مرحله استانی رقابت‌های المپیاد آماده آغاز شد جام بشردوستی/شعار این دوره «کرامت انسانی و ترویج صلح و دوستی» است

شهروند| «المپیاد آماده» را که به یاد دارید؟ همان المپیاد مهارت‌های امدادی دادرسان هلال‌احمر را می‌گویم. قرار است حالا درمیان برگزاری پنجمین دوره مسابقات، «جام بشردوستی» هم اهدا شود. به کدام تیم؟ خب، اینجای ماجرا را از زبان آقای حبیبی، رئیس سازمان جوانان تعریف می‌کنیم: «با توجه به اهمیت رعایت نکات اخلاقی و بشردوستانه درطول مسابقات، جام بشردوستی با شعار «کرامت انسانی و ترویج صلح و دوستی» که از مرحله کشوری چهارمین المپیاد آماده اجرایی شد، درمسابقات استانی نیز برگزار می‌شود. به این ترتیب، اعضای تیم‌ها درطول رقابت‌ها به لحاظ اخلاقی نیز داوری می‌شوند و درنهایت برترین‌ها معرفی خواهند شد.»


در المپیاد چه خبر است؟
ارزیابی و کنترل علایم حیاتی و احیای قلبی- ریوی، خونریزی- پانسمان و بانداژ، شکستگی و آتل‌بندی، اسکان اضطراری، پناه‌گیری و خروج ایمن، اطفای حریق، حمل مصدوم و آزمون کتبی، بخش‌های مختلف این المپیاد است که طی آموزش ۸ساعته توسط مربیان طرح دادرس به دانش‌آموزان ارایه شده است. مرحله کشوری پنجمین دوره المپیاد آماده نیز در شهریورماه‌ سال‌جاری با حضور تیم‌های برتر هر استان در دو بخش دختران و پسران برگزار می‌شود. رئیس سازمان جوانان گفته؛ با برگزاری مرحله شهرستانی رقابت‌های المپیاد آماده در بهمن‌ماه‌ سال گذشته و معرفی تیم‌های برتر هرشهرستان، رقابت‌های استانی آغاز می‌شود. المپیاد آماده مرحله عملیاتی و اجرایی مهارت‌های امدادی است که دانش‌آموزان هلال‌احمری درقالب طرح دادرس (دانش آموز آماده در روزهای سخت)، طی یک آموزش ۸ساعته توسط مربیان این طرح فرا گرفته‌اند.


چرا اندیمشک؟
به گزارش «شهروند»، ٣٧٧ تیم دربخش دختران و ۳۷۷ تیم دربخش پسران (درمجموع ۷۵۴ تیم ۱۴نفره) درمرحله شهرستانی پنجمین دوره المپیاد آماده حضور دارند. پس از این مسابقات و مشخص‌شدن تیم‌های برتر شهرستانی، رقابت‌های استانی در دوبخش دختران و پسران آغاز می‌شود و اعضای حاضر، توانایی‌های امدادی خود را به معرض رقابت می‌گذارند. آقای حبیبی با اشاره به انتخاب شهرستان اندیمشک، برای میزبانی افتتاحیه مرحله استانی پنجمین دوره رقابت‌های المپیاد آماده، گفته؛ عملکرد خوب اندیمشک درمرحله کشوری چهارمین المپیاد آماده و کسب مقام سوم این رقابت‌ها، بهانه‌ای شد تا به پاس قدردانی ازتلاش‌های این عزیزان، افتتاحیه مرحله استانی پنجمین دوره رقابت‌های المپیاد آماده به میزبانی استان خوزستان و شهرستان اندیمشک برگزار شود. دراین دوره تلاش خواهیم کرد تا درهنگام برگزاری مسابقات، از فرصت آموزش مجدد برای اعضای تیم‌های دادرس استفاده کنیم تا این افراد بتوانند با یادگیری کامل مهارت‌های امدادی، درهنگام حوادث و بلایا مفید و موثر عمل کنند. همچنین این عزیزان می‌توانند سایر اعضای خانواده خود را نیز آموزش دهند.


در زمان برگزاری مسابقات در هر استان، معاون امورجوانان استان همجوار به‌عنوان ناظر رقابت‌ها حضور خواهد داشت. همه تلاش مسئولان سازمان جوانان این است تا تمامی بخش‌های مسابقه به درستی اجرایی شود و داوری‌ها و ارزیابی‌ها دقیق صورت گیرد. آقای حبیبی با بیان این‌که سالانه ۴۰۰‌هزار دانش‌آموز پایه هشتم، درطرح دادرس کمک‌های اولیه را می‌آموزند، گفته؛ دادرس یکی از ارزشمندترین طرح‌های سازمان جوانان است که توانسته با همکاری وزارت آموزش و پرورش، دانش‌آموزان را برای روزهای سخت و نجات جان افراد آسیب‌دیده در بلایا آماده کند.


دادرسان چه می‌گویند؟
شاید برایتان سوال شود که دادرسان هلال برای چه درمسابقات المپیاد آماده شرکت می‌کنند؟ در ادامه با چند دادرس قمی همراه می‌شویم که صبیه خلج، یکی از جوانان فعال استان آنها را معرفی کرده است. حدیثه که علاقه‌مند است به صورت جدی آموزش امداد را ادامه بدهد، می‌گوید: امدادگری که برای او نجات جان انسان‌ها مهم باشد و به خوبی بتواند درمواقع لزوم خونسردی خود را حفظ کرده و مصدومان را آرام کند، یک امدادگر موفق است و من تلاش می‌کنم یک دادرس موفق و آماده برای روزهای سخت شوم تا به آسیب‌دیدگان احتمالی درصورت نیاز کمک کنم. فاطمه هم که با پای آسیب‌دیده و بانداژشده دراین مسابقات حضور پیدا کرده، می‌گوید: با این‌که دربیرون ازمسابقات دچار مصدومیت شدم، اما تلاش کردم با تمرین بیشتر خودم را به رقابت‌های المپیاد آماده برسانم و باید همه بدانیم که حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند و ما همیشه برای کمک به خود و اطرافیان آماده باشیم.

او که معتقد است؛ یک دادرس خوب باید شجاع و آماده کمک درشرایط سخت باشد، گفت: در ادمه این مسیر تلاش دارم ضمن فراگیری انواع مهارت‌های امدادی و بشردوستانه، با آموزش؛ هر روز نکات جدیدی را بر دانسته‌های خودم اضافه کنم. حدیثه هم که با اشتیاق مسابقه سایر تیم‌ها را پیگیری می‌کند، اضافه کرد: با این‌که دراین ایام دادرسان مراسم و سفرهای خانوادگی مختلفی داشتند، اما آن‌قدر میزان علاقه همه ما به هلال‌احمر زیاد بود که قید رفتن به این مراسم و مسافرت‌های تابستانی با خانواده را زدیم تا بتوانیم در المپیاد آماده با قدرت حاضر شویم.

حدیثه و فاطمه دو هم‌تیمی که با هم رابطه دوستانه خوبی هم دارند، مسابقه خود را در رشته cpr به اتمام رسانده و با اشاره به تلاش و تمرین زیادشان ابراز امیدواری کردند که با کسب رتبه  بتوانند ثمره زحمات خود را ببینند. یکی دیگر از دادرسان موفق حاضر درچهارمین المپیاد آماده استانی قم، فاطمه سلطانی است که به گفته مدیر مدرسه، شاگرد ممتاز و دارای رتبه‌های زیادی در رشته‌های فرهنگی و هنری و ورزشی در سطح استان و کشور است. وی به همراه مادرش که به نمایندگی از اولیای مدرسه درمسابقات حضور دارد، در زمینه کیفیت المپیاد آماده گفت: سطح این مسابقات خیلی بالا بود و امیدوارم این آموزش‌ها در سطح مدرسه به صورت فراگیرتری ادامه پیدا کند تا درتمام مدارس کشور تیم‌های متعدد دادرس داشته باشیم.

منبع: روزنامه شهروند