یادداشت/ گام‌های موفقیت‌آمیز جمعیت هلال‌احمر در پیشگیری از اعتیاد// «طرح پیمان» طرح پیشگیری موثر از اعتیاد در جهت تامین نشاط جامعه

امروزه مسأله اعتیاد به یک بحران و پدیده شوم و خانمانسوز تبدیل شده است، به‌طوری که به یقین می‌توان گفت امروز استفاده روزافزون از مواد اعتیادآور یکی از معضلات بزرگ و پیچیده جوامع انسانی است.

این اعتیاد یک معضل روانی؛ اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی است و باید از چند دیدگاه مورد بررسی قرار بگیرد، درواقع عامل اعتیاد به موادمخدر فقط در یک زمینه و یک دیدگاه نیست، به عبارت دیگر؛ اعتیاد به موادمخدر به‌عنوان یکی از چالش‌های بزرگ در جوامع بشری؛ دارای ابعاد و زوایای پیدا و پنهان بسیاری است.

عوامل مخاطره‌آمیز فردی، اجتماعی و عوامل محیطی از عواملی هستند که می‌توانند اثرات و پیامدهای منفی را با خود به همراه داشته باشند.

از عوامل شایع فردی می‌توان عواملی چون عوامل فردی و روانشناختی، عوامل ارثی، عوامل صفات شخصیتی و عوامل مرتبط با موقعیت نامساعد را نام برد. در کنار عوامل فردی، عوامل محیطی تاثیر بسیاری دارد، ازجمله این عوامل می‌توان به عوامل خانوادگی، ارتباط با دوستان، مدرسه و محل سکونت فرد را نام برد که عوامل خانوادگی از دو عامل ذکرشده اثراتش بیشتر نمایان و قابل‌مشاهده است.

درواقع خانواده نخستین مکان رشد شخصیت، باورها و الگوهای رفتاری فرد است که می‌تواند منبعی برای تنش در فرد باشد. بنابراین فقدان بسیاری از انحرافات اخلاقی نوجوانان، فقدان یک نظام صحیح و سالم خانوادگی است.

حمایت افراطی والدین از فرزندان و رفتارهای اجتماع‌ستیز والدین و زمینه‌های ناسالم روانی، احتمال گرایش افراد به اعتیاد را فراهم می‌کند. درواقع دلبستگی ضعیف به مادر و وجود پدر ناآرام و سهل‌انگار در دوران کودکی احتمال این‌که نوجوان را به مصرف موادمخدر سوق دهد، بسیار زیاد است.

باتوجه به وجود این همه مشکلات وظیفه جامعه و دولت در مقابل این افراد چیست؟ سازمان‌هایی که با جوانان و مردم ارتباط مستقیم دارند می‌توانند در این زمینه وارد شوند و تاثیر بسیار در کاهش آسیب‌ها و آموزش جوانان، نوجوانان و خانواده‌ها داشته باشند.

یکی از این سازمان‌ها جمعیت هلال‌احمر است که در سه سازمان جوانان، امدادونجات و داوطلبان با ارتباط مستقیمی که با افراد و خانواده‌ها دارد می‌تواند کمک بسیاری در کاهش این بلای خانمان‌سوز داشته باشد. جمعیت هلال‌احمر سازمان جوانان ارتباط خوب و موثری با جوانان دارد و توانسته است در این زمینه قدم‌های موثری بردارد. «طرح پیمان» (طرح پیشگیری موثر ازاعتیاد درجهت تامین نشاط جامعه) طرحی است که در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی از سال ۱۳۹۵در سراسر کشور شروع به فعالیت کرده و استان مرکزی هم از این امر مستثنی نبوده و توانسته است گام‌های موفقیت‌آمیزی در این راستا با همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر بردارد.

برگزاری دوره‌های پیشگیری از اعتیاد برای برادران در اردوگاه امام خمینی(ره) شهرستان خمین و برگزاری دوره پیشگیری از اعتیاد برای خواهران در شهرستان ساوه که درواقع ۸۰نفر در این دو دوره شرکت داشتند، آموزش‌های مختص به پیشگیری از موادمخدر نبوده، بلکه در این دو دوره به جوانان آموزش نه‌گفتن به اعتیاد به هرچیزی داده شد و این‌که قدرت نه‌گفتن در محیطی که برای آنها ایجاد مخاطره می‌کند را داشته باشند. بعد از این دوره تعداد ۲۵نفر از اعضا برای دوره سراسری که در اصفهان برگزار شد، انتخاب شدند.

این افراد به‌عنوان سرگروه طرح پیمان آموزش دیدند. هر سرگروه دارای ۴۹زیرمجموعه خواهد بود که با خودش جمعا ۵٠ نفر را آموزش می‌دهد. درکل در استان مرکزی تعداد۱۲۵۰نفر در‌ سال ۱۳۹۶ در مرحله دوم طرح ملی پیمان مشارکت می‌کنند. یکی از عواملی که باعث شده این طرح مورد توجه امور اجتماعی استانداری مرکزی قرار گیرد، تفاوتی است که این طرح با طرح‌های دیگر دارد. در این طرح هر جوان آموزش‌هایی را که

فرا گرفته در درجه نخست به خانواده خود، بعد به دوستان، فامیل و آشنایان به همراه توزیع بروشور؛ سی‌دی آموزش می‌دهد. دوره روانشناسی خانواده؛ آموزش روابط اجتماعی جهت جوانان، برقراری ارتباط موثر با محیط و دیگران و آموزش مهارت‌های زندگی، آشنایی با موادمخدر و پیشگیری از اعتیاد ازجمله موارد آموزشی است که در کنار طرح پیمان اجرا و آموزش‌های لازم  داده می‌شود.

 

نویسنده: آرش اشتری، معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر استان مرکزى

منبع: روزنامه شهروند