دبیر مجمع کشوری کانون‌های دانشجویی جمعیت هلال‌احمر در گفتگو با شهروند// تبدیل مجامع دانشجویی به اتاق فکر جمعیت

رشد و توسعه هر جامعه بیش از هر چیز به مشارکت فعال و وفاق اجتماعی موثر جوانان وابسته است. از این‌رو نگرش و خط‌مشی برنامه‌ریزان کشور باید معطوف به افزایش نقش مشارکت جوانان به‌عنوان یکی از مهمترین و باارزش‌ترین سرمایه‌های غنی مورد توجه قرار گیرد.

مشارکت و همفکری جوانان بالاخص قشر دانشجو علاوه بر تشویق آنان به حداکثر تلاش و کوشش، موجب افزایش نیروی ابتکار، خلاقیت و سازندگی آنان می‌شود. انجام کار گروهی و مسئولانه، آنان را تشویق می‌کند تا برای هر مشکلی، بهترین و عملی‌ترین راه‌حل‌ها را پیدا کنند و در شرایط خاص، مدیریت را دوست، همفکر و همکار صمیمی گروه به حساب آورند و دوشادوش او فعالانه تلاش و همکاری کنند.

مطالعه، پژوهش، تحقیق و در سایه آن برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری برای بخش عظیمی از اعضای جوان و نوجوان کشور از مهمترین و اصلی‌ترین وظایف سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر است. به‌ منظور رشد و تعالی نسل جوان در ابعاد معنوی، علمی، فکری، فرهنگی، اجتماعی و همچنین ایجاد زمینه مناسب جهت برنامه‌ریزی و سازماندهی هرچه بهتر فعالیت‌ها و برنامه‌ها مجمع کانون‌های سازمان جوانان جمعیت هلال احمر تشکیل شده است تا با بهره‌مندی از تجربیات، ایده‌ها، توان فکری و علمی اعضای فعال کانون‌های سازمان، در راستای تعالی اهداف عالیه جمعیت هلال‌احمر گام برداشته شود.

روزنامه شهروند به منظور بررسی این مجامع گفت‌وگویی با میلاد حسنی امیرآبادی، دبیر مجمع کشوری کانون‌های دانشجویی جمعیت هلال‌احمر  داشته است که در ادامه می‌خوانیم.

 

برای شروع، مختصری در مورد مجامع دانشجویی و هدف شکل‌گیری آن در جمعیت هلال‌احمر توضیح دهید؟

سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان قدیمی‌ترین تشکل در حوزه جوانان کشور، با بیش از ۶٠سال قدمت یکی از بازوان جمعیت هلال‌احمر در پیشبرد اهداف بشردوستانه است.

این سازمان مردم‌نهاد باتوجه به گسترش فعالیت‌های مربوط به جوانان در سطح دانشگاه‌ها، کانون‌های دانشجویی را در دانشگاه‌ها تاسیس کرده است که در پیشبرد اهداف بشردوستانه و جاری‌شدن ارزش‌های نوعدوستی در جامعه نقش بزرگی دارند.

سازمان جوانان هلال‌احمر هم از لحاظ استفاده از نیرو‌های جوان و فرصت برطرف‌شدن مشکلات خود به نمایندگان منتخب اعضا، از انرژی و فعالیت‌های آنان در جهت تعمیق و برطرف‌سازی مشکلات فرهنگی و اجتماعی بهره برده است.

چنانچه نهادی بین‌المللی، بشردوست و غیرسیاسی چون هلال‌احمر درگاه ورودی جوانانی خواهد بود که اعتماد کامل خانواده و اجتماع را  دربردارد.

ماموریت و فعالیت‌های بشردوستانه، عام‌المنفعه و انسان‌دوستانه که  برعهده جمعیت هلال‌احمر است، ظرفیت بزرگی را برای دولت و کشور ایجاد می‌کند تا با پرورش صحیح و درست جوانان، مدیران فردایی با ارزش افزوده بالا از جهت تجربه برای کشور تربیت شود و از روابط بین‌الملل هلال‌احمر در جهت معرفی و جذب توریست و افزایش معاملات اقتصادی استفاده شود.

متاسفانه در کشور ما افرادی که بدون چشم‌داشت فعالیت کنند، کم هستند. فعالیت‌های شما برای جامعه ما از هر نظر غنیمت است و از شما ممنونیم. امیدواریم با وجود افرادی مثل شما به موفقیت‌هایی دست پیدا کنیم تا جامعه از معضلات رهایی یابد.

جمعیت هلال‌احمر با دانستن از گردهمایی جمعی جوانان و  هسته اصلی مشارکت اجتماعی در جامعه که دانشگاه است، جایگاهی را  تحت‌عنوان کانون دانشجویی هلال‌احمر تاسیس کرده است و این کانون‌ها نمونه‌ای از الگوی مشارکت اجتماعی هستند.

متاسفانه در کشور ما افرادی که بدون چشم‌داشت فعالیت کنند، کم است، فعالیت‌های جوانان جمعیت هلال‌احمر باید برای دولت و مسئولان غنیمت شمرده شود و جایگاه‌هایی را برای تشویق مردم و همین جوانان عضو ایجاد کند که فعالیت‌های خیرخواهانه و داوطلبی از بین نرود. این موضوع باید در سازمان جوانان دنبال شود تا مجامع دانشجویی  اتاق فکر جمعیت هلال‌احمر شود.

 

دانشجویان داوطلب چگونه می‌توانند به این مجامع راه پیدا کنند؟

دانشجویان داوطلب با حضور در کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر در دانشگاه‌ها می‌توانند ثبت‌نام کنند، پس از فعالیت‌های موثر و کارآمد و یادگیری نقش کارگروهی می‌توانند کاندیدای حضور در شورای مرکزی کانون خود شوند و پس از رأی‌گیری از دانشجویان دانشگاه منتخب در شورای مرکزی حاضر می‌شوند، شورای مرکزی کانون، تشکیل جلسه می‌دهد و از بیشترین آرای ماخوذه شورا، ٢ نفر به ریاست دانشگاه و رئیس هلال‌احمر شهرستان معرفی می‌شوند و با همفکری مسئولان و انتخاب اعضا، دبیر انتخاب می‌شود.

بعد از آن انتخابات شهرستانی و بعد استانی است که تمام دبیران شورای مرکزی شهرستان‌ها و کانون‌ها به استان راه پیدا می‌کنند و به رأی‌گیری گذاشته می‌شود و نفراتی که بیشترین آرا را داشته باشند، نمایندگان استانی می‌شوند و در شورای مرکزی استان‌ها ورود می‌کنند و مجدد انتخابات شورای مرکزی استان، ٢نفر را اعضای شورای مرکزی به معاون جوانان و مدیرعامل هلال‌احمر استان معرفی می‌کند، پس از گفت‌وگو و مصاحبه، دبیر و نایب دبیر انتخاب می‌شود.

در سطح  کشور تمامی اعضای شورای مرکزی استان‌ها برای انتخابات حاضر می‌شوند و فقط دبیران استانی حق کاندیداشدن در سطح کشوری را دارند و اعضای شورای مرکزی کل استان‌ها افراد مستعد و توانمند را انتخاب می‌کنند و افراد راه‌یافته به شورای مرکزی مجدد تشکیل جلسه می‌دهند و ٢نفر که حایز بیشترین آرا شدند به معاون دانشجویی و جوانان و رئیس سازمان معرفی می‌کنند و پس از مصاحبه و ارایه رزومه‌ها و برنامه‌های کاربردی خود در جهت رفع مشکلات و کمک به سازمان، با حکم رئیس سازمان جوانان هلال‌احمر، دبیر و نایب دبیر انتخاب می‌شوند.

در کل می‌توان گفت مجمع، عصاره منتخبان کانون‌های دانشجویی در سراسر کشور است.

 

درباره نحوه همکاریتان با جمعیت هلال‌احمر توضیح دهید، از چه سالی عضو جمعیت هلال‌احمر شده‌اید؟

اول از همه خوشحالم به این مسیر آمده‌ام و این مسیر سرگذشت من شد. نحوه ورودم به هلال‌احمر بسیار جالب و خاطره‌انگیز شد. در مدارس زمان هفته هلال‌احمر مربی آموزش امداد و کمک‌های اولیه به دانش‌آموزان می‌داد و فقط یک مبحث را ارایه می‌کرد و آن خفگی بود.

بعد از اتمام خرداد و شروع تعطیلات تابستانی به همراه خانواده به شمال ایران رفتیم و در کنار دریا  به تفریح پرداختیم. خواهرزاده من در آب دریا می‌افتد و به خاطر سن کمی که داشت و ترسیده بود، آب زیادی بلعیده بود، با کمک عملیات‌های ملیخ و… توانستم زندگی خواهرزاده‌ام را نجات بخشم.

بعد از آن خیلی علاقه‌مند به گذراندن دوره‌های تکمیلی و کامل هلال‌احمر شدم که بعد از گذراندن دوره‌های تخصصی، اتفاقی دیگر برای پدرم افتاد. پدرم که سابقه فشارخون بالا داشت، فشارشان به بالای ٢١رسید و خودشان اصلا متوجه نبودند، با اقدامات اولیه نظیر نیمه‌نشستن و آزادکردن لباس و رساندن اکسیژن کافی به   پدرم ‌را به بیمارستان منتقل کردیم و پزشک گفت اگر این کار را انجام نمی‌دادید، پدرتان شاید دچار سکته قلبی می‌شد.

من بسیار خوشحال شدم از این‌که چقدر این آموزش‌ها اثرگذار است و همچنین از خودم ناراحت شدم که چرا زودتر به خانواده بزرگ مردمی هلال‌احمر نپیوستم. من تا جایی پیش رفتم که اکنون خدا را شاکرم و با کلی افتخار دیگر،  مدرس امداد و کمک‌های اولیه و نجاتگر یکم سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر هستم.

گاها بعد از فراغت از کار و تحصیل و البته روزهای تعطیل در پایگاه امدادونجات جاده‌ای چیتگر تهران شیفت می‌مانم و هرآنچه در توانم باشد به مردم کمک و خدمت می‌کنم. من از ‌سال ٨٧ افتخار حضور در جمعیت هلال‌احمر را دارم.

 

در چه سازمان مردم‌نهاد دیگری فعال هستید؟

بنده با توجه به دغدغه اجتماعی و فرهنگی که داشتم، از دوران تحصیل تا دانشگاه در هر اموری که در این حوزه فعال بود، ورود و سعی می‌کردم نقش بسزایی برای آن مجموعه داشته باشم. من در شهریاران جوان، کانون‌های پرورشی مساجد و ان‌جی‌او‌های مدیریت شهری فعالیت می‌کردم و الان با تشکل‌های سیاسی فرهنگی در ارتباط هستم و تعامل ویژه‌ای با آنها دارم.

باتوجه به سیاست‌هایی که سازمان جوانان در حوزه دانشجویی دارد و با توجه به فضای خوبی که توسط دولت در زمینه فعالیت‌ها سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) و نهادهای غیردولتی مهیا شده است ما امیدواریم کانون‌های دانشجویی به‌عنوان نمونه‌ای از سازمان‌های مردم‌نهاد بتوانند نقش پویا و موثری در جامعه ایفا کنند.

اگر دولت و مخصوصا رئیس و دبیرکل محترم جمعیت هلال‌احمر و حمایت‌های مدیران عامل استان‌ها در پیشبرد توسعه کانون‌ها صورت گیرد، امیدواریم کانون‌ها نه‌تنها منشأ اثر در محیط دانشگاه بلکه در محیط شهر و به‌طورکلی در جامعه باشند و باتوجه به آموزش‌های ترویج فعالیت‌های مثبت اجتماعی مانند بشردوستی، صلح یا پیشگیری از معضلات اجتماعی مانند پیشگیری از موادمخدر و خشونت که در این کانون‌ها انجام می‌شود، این کانون‌ها می‌توانند درخصوص مسائل اجتماعی در نسل جوان ما تاثیرگذار باشند.

 

اگر خاطره‌ای شیرین یا تلخ از حضورتان در جمعیت هلال‌احمر در خاطر دارید، بیان کنید؟

این مجمع با حمایت‌های شاخصی که از سمت ریاست محترم سازمان جوانان جناب آقای دکتر حبیبی و معاون دانشجویی و جوانان آقای آسیما صورت گرفته، توانایی تصمیم‌گیری دارد و با توجه به این‌که مصوبه دارد، تاثیرگذارتر است.

با تشکیل این مجمع مطالبه‌گری اعضای کانون‌های دانشجویی از مسئولان بیشتر می‌شود و مسئولان موظف می‌شوند مصوبات مجمع را اجرا کنند. جوانان به خودباوری نیازمندند. در ابتدا باید خود، توان، قدرت و نقش خود را باور کنیم، اعتمادبه‌نفس داشته باشیم و بدانیم که می‌توانیم کاری را به شایستگی با توکل بر خدا انجام دهیم. بی‌مهری‌هایی به جوانان صورت می‌گیرد، ولی با تکیه بر نیرو و قدرت جوانی می‌توان از خیلی از مشکلات فائق آمد.

خاطره تلخ و شیرین من در جمعیت هلال‌احمر منوط به از دست دادن عضو محترم این سازمان، سرکار خانم نسترن علیجان بود که خانواده‌شان پس از مرگ‌مغزی ایشان چون فرم اهدای عضو را پرکرده بودند، توانست به ١۴نفر زندگی دوباره ببخشد، روحش قرین رحمت باد.

 

ضرورت تشکیل مجمع دبیران کانون‌های دانشجویی

هم‌اندیشی، مشارکت ذهنی و تعامل با همدیگر را می‌توان یکی از خصایص جامعه‌هایی دانست که رو به سوی پیشرفت تمدن و فرهنگ دارند. همفکری کردن و کسب نظرات دیگران برای انجام یک فعالیت یا تصمیم‌گیری، نشان از بلوغ فکری عاملان آن دارد.

همچنین با توجه به اهداف استراتژی YES مبنی بر نقش جوانان به عنوان رهبران آینده و به منظور بهره‌گیری از مشارکت جوانان برای تصمیم‌گیری‌ در تمامی سطوح مدیریت، شورای دبیران کانون‌های دانشجویی سازمان جوانان، به‌منظور ارتقای سطح فعالیت‌ها و برنامه‌ها و ارایه راهکارهای نوین و موثر و بهره‌مندی از نظرات، پیشنهادات، تجربیات و اطلاعات ارزنده اعضای منتخب سازمان تشکیل می‌شود تا بتواند هر چه شایسته‌تر در راستای تحقق اهداف جمعیت هلال‌احمر و نیز ارتقای برنامه‌های کانون‌هاو رفع مشکلات آنها حرکت کند.

 

اهداف مجامع دانشجویی و جوانان    

* تحقق یکی از اهداف استراتژی YES مبنی‌بر تقویت نقش جوانان به عنوان مدیران آینده

* حصول اطمینان از مشارکت جوانان برای تصمیم‌گیری در تمامی سطوح مدیریت

* تقویت نقش مدیریت جوانان در ارتباط با تبیین سیاست‌ها و خط‌مشی‌های سازمان

* نقش مدیریت جوانان در رویارویی با چالش‌های عصر معاصر

* ایجاد نظام همفکری یکپارچه در ارتقای سطح کیفی برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان

* ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در فعالیت کانون‌های دانشجویی سازمان

* بهره‌مندی از توانمندی‌ها، ایده‌ها و اندیشه‌های نوی اعضای کانون‌های دانشجویی

* تجزیه‌وتحلیل برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان و اتخاذ عالی‌ترین و مناسب‌ترین تصمیم

* تجزیه‌‌وتحلیل‌ و سازماندهی‌ اطلاعات‌ علمی‌ موجود در حوزه جوانان به‌ منظور تقویت حوزه‌های مطالعاتی