال این خون، هیچ آسیبی به بیمار دریافت‌کننده خون نرسد و این اهدا، فرد اهدا‌کننده را نیز به خطر نیندازد.

آنچه در پس اذهان جوانان هلال‌احمری نهفته است، اهدای خون سالم است تا در شب‎‌زنده‌داری لیالی قدر، بخشش را احیا کنند و شبی که به تعبیر مقام معظم رهبری: «شب سِلم و سلامت معنوی، شب سلامت دل‌ها و جان‎ها، شب شفای بیماری‎های‌ اخلاقی، بیماری‎های معنوی، بیماری‎های مادی و بیماری‎های عمومی و اجتماعی است.» خدمتی به خلق کرده و «بنی آدم اعضای یک پیکرند» را به منصه ظهور برسانند.

مرضیه باغستانی- خبرنگار داوطلب

منبع: روزنامه شهروند