یادداشت// نقش هلال‌احمر در غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان

آرش اشتری، معاون جوانان جمعیت هلال‌احمر استان مرکزی: اوقات فراغت به معنای گذراندن وقتی است که فرد در آن کار جدی برای انجام دادن ندارد یعنی زمانی که فرد در اختیار خودش است. مدیریت اوقات فراغت در دوران جوانی بسیار بااهمیت است و تاثیر بسیار مهمی بر فضای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی خانواده‌ها و جوامع می‌گذارد.

 

بنابراین باید یک برنامه جامع و صحیح برای مدیریت اوقات فراغت جوانان و نوجوانان وجود داشته باشد. بدیهی است استفاده صحیح از اوقات فراغت، هم بر زندگی فرد و هم بر جامعه تاثیر مثبت خواهد داشت و در صورت استفاده نادرست نیز هر دو گروه دچار مشکلات وخسارت می‌شوند. این مسئله به‌خصوص در مورد جوانان و نوجوانان از حساسیت بیشتری برخوردار است، زیرا این قشر آینده‌ساز خود و نسل‌های بعدی اجتماع هستند، بنابراین سرنوشت آنها با سرنوشت جامعه گره خورده است.

اوقات فراغت در کشورهای صنعتی و سنتی بسیار متفاوت است. بارزترین ویژگی اوقات فراغت، آزادی انتخاب و نوع فعالیت است که در کشور ما سازمان‌های مردم‌نهادی مثل سازمان جوانان هلال‌احمر می‌تواند در انتخاب و نوع فعالیت جوانان و نوجوانان در زمان اوقات فراغت موثر باشد.

بیشترین تعامل جوانان با هلال‌احمر در ایام تابستان است. بنابراین سازمان جوانان هلال‌احمر می‌تواند با ارائه برنامه‌های خلاقانه در رشد و پرورش جوانان و نوجوانان در ایام تعطیلات تاثیرگذار باشد. گاهی اوقات برخی جوانان به‌دلیل داشتن روحیه داوطلبانه و انجام کار خیر، انگیزه‌ای برای انجام اینگونه فعالیت‌های بشردوستانه دارند و در پایان روز و در مرحله به اتمام رسیدن کار خود تمایل به انجام کارهای داوطلبانه دارند. در این شرایط، تنها نهادی که می‌تواند به بهترین شکل، این افراد را جذب و از تخصص و حرفه این افراد در جهت پیشرفت جامعه استفاده کند، جمعیت هلال‌احمر است که خوشبختانه تا به امروز نیز توانسته است روحیه و فرهنگ داوطلبانه بودن را به بهترین شکل ممکن در اذهان تداعی کند.

با تدابیر انجام شده در هلال‌احمر، پیشگیری‌های جدی در زمینه آسیب‌های اجتماعی می‌شود. همچنین با توجه به گرایش روزافزون جوانان به ارتباطات مجازی، این ارتباطات به جایگزینی برای تخلیه هیجانات و وقت‌گذرانی بسیاری از جوانان تبدیل شده است، آن هم در حالی که جوان در دنیای واقعی ممکن است جایی برای تخلیه این هیجانات نداشته باشد. در این شرایط هلال‌احمر می‌تواند وارد عمل شود و زمینه این دنیای مجازی را به دنیای واقعی بکشاند. یعنی در واقع یک جوان با عضویت در هلال‌احمر می‌تواند در دنیایی واقعی، توانایی و قدرت عمل خود را ببیند و ناخودآگاه کشش و گرایش‌اش به سمت دنیای مجازی کمتر می‌شود.

در این راستا، برنامه‌های ابلاغی سازمان جوانان هلال‌احمر همچون شوق رویش، طرح ملی پیمان، نه به اعتیاد، مسابقات فرهنگی – امدادی رفاقت مهر، طرح سحر، اردوهای نشاط و امید و راهیان نور و… توانسته است جوانان بسیاری را جذب هلال‌احمر کند و از توانایی‌های این افراد در اوقات فراغت استفاده کند.

در کنار برنامه‌های ابلاغی، یکسری برنامه‌های ابتکاری و خلاقانه نیز از سوی جمعیت هلال‌احمر استان مرکزی به اجرا درآمده که به نوبه خود زمینه جذب و انجام فعالیت داوطلبانه را برای جوانان فراهم کرده است. برنامه‌هایی چون کمپین نه به شنا در اماکن ممنوعه، یکی از این برنامه‌هاست که این طرح در بندر انزلی به‌صورت کشوری به اجرا درآمد. همچنین اردوی جهادی رابطان خبری با عنوان سفیران هلال، دوره‌های تخصصی کاهش استرس، دوره‌های آموزشی پیشگیری از ایدز و هپاتیت از جمله کارهای خلاقانه جمعیت هلال‌احمر استان مرکزی برای جذب جوانان و مدیریت اوقات فراغت آنهاست؛ جمعیتی که از ۱۰ هزار عضو آن، ۳۶۰۰ نفر از آنها عضو جوانان جمعیت هلال‌احمر استان مرکزی هستند.