گزارش//پیمانی برای همه، جوانان هلال احمری در پیشگیری از اعتیاد پیش قدم می شوند

طرح پیمان، پیمانی ناگسستنی جوانان هلال احمری با همنوعان خود که همچون سال ها تلاش در فرهنگ سازی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی باز هم می خواهند در خط مقدم پیشگیری از آسیب های اجتماعی باشند و جوانان را از گرفتار شدن در دام هر گونه آسیب اجتماعی بخصوص اعتیاد در امان بگذارند.

به فرموده مقام معظم رهبری: آسیب‌های اجتماعی مانند آسیب‌های طبیعی‌اند؛ مانند زلزله که می‌تواند بنای خانه‌ها را تخریب کند، این آسیب‌ها بنیان خانواده و اجتماع را برهم می‌ریزد. اگر به موقع و به‌هنگام شناخته شود و یا پیشگیری شود، احتمال کاهش خسارت‌ها افزایش خواهد یافت. اما اگر نسبت به آن غفلت شود؛ خدای نکرده ممکن است بنای جامعه را متزلزل کند. «درست است که ما در کشور در درجه‌ی اول مسئله اقتصاد را داریم و خود مشکلات اقتصادی هم به عنوان یکی از آن عوامل ریشه‌ای این مفاسد، مورد توجه ما است، لکن مسئله‌ی مفاسد اجتماعی  یکی از بیماریهایی است که هر روزی که بر آن بگذرد و علاج نشود، عمق بیشتری پیدا می‌کند و علاجش دشوارتر خواهد شد. لذا مسئله فوق‌العاده مهم است.۲/۱۱/۱۳۹۵

سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به عنوان یکی از سازمان های پویا و فعال جمعیت هلال احمر با وظیقه ذاتی خود که کمک به اراتقاء فرهنگ سلامت کشور است با پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبری در رسیدگی به معضلات و آسیب های اجتماعی با تربیت و آموزش جوانان در قالب طرح های مختلف اقدامات بسیار ارزشمندی را به انجام رسانده است.

پیشگیری موثر از اعتیاد در جهت تامین نشاط اجتماعی باید به چه شیوه ای انجام شود که به صورت یک عامل پایدار باقی بماند و لازمه آن فرهنگ سازی و آموزش درست در سنین جوانی است و از این رو سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اقدام به اجرای یک طرح با بهره گیری از ظرفیت های خوبی که سازمان جوانان با اعضای جوانان در اختیار دارد می کند.

زمانی که یک جوان از یک خانواده در دام اعتیاد گرفتار می شود تنها خودش را در بر نمی گیرد بلکه به صورت زنجیر وار تمامی خانواده و اطرافیانش را هم تحت تأثیر قرار خواهد داد و اینجا است که نشاط و شادابی جامعه برای افراد سالم و مریض از بین می رود و از آنجایی که در زمینه روابط عاطفی و اجتماعی مردم ما بر خلاف سایر کشور ها بیشترین نزدیکی را به هم دارند درصد بهره مندی کل جامعه و خانواده ها از شور و نشاط اجتماعی در حد زیادی کاسته می شود.

جوانان رهبران نه به اعتیاد

بابک قنبری معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان کردستان به شهروند می گوید: ما در طرح پیمان با بهره گیری از استراتژی Yes که فدارسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر برای آینده نگری در فعالیت های بشردوستانه و عام المنفعه تدوین نموده، بر پیشگیری از اعتیاد تأکید می کنیم و اعضاء سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با بیشترین پتانسیل و جامعه آماری که تشکیل می دهند به عنوان تأثیر گذار ترین قشر هر جامعه در صف اول پیشگیری ها و کاهش اثرات زیان بار اعتیاد گام بر می دارند.

در استراتژی YES سه نقش برای جوانان تعریف شده است که به صورت کاملا کارشناسی و برنامه ریزی شده این سه نقش در طرح پیمان به جوانان واگذار شده است و از آنجایی که دانش و تحربه لازم را دارند به درستی نقش خودشان را ایفا خواهند کرد.

در این طرح هر فرد با واسطه ۴۹ نفر را در خصوص پیشگیری از اعتیاد آموزش می دهند و این تعداد هر کدام نماینده یک خانواده و در سطح بزرگتر نماینده یک شهر و ناحیه هستند که به صورت زنجیروار اقدام به آگاه سازی کرده  و باعث می شود که در طول زمان کم بیشترین بازدهی و تأثیرکذاری را شاهد باشیم.

آنچه بیشتر از هر چیزی اهمیت دارد دادن نقش رهبری به جوانان به عنوان رهبران جنبش های بشردوستی و عام المنفعه در اجتماع است و زمانی که یک جوان به عنوان رهبر یک گروه یا حتی یک کلاس آموزشی انتخاب می شود در شکل گیری شخصیت او تأثیر مثبت زیادی می گذارد و در دراز مدت خود صاحب سبک و ایده در جهت کاهش آسیب های اجتماعی در جامعه می شود.

زمانی یک فرد می تواند از آسیب در امان باشد که بتواند با قدرت و اعتماد به نفس خود در برابر خواسته ها و رفتار های ناشایست از کلمه “نه” استفاده کند و این قدرت “نه” گفتن باید در جوانان تقویت شود و ما در طرح پیمان آموزش می دهیم که جوانان بتوانند به آسیبهای اجتماعی و معضلات “نه” بگویند.

آینده نگری و سرمایه گذاری با تکیه به توان و پتانسیل اعضای جوانان در جهت وفق دادن جامعه به سمت سلامت جسمی و روحی به عنوان یک هدف عالی در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به درستی به آن پرداخته  و اثرات و نتیج مثبت آن در میان جوانان انکار ناپذیر است.

نیاز به بسیج آموزشی در پیشگیری

جمیل ابراهیمی، عضو سازمان جوانان جمعیت هلال احمر و سرگروه طرح ملی پیمان: این طرح را می توان از مهمترین برنامه های حوزه سازمان جوانان هلال احمر و ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری و حتی کشور دانست که قدم مهمی را در ایجاد جامعه ای سلامت محور و عاری از مواد و دخانیات برخواهد داشت.

قطعا این برنامه نقش جوانان را دوچندان میکند که باید تا حد ممکن از نیرو و توان خود استفاده کنند که لازمه آن  آموزش و پیگیری مسئولین و افراد جامعه است که تسهیل گر فعالیت های پیشگیرانه آنان باشند.

طرح پیمان توسط سازمان جوانان جمعیت هلال احمر شروع شده اما نیاز است ارگان های همچون آموزش و پرورش، رسانه ملی و سایر انجمن های مردمی هم دست یاری خود را دراز کنند تا با یک بسیج همگانی آموزش ها را در سطوح مختلف اجتماع به انجام رساند و جوانان بتوانند بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشند.

از اهدافی که طرح ملی پیمان دنبال می کند می توان به حمایت از زندگی و سلامت انسان ها، افزایش خود مراقبتی و کاهش گرایش به اعتیاد در نوجوانان و جوانان، تغییر نگرش و تقویت رفتارهای محافظت کننده در میان نوجوانان و جوانان از طریق تاثیرگذاری بر جنبه های شناختی، عاطفی و رفتاری آنان، نحوه برخورد و زندگی سالم در میان خانواده و افزایش قدرت تصمیم گیری درست در لحظات خطر ساز اشاره کرد.

جوانان، پیش قراولان عرصه پیشگیری

پوران شریفی عضو فعال سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به شهروند می گوید: جای بسی اندیشیدن است که با توجه به آموزش های فراوانی که به روش های مختلف در زمینه پیشگیری از اعتیاد توسط سازمان های متولی در اختیار جوانان قرار می گیرد اما باز شاهد گرفتار شدن جوانان در دام اعتیاد هستیم.

سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با توجه به هدف حمایت از زندگی و سلامت انسان ها برنامه های پیشگریانه را در این راستا ارائه داده است که یکی از این طرح های تأثیر گذار طرح ملی پیمان با رویکرد جوانان به عنوان پیش قراوالان عرصه پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اعتیاد با هدف ایجاد و تقویت شور و نشاط در جامعه را در سطح کشور شروع کرده است.

با توجه به آموزش پذیری بیشتر جوانان به نسبت سایر اقشار در این طرح جوانان توانمند می شوند تا با ارتقاء سطح علمی آنان در زمینه آسیب های اجتماعی بتوانند با تغییر نگرش گروه های همسالان خود از باور های غلط ارتباط با مواد مخدر و آسیب هایی که با به دام افتادن در آن دامنگیرشان می شود آگاه سازند.

از سوی دیگر با توجه به آشنا شدن آنان با عوامل مؤثر بر ترویج اعتیاد در بین جوانان سعی می شود که راه های پیشگیری مؤثر را پیشنهاد دهند و زمینه مناسبی برای ارتقاء شادی  و نشاط بیشتر را فراهم کنند.

جوانان با قرار گرفتن در جایگاه رهبری و نقش پذیری در این طرح مهارت های لازم را کسب کرده و به راه حل های مناسب تر دست پیدا خواهند کرد و همچنین سبب کاهش گرایش جوانان به اعتیاد را فراهم می آورد.

آشکار و پنهان های اعتیاد

امید یوسفی عضو سازمان جوانان و فعال حوزه پیشگیری از اعتیاد در کانون های دانشجویی: بحث پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر که متشکل از جوانانی است که هر کدام نماینده یک خانواده و یک طیف از دوستان جوان خود هستند، با آموزش در قالب طرح ملی پیمان که به صورت زنجیروار هر کدام کار آموزش به ۴۹ نفر را انجام می دهند به صورت هرمی می تواند افراد بسیاری را از این آموزش ها بهره مند سازند.

بی نظمی ها، ناهنجاری ها، آسیب هایی نظیر بی کاری، اعتیاد به مواد مخدر، فقر، خودکشی، طلاق و آنچه که در دنیای اطراف می بینیم و باعث رنج و آزار تعدادی از نزدیکان و اطرافیان ما می شوند، از انواع آسیب هایی است که به صورت آشکار و پنهان در جامعه خود مشاهده کرده و در مواردی با آن ها دست و پنجه نرم می کنیم.

هر کدام از این آسیب ها به نحوی قشری از جامعه را درگیر خود کرده و بسیاری از آنها به صورت زنجیروار بهم متصل شده و در حال رشد و تکثیر هستند.

از میان آن ها اعتیاد به مواد مخدر بیشتر از همه به گوشمان خورده و در ذهنمان نقش برجسته تر و در همه افراد اعم از پیر،جوان،زن و مرد وجود داتشه باشد و بهترین روش این است که قبل از به دام افتادن پیشگیری کرد زیرا درمان به مراتب خیلی دشوار تر خواهد بود و تأثیر گذار ترین قشر جامعه برای پیشگیری جوانان هستند.

جوان باید کنترل خشم، عصبانیت، مهارت برخورد با دوستان و مهارت های دیگری همچون قدرت نه گفتن را  بیاموزد. این مهارت های ویژه و کارآمد می تواند خود یک نوع پیشگیری اولیه و مؤثر به حساب بیاید. یعنی یک پیشگیری آموزشی که با صرف هزینه اندکی در آینده جوانان در بحث اعتیاد به مواد مخدر دخیل باشد.

تهیه و تنظیم: امیر کریمی _رابط خبری سازمان جوانان در استان کردستان