گزارشی از فعالیتهای معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر استان یزد در پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با موار مخدر

گزارش//عزم جدی در مبارزه با مواد مخدر

آموزش و پیشگیری از اعتیاد به مصرف مواد مخدر یک کار دسته جمعی است و نه تنها مراجع قانونی، انتظامی، ارگانهای مربوطه و ...؛ بلکه مشارکت و حضور موثر و اثربخش همه افراد جامعه را نیز لازم دارد و می بایست تا ابتدایی‌ترین آموزش‌ها در این زمینه را از خانه و توسط والدین شروع شود.

هنگامی‌که یک نوجوان کمتر از سن ۱۸ سالگی به مهمانی یا محفل دوستانه می‌روند، والدین مسئولیت دارند که خود به دنبال آنها بروند و فرزندشان را به حال خود نگذارند، هرچند این کار در عمل واقعاً کار مشکلی است، اما باید به خاطر داشت که هیچ نتیجه خوبی بدون زحمت به دست نمی‌آید، والدین برای داشتن فرزندی سالم، باید مشکلات و سختی‌ها را تحمل کنند.

در راستای اهداف جمعیت هلال احمر مبنی بر تامین سلامت انسان ها، سازمان جوانان در بحث پیشگیری از اعتیاد فعالیت های آموزشی را در دستور کار قرار داده است که برگزاری کارگاههای پیشگیری از اعتیاد یکی از این برنامه هاست. در حالی که شیوع اعتیاد در کشور به یکی از چالش های مهم تبدیل شده است، این ضرورت و نیاز حس شد تا در سازمان جوانان با همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر در این حوزه ورود و در زمینه مقابله با اعتیاد، جوانان را آگاه سازد. کار اصلی سازمان جوانان، آموزش است و بر همین اساس در این زمینه سرمایه گذاری هایی صورت گرفته است.

آموزش سبک زندگی به جوانان در قالب گروههای چند نفره، کمک می کند تا اهداف برنامه های پیشگیرانه محقق شود و معضلات اجتماعی کاهش یابد.

در کارگاه های اموزشی که سازمان جوانان برگزار می کند جوانان با مهارت نه گفتن، خودکنترلی، حل مسئله و … آشنا می شوند، به این شکل افراد متعهد می شوند که از آسیب های اجتماعی از جمله مصرف موادمخدر دوری کنند و علاوه بر این همین جوانان، مربی سایر جوانان در شهرستان خود می شوند.

فعالیت های جمعیت هلال احمر استان یزد در خصوص فرهنگ سازی پیشگیری از اعتیاد چشمگیر است
حامد صدیقی معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان یزد با بیان فعالیتهای حوزه جوانان هلال احمر در قالب کانون های مختلف از سنین ۵ الی ۲۹ سال بیان داشت: تا کنون اقدامات زیادی جهت حساس سازی و آگاه سازی جوانان و نوجوانان در راستای پیشگیری از اعتیاد در این استان صورت گرفته است.

حامد صدیقی عنوان کرد: تولید و توزیع کتابچه محله عاری از دخانیات جهت کانون های دانش آموزی هلال احمر ، مشارکت در کمپین پیشگیری از شیشه در استان یزد، برگزاری مانور نه به اعتیاد و پرواز فانوس های امید، توزیع لوح فشرده موسیقی نه به اعتیاد بین مسافرین نوروزی استان یزد ، همکاری و تعامل با دستگاههای مرتبط با پیشگیری از اعتیاد و ارائه تبلیغات در این راستا در اردوها و کلاسهای آموزشی کمک های اولیه از جمله اقدامات معاونت امور جوانان هلال احمر استان یزد در زمینه پیشگیری از اعتیاد عنوان کرد.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمراستان یزد افزود: در راستای تفاهم نامه فی مابین سازمان جوانان هلال احمر و ستاد مبارزه با مواد مخدر کارگاهی چهار روزه با حضور ۸۰ نفر از اعضا دختر و پسر جوانان هلال احمر در اوایل خرداد برگزار خواهد شد که ۸۰ نفر از شرکت کنندگان از تمامی شهرستانها انتخاب  شده و سپس در شهر خود آموزش های لازم را ارائه خواهند داد.

در این جمله کارشناسان دفترستاد مبارزه با مواد مخدر کشور از فعالیتهای این جمعیت تقدیر کردند و اعلام امیدواری نمودند با این دست از فعالیتها شاهد کاهش روی آوردن جوانان به مواد مخدر باشیم.

برنامه های اجرا شده توسط معاونت جوانان جمعیت هلال احمر استان یزد
برپایی نمایشگاه نقاشی وکاریکاتور با موضوع اعتیاد و مانور پیشگیری از اعتیاد با شعار «به تندرستی بیاندیشیم، نه به اعتیاد» در یزد با تشکیل زنجیره انسانی جوانان هلال احمر و کارگاه آموزشی پیشگیری ازاعتیاد و راه اندازی فضای دوستدار کودک برگزار شد.

مانور پیشگیری از اعتیاد با شعار «به تندرستی بیاندیشیم، نه به اعتیاد» با زنجیره انسانی در سرتاسر استان با همت اعضا کانون جوانان برگزار گردید.

همچنین با همکاری شهرداری به مدت یک هفته بنری با شعار ((یک نه برای همیشه به مواد مخدر)) طراحی و در میادین اصلی شهر نصب گردید که مورد استقبال شهروندان نیز قرارگرفت.

کارگاه نقاشی و فضای دوست دار کودک نیز با حضور اعضا کانون غنچه های هلال احمر نیز برپا و غنچه های هلال با نقاشی های خود با مضمون نه به اعتیاد در این کمپین شرکت نمودند.

تشکیل کارگاه آموزشی پیشگیری ازاعتیاد که این کارگاه آموزشی با حضور از اعضا جمعیت هلال احمر برگزار گردید که مباحث مربوط به اعتیاد ،پیشگیری و چگونگی برخورد با فرد معتاد و آموزش خانواده و مهارتهای زندگی مورد بحث وبررسی قرار گرفت.

برپایی نمایشگاه نقاشی و کاریکاتور یکی دیگر برنامه های اجرا شده توسط اعضا کانون جوانان بود که با نمایش گذاشتن ۳۵ اثر در محل پر تردد شهر باشعار (( احتیاط کنیم اعتیاد نزدیک است وبه تندرستی بیندیشیم نه به اعتیاد)) که با استقبال خوب مردم قرار گرفت و همچنین در کنار این نمایشگاه با توزیع سی دی های نه به اعتیاد و بروشور به بازدیدکنندگان صورت گرفت.

این جمعیت در نظر دارد در طول سال نیز با برنامه های متفاوت و گوناگون در کانونهای مختلف جوانان و همچنین در سطح دانشگاههای استان نیز در این زمینه برگزار نماید تا گام بلند و موثری در جهت پیشبرد مبارزه با مواد مخدر صورت گرفته شود.

کسب رتبه عالی اجرای دومین کمپین محله عاری از دخانیات هلال احمر استان یزد
معاون امور جوانان هلال احمر استان یزد از کسب رتبه عالی توسط کانون های دانش آموزی هلال احمر استان یزد در ارزیابی دومین کمپین محله عاری از دخانیات خبر داد.

حامد صدیقی معاون امور جوانان هلال احمر استان یزد اظهار داشت: دومین دوره از اجرای طرح محله عاری از دخانیات توسط کانون‌های دانش آموزی ۲۰ مدرسه استان یزد و در تمام شهرستانها با مشارکت اداره سلامت و تندرستی آموزش و پرورش با هدف ترویج فرهنگ امر به خوبی ها و نهی از بدی ها با محوریت کاهش مصرف دخانیات برگزار شد.

معاون امور جوانان هلال احمر استان یزد عنوان کرد: ارزیابی سازمان جوانان براساس کیفیت گزارش ارسالی در قالب چهار آیتم (عالی، خوب، متوسط، قابل رشد) صورت گرفت لذا نوع فعالیت، جذابیت و برنامه های ابتکاری نیزدر ارتقاء امتیاز موثر بودند که نهایتا استان یزد توانست رتبه عالی را کسب نماید.

صدیقی بیان کرد: در این طرح، هر شهرستان دو مدرسه از بین مدارس دارای کانون دانش آموزی هلال احمر انتخاب کرده و در قالب این طرح، اهدای گل به افراد سیگاری به جای سیگار، توزیع بروشورهایی در زمینه دخانیات، آشنایی هر چه بیشتر دانش آموزان با سبک زندگی سالم و فعالیت‌های ابتکاری شعب هلال احمر در شهرستان‌ها صورت گرفته است.

گفتنی است، در دومبن کمپین محله عادی از دخانیات  شعب اردکان، ابرکوه و یزد به عنوان شعب برتر انتخاب شده بودند.

کارگاه تکمیلی تربیت مربی پیشگیری از مواد مخدر
در راستای تفاهم‌نامه همکاری سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر با ستاد مبارزه با مواد مخدر و  با هدف استفاده کارآمد از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های جمعیت هلال‌احمر دو کارگاه دو روزه برای ۳۵ نفر از خواهران و ۳۵ نفر از برادران عضو جوانان هلال احمر استان یزد برگزار شد.

معاون امور جوانان هلال احمر استان یزد تصریح کرد: در راستای تحقق سیاست‌های اجتماعی‌کردن امر مبارزه با مواد مخدر و روانگردان‌ها از طریق اجرای برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد، آموزش مهارتهای زندگی، بسط و گسترش روحیه نشاط و شادابی، امیدواری، اعتماد اجتماعی، جلب مشارکت‌های مردمی و درمان اعتیاد و کاهش آسیب‌های ناشی از آن این کارگاهها برگزار شده است.

حامد صدیقی بیان کرد: که این کارگاه چهار روزه با محتوای روشهای پیشگیری از اعتیاد، مهارتهای زندگی، زبان تن و فن بیان جهت آموزش مربیان صورت گرفته و شرکت کنندگان این کارگاه بعد از دریافت گواهینامه در شهرستان متبوع خود نسبت به آموزش حداقل پنجاه نفر ادامه فعالیت خواهند داد.

برگزاری همایش نه به اعتیاد در دانشگاه علم و هنر یزد
با حضور دانشجویان و مسئولین و به همت کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه علم و هنر شهرستان یزد، همایش نه به اعتیاد برگزار شد.

در این مراسم دکتر وفاییان معاونت شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان یزد اعلام کرد امر پیشگیری از مواد مخدر بر عهده همه جامعه است و باعث خوشحالیست که کانونهای دانشجویی هلال احمر به صورت خودجوش در این امر مشارکت می کنند. وی با بیان اینکه  بایستی باورهای غلط در گروههای مختلف جامعه اصلاح شود اظهار داشت ما بر آن شده ایم تا امر مبارزه با مواد مخدر را اجتماعی کنیم و پایگاههایی را ایجاد کنیم تا همرزم ما در مبارزه با اعتیاد شوند و ضمنا باید باور داشته باشیم که این یک آسیب اجتماعی است و ما رویکرد کنترل و کاهش آسیب را داریم. دادن آگاهی و ترک باورهای غلط  بهترین راه پیشگیری است.

ما اگر بدانیم که ۸% جامعه معتاد است ما برنامه هایی داریم که ۹۲%  معتاد نشوند. باور غلط که مخدرها بد است و محرک ها بد نیستند اشتباه است و اولین قدم ما شناسایی باورهای غلط است. باید بدانیم که برخی مسیرها قهقرایی است و بهترین درمان پیشگیری است.

در ادامه سرهنگ رضایی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان یزد نیز در سخنرانی خود ابراز کرد دانشجویان یکی از اقشاری هستند که می توانند با ورود به امر پیشگیری در زمینه مواد مخدر در میان همسالان خود الگوی صحیحی را ارائه کنند و این گونه همایش ها و برنامه ها می تواند حساسیت و آگاهی در میان دانشجویان ایجاد کند.

صدیقی معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر استان یزد نیز در ادامه همایش گفت:بزرگترین شعار جمعیت هلال احمر نجات جان افراد و تغییر نگرشها است. وی گفت جمعیت هلال احمر در بیش از ۳۰ دانشگاه استان کانون دانشجویی ایجاد کرده که این کانونها می توانند نقش زیادی در کاهش آسیب های اجتماعی ایفا کنند. وی گفت جوانان هلال احمر بایستی ایایفا کننده نقشی فعال در کاهش کلیه آسیب های اجتماعی در جامعه خود باشند چرا که آسیب های اجتماعی مختلف هم چون اعتیاد، ایدز، بزه و … از هم جدا نبوده و به هم پیوسته هستند و بهترین راه برای کاهش آسیب ها میان جوانان استفاده از خود آنها در زمینه پیشگیریست.

در پایان آقای قائم محمدی رئیس دفتر پیشگیری از آسیب ها ی اجتماعی اداره کل بهزیستی نیز به سخنرانی پرداخت و گفت: بشر هر چه از تاریخ زندگی اش می گذرد پیشرفتهای بیشتری کرده و ابزار جدید آورده و به همراه اینها آسیبهای جدی هم آورده که از جمله این آسیبها اعتیاد است. آموزش مهارتهای زندگی از جمله کاهش مصرف و پیشگیری است.
وی ضمن تعریف طیف قاطعیت به این نکته پرداخت که در جامعه کنونی ما افراد بیشتر به سمت سلطه گری یا سلطه پذیری گرایش دارند و کمتر به سمت قاطعیت هستند و همین موضوع مشکل مهارت نه گفتن ایجاد می کند. در بحث مواد مخدر اولین مصرف بیشترین لذت را به فرد می دهد و فرد در دفعات بعدی باید مصرف بیشتری داشته باشد تا همان لذت را ببرد و این مسئله باعث می شود تا نهایتا شکل مصرف فرد به سمت خوردن و نهایتا تزریق پیش رود. در ادامه بحث به راهکارهای نه گفتن پرداخته شد و همچنین برای اینکه چگونه مهارت نه گفتن را پیدا کنیم.

جلسه کمیته فرهنگی شورای پیشگیری از مواد مخدر استان یزد
جلسه کمیته فرهنگی شورای پیشگیری از مواد مخدر استان یزد به میزبانی معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر استان یزد و با دستور کار بررسی اقدامات هلال احمر در زمینه پیشگیری از مواد مخدر و بررسی نحوه استفاده از فضای مجازی در پیشگیری از مواد مخدر برگزار شد.

حامد صدیقی معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان یزد اظهار داشت: جمعیت هلال احمر با استفاده از کانون های مختلف خود در گروه های سنی مختلف و با برنامه های گوناگون در راستای پیشگیری از مواد مخدر قدم برداشته است.

صدیقی در ادامه ارائه آموزش های پیشگیری با استفاده از بازی و زبان کودکانه  برای غنچه های هلال ، طرح محله عاری از دخانیات و اهدای گل به سیگاری ها در محله ها توسط کانون دانش آموزی هلال احمر با هدف فرهنگسازی پیشگیری از  روی آوردن به دخانیات ، برگزاری کارگاه تربیت مربی پیشگیری از مواد مخدر به اعضای منتخب جوانان استان  ، برگزاری کارگاه های پیشگیری توسط اعضای جوانان در شهرها و روستاهای مختلف به روش همسال به همسال، برگزاری زنجیره انسانی و مانور نه به اعتیاد ، نمایشگاه نقاشی و کاریکاتور مواد مخدر و … را از جمله برنامه های کانون های جوانان هلال احمر عنوان کرد.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان یزد هم چنین استفاده از فضاهای شبکه های اجتماعی موبایلی اینیستاگرام ، شبکه اجتماعی ماه نو و … را از جمله فعالیت های هلال احمر در فضای مجازی دانست.

در ادامه جلسه دکتر وفائیان معاون شورای مواد مخدر استان با بیان فعالیت های این شورا ، در دستگاه های حاضر در جلسه خواست با استفاده از توان دستگاه خود ، نسبت به تولید محتوا هم چون انیمیشن ، پیام تصویری و … اقدام کنند.

در این جلسه هم چنین نمایندگان ادارات مختلف پیشنهاداتی در این زمینه را ارائه کردند. ناجا و هلال احمر استان یزد در جهت کاهش آسیب های اجتماعی جوانان همکاری می کنند.

طی جلسه ای که با حضور معاونت اجتماعی ناجا استان و معاونت امور جوانان هلال احمر استان یزد برگزار شد، دو طرف بر همکاری های فی مابین در حوزه جوانان بویژه پیشگیری از آسیب های اجتماعی تاکید کردند.

حامد صدیقی معاون امور جوانان هلال احمر استان یزد در این جلسه با توجه به گستردگی سنی و کانون های حوزه جوانان ، ارائه اموزش های مختلف در زمینه پیشگیری از آسیب ها، ناهنجاری های اجتماعی ، مواد مخدر و … را لازم دانست و افزود: هلال احمر امادگی دارد در زمینه های مختلف اجتماعی همچون کاهش تصادفات رانندگی درون شهری ، کاهش آسیب های مواد مخدر و .. همکاری کنند.

برگزاری جلسه آموزشی پرسش و پاسخ “نه به اعتیاد ” در شهرستان یزد
این طرح با هدف فرهنگ سازی در جامعه جهت پیشگیری از اعتیاد و ارائه توضیحاتی در خصوص حساس سازی و آگاه سازی مردم نسبت به ناهنجاری های ناشی از اعتیاد به مواد مخدر برگزار گردید.

در این برنامه توضیحاتی  در خصوص مضرات مواد مخدر و نیز حساس سازی جوانان نسبت به این امر توسط مسئولین داده و در ادامه از متقاضیان شرکت در جلسه آموزشی ، پرسش و پاسخ به عمل آمد.

برپایی نمایشگاه کاریکاتور در زمینه پیشگیری از ایدز و سومصرف مواد
در این نمایشگاه که توسط اعضا کانون دانشجویی هلال احمر  برپا شده بود، ضمن آشنایی با علتهای روی آوردن افراد به مواد مخدر، روشهای مختلف تشخیص اعتیاد و نحوه استفاده از این روشها برای شناسایی افراد معتاد آموزش داده شد.

توانمند سازی جوانان و نوجوانان و آموزش صحیح مهارت زندگی از مهمترین عوامل باز دارنده اعتیاد و انحرافات اجتماعی است که باید توسط مردم، خانواده ها، مسئولان و آحاد جامعه جدی گرفته شود.

سازمان جوانان هلال احمر در این زمینه طرح های مختلفی دارد که توسط کانون های جوانان و کانون های دانشجویی که در طول سال در حال اجرا می باشد و این جمعیت نیز همانند کشور کلیه کانون ها در این زمینه فعال و طرح های ابتکاری با این مضمین احرا می نمایند.

 تهیه و تنطیم: محمد مهدی اقبالی –  رابط خبری و خبرنگار داوطلب