تشریح فعالیت های قرآنی سازمان جوانان در گفتگوی زنده معاون دانشجویی و جوانان با رادیو قرآن

مسعود آسیما، معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان در گفتگوی زنده با رادیو قرآن به مناسبت هفته هلال احمر، اهداف و وظایف و فعالیت های جمعیت هلال احمر و سازمان جوانان را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، وی با اشاره به اینکه در ۸ می مصادف با ۱۸ اردیبهشت  ۱۵۸ سال پیش، جمعیت صلیب سرخ و هلال احمر در دنیا شکل گرفت، گفت: در ایران نیز از سال ۱۳۰۱  ( ۹۵ سال پیش) جمعیت هلال احمر در ایران تاسیس شد.

معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان افزود: یکی از سازمان های مهم این جمعیت که قریب ۷۰ سال پیش آغاز به کار کرد سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این سازمان از طریق فعالیت‌های بشردوستانه، آموزشی، امدادی و فرهنگی و به عنوان درگاه ورودی افراد به این جمعیت، تربیت جوانانی توانمند با روحیه بشردوستی و نوع دوستی را در دستور کار خود قرار داد.

آسیما با بیان اینکه این جمعیت مردمی همواره در تمام حوادث و بلایا و همچنین در زمان صلح در کنار مردم حضور داشته است، ادامه داد: تلاش برای تسکین دردهای انسانها، تلاش برای تامین سلامت انسانها، تلاش برای تامین کرامت انسان ها و تلاش برای ایجاد صلح و دوستی میان انسان ها از اهداف اصلی این جمعیت مردمی است.

وی تصریح کرد: در همین راستا و باتوجه به این اهداف که ریشه در آموزه های دینی ما دارد، در سازمان جوانان هلال احمر که سازمانی با ماموریت فرهنگی و اجتماعی است، تلاش کردیم که در کنار فداکاری هایی که اعضای جمعیت هلال احمر به ویژه جوانان انجام می دهند فرهنگ قرآنی از روخوانی، روانخوانی، صوت و لحن گرفته تا پرداختن به مفاهیم و تدبر در آیات الهی و عمل به آیات را با زندگی این عزیزان عجین کنیم .

معاون دانشجویی و جوانان سازمان جونان با تاکید بر وجود استعدادهای فراوان قرآنی در جمعیت، گفت: به منظور ارتقای توانمندی های این افراد، کلاس های آموزشی برای این افراد برنامه ریزی کردیم تا این جوانان علاوه بر خواندن قرآن، رفتار و سبک زندگی شان نیز قرآنی شود.

آسیما خاطرنشان کرد: ما برای جوانان مان در سراسر کشور در کانون های مختلف اعم از دانشجویی، جوانان، روستایی و عشایری برنامه ریزی کردیم تا اعضای این کانون ها بتوانند با شرکت در جلسات قرآنی، محفل های انس با قرآن، دوره های آموزشی  روخوانی، روانخوانی و مفاهیم قرآن و جلسات ختم دستجمعی قرآن، بهره ای از کلام الهی را در زندگی خود برده باشند.

وی ادامه داد: از دیگر فعالیت ها در زمینه  گسترش فرهنگ قرآنی، حمایت از گروه های پژوهشی و مطالعاتی در این زمینه است. به عنوان مثال در سال گذشته کتابی را که توسط گروه مطالعاتی جوانان عضو هلال احمر استان قم تالیف شده بود با نام “اهداف و خدمات هلال احمر در آموزه های قرآن و پیشوایان معصوم (ع)” را رونمایی کردیم.

معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان با اشاره به برگزاری جشنواره سراسری قرآن و عترت طی دوسال گذشته افزود: این جشنواره با حضور ۶ هزار نفر از جوانان و کارکنان جمعیت هلال احمر در ۳۱ استان و مرکز مستقل کیش برگزار شد که ۸۰۰ نفر از این افراد به مرحله کشوری راه یافتند.

آسیما در پایان خاطرنشان کرد: محتوای این مسابقات قرآنی مبتنی بر آیات و احادیثی بود که به طور مستقیم و غیرمستقیم به اصول و اهداف جمعیت هلال احمر اشاره می کرد و بر همین اساس، ۳ جلد کتاب استخراج شد و بر مبنای این محتوا، شرکت کنندگان با هم به رقابت پرداختند.