برگزاری نشست جوانان و داوطلبان، پیشگامان حفاظت از محیط زیست// ارائه گزارش فعالیت های زیست محیطی سازمان جوانان// مشارکت بیش از ۳۲ هزار نفر از اعضای سازمان جوانان در طرح ها

نشست جوانان و داوطلبان، پیشگامان حفاظت از محیط زیست با حضور نمایندگان سازمان های جوانان و داوطلبان جمعیت هلال احمر و معاون دانشجویی و جوانان سازمان جوانان، نمایندگان سازمان محیط زیست، کمیته بین المللی صلیب سرخ و صلیب سرخ کنیا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، در این نشست گزارشی از فعالیت های سازمان جوانان پیرامون حفاظت از محیط زیست، از جمله برنامه های آموزشی و ترویجی و … ارائه شد.

استراتژی ۲۰۲۰ فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر نیز، بر نقش جوانان آموزش دیده به عنوان سفیران فرهنگی و تسهیل گران در رهبری و مشارکت در فعالیت های داوطلبانه، تاکید دارد.

تفاهم نامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و جمعیت هلال احمر

همچنین براساس یادداشت تفاهم همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر، زمینه های همکاری این نهادها مبنی بر گسترش فعالیت های علمی و آموزشی از جمله برگزاری دوره های مشترک و کارگاه های آموزشی، برگزاری کارزارهای حمایتی و بهره گیری از منابع و ظرفیت های مشترک فراهم شده است.

افزایش پوشش گیاهی، کاهش اثرات بلایای

به این ترتیب و با هدف اجرایی کردن این تفاهم نامه، “طرح ملی نهضت سبز” با شعار افزایش پوشش گیاهی، کاهش اثرات بلایای طبیعی توسط سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اجرایی شده است.

در این طرح تاکنون علاوه بر کاشت ۵۰ هزار اصله نهال، ۶۲ هزار اصله نهال نیز میان افراد توزیع شده است. همچنین با برگزاری ۴۰۰ دوره کارگاه های مهارت های تولید، کاشت و نگهداری نهال، سعی شده تا دانش افراد در خصوص نگهداری از گیاهان ارتقا یابد تا در جهت تریوج این آموزش ها گام بردارند.

همچنین اعزام ۳۵۰ کاروان سحاب جهت شناسایی نقاط آسیب پذیر و شناسایی ۵۰۰ منطقه آسیب پذیر، جلب مشارکت ۳۰۰ نفر از نخبگان فرهنگی و قهرمانان ورزشی، شناسایی یک هزار و ۱۰۰ نفر از اقلیت ها  و اقوام و گروه های آسیب پذیر، ایجاد ۳۵۰ پست توزیع کیسه های زباله، از دیگر اقدامات انجام شده در این طرح است.

مشارکت ۳۲ هزار و ۵۰۰ نفر از اعضای سازمان جوانان از غنچه های هلال گرفته تا اعضای کانون های دانش آموزی، دانشجویی، آزاد و روستایی نشان از استقبال اعضا از انجام فعالیت های بشردوستانه در کنار سایر فعالیت های امدادی دارد که پیش بینی می شود در سال های آتی،”طرح ملی نهضت سبز”، پرشورتر از گذشته برگزار شود.

در پایان این نشست، اعضای حاضر بر پیشگیری از گسترش بلایای زیست محیطی از جمله تخریب پوشش گیاهی و مصرف بی رویه منابع آبی تاکید کردند. نمایندگان فدراسیون بین المللی صلیب سرخ نیز با تمجید از برنامه های جمعیت هلال احمر ایران خواستار این شدند تا در جهت حفظ محیط زیست و ترویج برنامه های پیشگیرانه، هرچه بیشتر از کمک و مشارکت مردم استفاده شود.