سازمان جوانان، بازوی فرهنگی جمعیت در نوروز امسال

تعطیلات طولانی عید برای سرخپوشان هلال‌احمر، نه تنها حکم تعطیلات نداشت، اتفاقا حجم فعالیت‌های آنها در ایام نوروز، بسیار بیشتر از روزهای دیگر سال بود. مسافران نوروزی نیز شاهد خدمات بی‌چشمداشت نیروهای جمعیت در پایگاه‌های ثابت و سیار هلال‌احمر بودند و از نزدیک می‌دیدند که تعطیلات نوروزی کارکنان و داوطلبان هلال‌احمر، چگونه در مسیر خدمت به مردم می‌گذرد.

 

جدای از امدادگرانی که در پایگاه‌های هلال‌احمر به کمک نیازمندان شتافتند، سازمان جوانان هلال‌احمر نیز با انبوهی از برنامه‌های آموزشی و فرهنگی، تلاش کرد تا نوروزی ایمن و شاد برای خانواده‌های ایرانی رقم بزند.

در توضیح اقدامات نوروزی سازمان جوانان هلال‌احمر در ایام نوروز، رئیس سازمان جوانان هلال‌احمر از فعالیت ۲۰ هزار جوان داوطلب در ۱۰۰۰ پست ثابت و سیار در طرح امدادونجات نوروزی خبر داد.

دکتر مسعود حبیبی یادآور شد: سازمان جوانان هلال‌احمر یک میلیون عضو جوان داوطلب دارد. اعضای این سازمان از ۵ تا ۲۹ سال هستند که برای آنها برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و امدادی را همواره در نظر داریم تا برای ارائه خدمات بشردوستانه و امدادی آماده شوند.

وی افزود: یکی از بزرگ‌ترین برنامه‌های بشردوستانه ما برای جوانان ۱۸ تا ۲۹ سال است. به این منظور طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی را اجرا کردیم که ۲۰ هزار جوان به‌صورت داوطلبانه در ۱۰۰۰ پست ثابت و سیار در مبادی ورودی شهرها حضور یافتند و به مسافران خدمت‌رسانی کردند.

حبیبی افزود: ۷۰۰ پست ثابت در سه محور سلامتی، ایمنی و فرهنگی فعالیت داشتند. در محور سلامت، خیمه‌های سلامت را داشتیم که بروشورهای سلامتی را میان مسافران توزیع می‌کردند و خدمات لازم را به آنها ارائه می‌دادند. در ۴۵۰ پست خیمه‌های سلامت، فشارخون مسافران اندازه‌گیری شد.

وی افزود: در فعالیت‌های فرهنگی نیز خیمه‌های نماز در مکان‌هایی که حسینیه و مسجد ندارند، برپا شد. در این خیمه‌ها فضای دوستدار کودک نیز برقرار بود. همچنین مسابقه سراسری نقاشی با محور صلح و دوستی برای کودکان ۵ تا ۱۲ سال در این خیمه‌ها برگزار شد که این مسابقه بین‌المللی بود.

رئیس سازمان جوانان هلال‌احمر،  همچنین به کمپین «نه به تصادفات جاده‌ای» که از سال گذشته و با هدف حساس‌کردن آحاد جامعه و مسئولان به تصادفات راه‌اندازی شد، اشاره کرد و گفت: هدف این کمپین ایجاد تغییر در رفتار رانندگان است، چراکه ۶۰ درصد عامل تصادفات کشور، عامل انسانی است که با تغییر در رفتار انسانی کاهش خواهد یافت. سال گذشته در این کمپین میثاق‌نامه‌ای داشته‌ایم که برای امسال هم تکرار خواهد شد.

حبیبی به طرح «به‌رفت» (بهبود رفتارهای ترافیکی) اشاره کرد و افزود: در این طرح مطالعات لازم با همکاری یونیسف انجام شد تا بتوانیم مقررات عبور و مرور را برای کودکان و نوجوانان داشته باشیم. همچنین رباط تلگرامی سفر سالم را در فضای مجازی و سایبر طراحی کردیم تا مردم بتوانند به‌صورت مجازی به کمپین «نه به تصادفات» بپیوندند.

همچنین مسابقه پیامکی برای رانندگان در نظر گرفتیم تا راننده‌هایی که تخلفی ندارند، بتوانند شماره پلاک ماشین خود را به شماره ۱۰۰۰۱۴۷ پیامک کنند. به این ترتیب در طول طرح نوروزی پیامک‌های ایمنی رایگان برای آنها ارسال می‌شد.

 

منبع: نشریه پیام هلال

نویسنده: مریم طالبی