«شهروند» از برگزاری المپیاد جوانه‌ها در کردستان گزارش می‌دهد/ شکوفایی غنچه‌های هلال در رقابتی کودکانه

جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان متولی آموزش امداد و کمک‌های اولیه و ایجاد فرهنگ خودمراقبتی و دگرمراقبتی توانسته است درسطوح مختلف این وظیفه خود را به درستی به انجام برساند.

 همه ما می‌دانیم که هرگونه آموزش و پرورش و ایجاد یک ساختار درست اگر در سنین پایین صورت گیرد، در آینده جامعه تأثیر مثبت و سازنده آن بیشتر از آموزش‌هایی است که در سنین بالا‌تر ارایه می‌شود. جمعیت‌های  هلال‌احمر و صلیب‌سرخ درتمام دنیا اصول و اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند که سرلوحه تمام فعالیت‌های خیرخواهانه و داوطلبانه است و همه آنهایی که دراین خانواده حضور پیدا می‌کنند، باید از این اصول پیروی کنند و آشنایی کامل داشته باشند.

بچه‌ها درمراحل پیش‌دبستانی و دانش‌آموزی اگر اصول و اهداف جمعیت هلال‌احمر همراه با شیوه‌های درست رویارویی با حوادث را با زبان خودشان فرا بگیرند، در آینده هم با یک بازآموزی و آموزش‌های تکمیلی خیلی بهتر و سریع‌تر جهت رویارویی با حوادث و مخاطرات آماده می‌شوند و اینجاست که جامعه‌ای ایمن و با آگاهی‌های لازم را شاهد خواهیم بود.


سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان درگاه ورودی جمعیت هلال‌احمر درتمامی رده‌های سنی عضو می‌پذیرد و یکی از فعالیت‌های ارزنده‌ای که درکنار سایر فعالیت‌های فرهنگی انجام می‌پذیرد، پرداختن به آموزش‌های امداد و کمک‌های اولیه در سنین پایین درمراکز پیش‌دبستانی و مهد‌های کودک است.

مربیان جوان جمعیت هلال‌احمر با حضور دراین مراکز ضمن آموزش اصول و اهداف هلال‌احمر، امداد و کمک‌های اولیه را همراه با پرداختن به آنچه درهنگام وقوع حوادثی همچون زلزله برای بچه‌ها و خانواده‌ها ضروری است را آموزش می‌دهند.


المپیاد جوانه‌ها که توسط معاونت دانش‌آموزی و پیش‌دبستانی سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر ویژه مراکز پیش‌دبستانی و مهد‌های کودک برنامه‌ریزی شده، کودکان با فراگیری آموزش‌های امدادی و اصول و اهداف هلال‌احمر با هم به رقابت می‌پردازند و این یک شیوه درست و کارآمد برای تفهیم آموزه‌های پیشگیرانه در سنین پایین است که تمام این آموزش‌ها در ذهن خلاق و قوی کودکان به‌عنوان یک اصل باقی خواهد ماند. جمعیت هلال‌احمر شهرستان سنندج به‌عنوان میزبان استانی برگزاری این المپیاد در استان کردستان با حضور درمهدکودک ثمر ناحیه منفصل و حاشیه شهری نایسر ضمن آموزش، اقدام به برگزاری این المپیاد کرد.


اهمیت آموزش همگانی در تمامی سنین
بابک قنبری معاون امورجوانان جمعیت هلال‌احمر استان کردستان به «شهروند» می‌گوید: ما به‌عنوان مسئولان امور جوانان وظیفه داریم با برنامه‌ریزی درست و راهکار‌های کارآمد از تمامی شیوه‌های ممکن جهت آموزش همگانی جامعه استفاده کنیم و دراین راستا، یکی از شیوه‌های آموزش کودکان در سنین پایین است که با توجه به قدرت درک و کنجکاوی بالایی که در سنین پایین وجود دارد، بیشترین تأثیرگذاری را در آینده جامعه ما خواهد داشت.

قنبری ادامه داد: اگر درمیان خانواده‌ها اطلاع‌رسانی درستی ازفعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر صورت بگیرد و این آگاهی ایجاد شود که چه عواقب و خطراتی درهنگام حوادثی که اگر بدون آگاهی و دانش از نوع حادثه و شیوه رویارویی با آن حضور پیدا کنیم، دامنگیر جان و مال آنها می‌شود، بیشترین همکاری را با جمعیت هلال‌احمر در ارایه آموزش‌های امدادونجات خواهند داشت.


اگر ما بتوانیم جامعه را دربرابر حوادث و بلایا ایمن بسازیم، به‌عنوان مثال درهنگام بارش شدید باران و رعد و برق و سیل حاصل از آنچه اقداماتی انجام شود، دیگر شاهد این نیستیم که تعداد زیادی از هموطنان ما درهنگام نظاره‌کردن سیل جان خودشان را ازدست بدهند و این به عینه قابل رویت است که هرجا نیرو‌های امدادی هلال‌احمر حضور داشته‌اند، آمار تلفات و مصدومان حادثه درحد قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.


تمامی افرادی که درجمعیت هلال‌احمر حضور دارند، خود از افراد جامعه هستند که بنا به حس نوعدوستانه و خیرخواهانه‌ای که دارند، لباس خدمت بر تن کرده و همه افراد جامعه باید همانند اعضای داوطلب این نهاد مردمی از اصول و اهداف اولیه و امدادونجات آگاهی داشته باشند تا درمواقع بحران نخستین افرادی باشند که اقدام به امدادرسانی سریع و درست می‌کنند.


۴ اصل آموزشی در المپیاد جوانه‌ها
بیژن دیوانی رئیس جمعیت هلال‌احمر شهرستان سنندج نیز به «شهروند» گفت: دراین المپیاد جوانه ما چهار اهداف داریم که آشنایی با اعضای تاریخچه و اصول و اهداف هلال‌احمر، شیوه پناه‌گیری و خروج اضطراری در هنگام زلزله و آتش‌سوزی، آشنایی با تجهیزات کیف کمک‌های اولیه و هدف چهارم آشنایی با شماره‌های امداد و اضطراری کشوری همچون ١١٢ بود که توسط مربیان این جمعیت در ١۶ مرکز پیش‌دبستانی و مهدکودک سطح شهرستان به آن پرداخته شد.

او در ادامه افزود: در هرخانواده باید یک امدادگر و یک کیف کمک‌های اولیه وجود داشته باشد که درمواقع ضروری بتوانند از آن استفاده کنند و درصورت نیاز به خدمات بیشتر با توجه به نوع و سطح خدمات باید با شماره‌های اضطراری کشوری تماس بگیرند تا نیرو‌های متخصص به محل حادثه اعزام شوند.در ادامه این برنامه غنچه‌های هلال با شرکت درمسابقاتی که برای آنها درنظر گرفته شده بود، با هم به رقابت پرداختند و ازطرف معاونت امورجوانان جمعیت هلال‌احمر استان کردستان جوایزی به آنها اهدا شد.

مهدکودک و مرکز پیش‌دبستانی ثمر یکی از مراکز حاشیه‌ای شهر سنندج درناحیه منفصل شهری نایسر است که با توجه به این‌که بیشترین آسیب در بحران درحواشی شهر‌هاست، به‌عنوان جامعه هدف آموزش و برگزاری المپیاد جوانه‌ها انتخاب شد. یادآور می‌شود المپیاد جوانه درتمامی شعب جمعیت هلال‌احمر استان کردستان هم در مهد‌های کودک برگزار شد.

امیر کریمی

منبع: روزنامه شهروند