امروز، آغاز برگزاری مرحله استانی پنجمین دوره رقابت های المپیاد آماده/ برگزاری جام بشردوستی با شعار “کرامت انسانی و ترویج صلح و دوستی”

رییس سازمان جوانان هلال احمر از برگزاری مرحله استانی پنجمین دوره رقابت های المپیاد آماده، از فردا  به میزبانی شهرستان اندیمشک استان خوزستان، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، دکتر مسعود حبیبی ضمن اعلام این خبر گفت: با برگزاری مرحله شهرستانی این رقابت ها در بهمن ماه سال گذشته و معرفی تیم های برتر هر شهرستان، رقابت های استانی از فردا آغاز می شود

وی با تاکید بر اهمیت یادگیری مهارت کمک های اولیه توسط همه افراد جامعه افزود: المپیاد آماده مرحله عملیاتی و اجرایی مهارت های امدادی است که دانش آموزان هلال احمری در قالب طرح دادرس (دانش آموز آماده در روزهای سخت)، طی یک آموزش ۸ ساعته توسط مربیان این طرح، فرا گرفته اند.

رییس سازمان جوانان با اشاره به حضور ۳۷۷ تیم در بخش دختران و ۳۷۷ تیم در بخش پسران ( در مجموع ۷۵۴ تیم ۱۴ نفره) در مرحله شهرستانی پنجمین دوره المپیاد آماده افزود: پس از این مسابقات و مشخص شدن تیم های برتر شهرستانی، از فردا رقابت های استانی در دو بخش دختران و پسران آغاز می شود و اعضای حاضر، توانایی های امدادی خود را به معرض رقابت می گذارند.

دکتر حبیبی با اشاره به انتخاب شهرستان اندیمشک، برای میزبانی افتتاحیه مرحله استانی پنجمین دوره رقابت های المپیاد آماده، گفت: عملکرد خوب اندیمشک در مرحله کشوری چهارمین المپیاد آماده و کسب مقام سوم این رقابت ها، بهانه ای شد تا به پاس قدردانی از تلاش های این عزیزان، افتتاحیه مرحله استانی پنجمین دوره رقابت های المپیاد آماده به میزبانی استان خوزستان و شهرستان اندیمشک برگزار شود.

وی افزود: در این دوره تلاش خواهیم کرد تا در هنگام برگزاری مسابقات، از فرصت آموزش مجدد برای اعضای تیم های دادرس استفاده کنیم تا این افراد بتوانند با یادگیری کامل مهارت های امدادی، در هنگام حوادث و بلایا مفید و موثر عمل کنند. همچنین این عزیزان می توانند سایر اعضای خانواده خود را نیز آموزش دهند.

رییس سازمان جوانان با اشاره به حضور ناظر در برگزاری مسابقات استانی ادامه داد: در زمان برگزاری مسابقات در هر استان، معاون امور جوانان استان همجوار به عنوان ناظر رقابت ها حضور خواهد داشت. درواقع همه تلاش ما این است تا تمامی بخش های مسابقه به درستی اجرایی شود و داوری ها و ارزیابی ها دقیق صورت گیرد.

دکتر حبیبی خاطرنشان کرد: همچنین باتوجه به اهمیت رعایت نکات اخلاقی و بشردوستانه در طول مسابقات، جام بشردوستی با شعار “کرامت انسانی و ترویج صلح و دوستی” که از مرحله کشوری چهارمین المپیاد آماده اجرایی شد، در مسابقات استانی نیز برگزار می شود. به این ترتیب اعضای تیم ها در طول رقابت ها به لحاظ اخلاقی نیز داوری می شوند و در نهایت برترین ها معرفی خواهند شد.

وی در پایان با بیان اینکه سالانه ۴۰۰ هزار دانش آموز پایه هشتم، در طرح دادرس کمک های اولیه را می آموزند، خاطرنشان کرد: دادرس یکی از ارزشمندترین طرح های سازمان جوانان است که توانسته با همکاری وزارت آموزش و پرورش، دانش آموزان را برای روزهای سخت و نجات جان افراد آسیب دیده در بلایا آماده کند.

ارزیابی و کنترل علایم حیاتی و احیای قلبی- ریوی، خونریزی- پانسمان و بانداژ، شکستگی و آتل بندی، اسکان اضطراری، پناه گیری و خروج ایمن، اطفای حریق، حمل مصدوم و آزمون کتبی، بخش های مختلف این المپیاد است که طی آموزش ۸ ساعته توسط مربیان طرح دادرس به دانش آموزان ارائه شده است.

گفتنی است مرحله کشوری پنجمین دوره المپیاد آماده نیز در شهریورماه سال جاری با حضور تیم های برتر هر استان در دو بخش دختران و پسران برگزار می شود.