گزارش// تابستان فصل جوانان هلال است

مریم طالبی: هرگونه هزینه در حوزه آموزش و فرهنگ‌سازی، در واقع هزینه نیست، بلکه سرمایه‌گذاری است که دیر یا زود، جامعه از آن منتفع خواهد شد. جمعیت هلال‌احمر دهه‌های متوالی است که در حوزه آموزش‌های امدادی به مردم، فعالیت‌های چشمگیری دارد، همچنین با آموزش‌های فراگیر برای آشنایی مردم با فعالیت‌های بشردوستانه و آموزش برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، تلاش کرده که وزنه‌ای مهم در حوزه آموزش و فرهنگ‌سازی در جامعه باشد.

 

جمعیت ۱۳ میلیونی دانش‌آموزان کشور و جامعه چهار و نیم میلیونی دانشجویان ایرانی، ظرفیت بسیار مغتنمی است که آموزش به این طیف از جامعه می‌تواند آینده‌ای روشن‌تر را برای ایران رقم بزند. اغلب این جمعیت چند میلیونی در فصل تابستان، اوقات فراغت طولانی دارند که جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان یک جمعیت مردمی می‌تواند از این فرصت تعطیلات در جهت آموزش‌های امدادی، بشردوستانه و پیشگیرانه بهره ببرد و این گروه فعال جامعه را با رسالت انسان‌دوستانه هلال‌احمر آشنا کند.

در این نوشتار ضمن گفت‌وگو با کارشناسان، این پرسش را مطرح کرده‌ایم که جمعیت هلال‌احمر چطور می‌تواند در ایام تعطیلات، آموزش‌های گسترده‌تری را برای دانش‌آموزان و دانشجویان تدارک ببیند و از این فرصت طلایی، بیشترین بهره را ببرد. در واقع، سوال اینجاست که هلال‌احمر از چه راه‌های علمی می‌تواند هم جوانان بیشتری را به این جمعیت جذب کند و هم همگام با آموزش و فرهنگ‌سازی، آنها را با اهداف بشردوستانه هلال‌احمر نیز آشنا کند؟

برگزاری اردوهای هدف‌دار در فصل تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها

جمعیت هلال‌احمر در ایام مختلف سال، اردوهای مختلف آموزشی و تفریحی برگزار می‌کند که بسیاری از کارشناسان عقیده دارند برگزاری این اردوها در تعطیلات می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای جذب جوانان به هلال‌احمر باشد. علی‌اصغر علی‌آبادی، معاون جوانان جمعیت هلال‌احمر استان ایلام در گفتوگو با پیام هلال به همین مسئله اشاره می‌کند و می‌گوید: «با گذشت سال‌ها تجربه در بخش جوانان جمعیت هلال‌احمر، به این مهم رسیده‌ام که آموزش به جوانان زمانی بازخورد مناسب‌تری خواهد داشت که با اردوهای مختلف همراه باشد.»

به گفته این مقام مسئول «ما می‌توانیم ضمن برقراری اردوهای مختلف برای جوانان و نوجوانان در ایام تعطیلات، کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی را نیز در همین اردوها دایر کنیم تا همراه با لذت بردن از فضای اردو، اعضا کم کم به یک زبان بین‌المللی نیز مسلط شوند. در واقع بالابردن سقف کیفی اردوها و گنجاندن کلاس‌های آموزشی در آنها، به اعتقاد علی‌آبادی می‌تواند در ایام تعطیلات مدارس و دانشگاه‌ها در جذب جوانان و نوجوانان به این جمعیت مردمی موثر باشد.

او ادامه می‌دهد: «همچنین می‌توان در این اردوها به دوره‌های امداد پرداخت و به‌دنبال آن راه‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی را مطرح کرد.»

معاون جوانان جمعیت هلال‌احمر استان ایلام خاطرنشان کرد: «حتی از آنجایی که بسیاری از دانشجویان در شرف انتخاب همسر هستند، جمعیت هلال‌احمر می‌تواند با برگزاری کارگاه‌های مهارت‌های زندگی در بطن این اردوهای تابستانه، با یک تیر، چند نشان بزند و جوانان را در انتخاب مسیر درست آینده خود و راه‌های درست همسرگزینی، راهنمایی کند.»

علی‌آبادی با اشاره به نقش مهم هلال‌احمر در حوزه پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در ایام تعطیلات یادآور می‌شود: «هلال‌احمر می‌تواند در ایام تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و در راس آنها، پیشگیری از اعتیاد را هم سرلوحه کار خود قرار دهد. در این راستا، افرادی که فاز اول طرح پیمان (پیشگیری موثر از اعتیاد در جهت نشاط اجتماعی) را گذرانده‌اند و به مرحله دوم دست پیدا کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به سایت، از نحوه ثبت‌نام فاز دوم مطلع شوند. ضمن اینکه ما درصدد هستیم به‌دنبال طرح ملی پیمان، نه تنها در حوزه مقابله با مصرف دخانیات، بلکه در مبارزه با سایر آسیب‌های اجتماعی نیز آموزش‌هایی را به اعضا ارائه کنیم.»

این مقام مسئول اظهار می‌کند: «جمعیت خوشبختانه توانسته برگزاری دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را به تصویب برساند، اما مثل آموزش‌ کمک‌های اولیه، سطح‌بندی درستی ندارد و فعلا به شکل عمومی اجرا می‌شود. به عبارت دیگر، این دوره‌ها برای جمعیت هلال‌احمر بومی‌سازی نشده است. در واقع باید تعریف کنیم که فلان عضو جمعیت با فلان مدت سابقه فعالیت، باید در چه سطحی از کلاس‌های زبان انگلیسی را داشته باشد. امیدواریم به‌زودی این بومی‌سازی انجام شود. به‌طور کلی معتقدم برگزاری کلاس‌های زبان انگلیسی هم فرصت بسیار خوبی است که می‌توان نوجوانان و جوانان را در ایام تعطیلات به هلال‌احمر جذب کرد.»

تعطیلات؛ فرصتی برای آشنایی با اهداف بشردوستانه جمعیت

جمعیت هلال‌احمر، یک نهاد مردمی است که با اهداف بشردوستانه، برنامه‌های خود را پیش می‌برد. محمدرضا عرب، معاون جوانان جمعیت هلال‌احمر استان چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با پیام هلال، تعطیلات را فرصت خوبی برای آشنایی دانش‌آموزان و دانشجویان با اهداف بشردوستانه هلال‌احمر می‌داند و می‌گوید: «جمعیت هلال‌احمر باید تابستان را به‌عنوان اوقات فراغت جوانان فرصت مناسبی بداند برای اینکه جوانان را به سمت آشنایی با اهداف بشردوستانه هلال‌احمر سوق دهد.»

به گفته این مقام مسئول «اگر این هدایت اوقات فراغت جوانان به سمت اهداف بشردوستانه هلال، به‌درستی انجام شود، جوانان می‌توانند اثرات آن را در زندگی فردی و اجتماعی خود نیز شاهد باشند. از آنجایی که این قشر از جامعه در فصل تابستان، بیشترین اوقات فراغت را دارد، جمعیت هلال‌احمر باید توجه بیشتری به این زمان طلایی داشته باشد و با برنامه‌ریزی‌های منسجم و هدفمند، در راستای جذب و حرکت جوانان به سمت اهداف بشردوستانه هلال‌احمر، گام بردارد.»

عرب خاطرنشان می‌کند: «لازمه جذب جوانان به این نهادمردمی، ابتدا آشنایی آنان با فعالیت‌ها و اهداف جمعیت است. به این صورت که با دریافت آموزش‌های پایه داوطلبی، می‌توانند به‌طور ویژه با عملکرد هلال‌احمر آشنا شوند. پس از آن، برحسب توانمندی‌ها و علاقه‌مندی‌هایشان، وارد برنامه‌های گوناگونی شوند که جمعیت هلال‌احمر برای آنها در نظر گرفته است.»

امروزه برنامه‌های گوناگونی از سوی هلال‌احمر در سطح کشور در حال انجام است. معاون جوانان جمعیت هلال‌احمر استان چهارمحال و بختیاری مثال می‌زند: «برنامه‌های ملی مثل اردوها، المپیادها و مسابقات کشوری در هلال‌احمر با فرارسیدن فصل تابستان وارد فازهای جدیدی می‌شوند، مثلا طرح رفاقت مهر یا طرح پیمان از جمله این طرح‌هاست که در ایام تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها می‌تواند نقش چشمگیری در آموزش جوانان داشته باشد. به‌طور مثال، ما پیشنهاد داده‌ایم میزبان یکی از این برنامه‌های ملی در استان چهارمحال و بختیاری باشیم، چراکه با اینکه این استان، تنها یک درصد از جمعیت کل کشور را به خود اختصاص داده، اما بیشترین تعداد شرکت‌کنندگان در طرح پیمان را داشته است.»

به باور این مقام مسئول «نکته مثبتی که وجود دارد این است که خانواده‌ها به جمعیت اعتماد ویژه‌ای دارند، به همین دلیل با آسودگی خاطر، فرزندان خود را در ایام تعطیلات مدارس به جمعیت می‌سپارند که ما هم باید با اجرای برنامه‌های غنی، سپاسگزار این اعتماد باشیم.»

او تصریح می‌کند: «ما در تابستان برای جوانان و نوجوانان دو اولویت ویژه داریم. یکی تمرکز بر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و دیگری آشنایی بشتر جوانان با اهداف و برنامه‌های جمعیت هلال‌احمر. نباید فراموش کرد که یکی از پارامترهای توسعه‌یافتگی در سطح جهان، داوطلب بودن مردم برای انجام فعالیت‌های بشردوستانه است که خوشبختانه در کشور ما این مولفه به شکل پررنگی دیده می‌شود و باید از این ظرفیت در ایام تعطیلات دانش‌آموزان و دانشجویان به‌خوبی بهره ببریم.»