گفتگو با داوود پیرانی، دانشجوی نمونه و  دبیر کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی// جایی بهتر از هلال احمر پیدا نکردم

دانشجویی نمونه کشوری شدن آن هم برای یک پسر شهرستانی که روزگاری را در روستا زندگی کرده، به نظر محال می رسد، اما حالا این محال اتفاق افتاده است. این جمله ای است که پیرانی بیان می کند و با تاکید بر شهرستانی و روستایی بودنش یادمان می آورد که حضور او در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران حاصل سال ها زحمت و پشتکار است.

در مراسمی که با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور، دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، دانشجویان نمونه کشوری معرفی شدند که یکی از این افراد داوود پیرانی، دانشجوی مدیریت سلامت، ایمنی و محیط زیست بود. به همین بهانه با وی گفتگویی کردیم که در ادامه می خوانید.

 

چطور شد، که به عنوان دانشجوی نمونه معرفی شدید.

هرسال برای معرفی دانشجویان نمونه کشوری یک سری شاخصه درنظر گرفته می شود، باتوجه به فعالیت هایی که در مقطع ارشد در سه بخش آموزش، پژوهش و فعالیت های فرهنگی انجام دادم، امسال به عنوان دانشجوی نمونه کشور معرفی شدم.

 

آشنایی با هلال احمر از کجا شروع شد؟

۱۱ سال پیش و در دوران تحصیل، هلال احمر در مدرسه ما مانور زلزله برگزار کرد و من هم در آن برنامه مسئولیت اجرایی داشتم. در آن سن و سال از این طرح خوشم آمد چراکه دیدم می توان با آموزش جان انسان ها را حفظ کرد. از طرفی شهرستان شاهین دژ که من در آنجا زندگی می کردم مهاجران زیادی دارد اما این اقوام برخلاف فرهنگ های متفاوتی که دارند، به خوبی در کنار هم زندگی می کنند. دوست داشتم این وحدت که در شهر ما بود را گسترش دهم و دلم می خواست جایی بروم که به عنوان سفیر صلح فعالیت کنم که جایی بهتر از هلال احمر پیدا نکردم. این علاقمندی ادامه یافت تا امروز و درحال حاضر ۴ سال است که دبیر کانون دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی هستم و درواقع کانون این دانشگاه را هم خودم راه اندازی کردم.

 

تا چه زمانی به فعالیت های داوطلبانه ادامه خواهید داد؟

در حال حاضر ۲۴ ساله هستم و تقریبا ۵ سال دیگر می توان در مجموعه سازمان جوانان فعال باشم، بعد از آن در سازمان داوطلبان به فعالیت هایم ادامه می دهم البته اگر برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروم تا زمانی که برگردم، در این فعالیت هایم وقفه ایجاد می شود.

 

خارج از کشور…

دوست دارم بعد از اتمام تحصیل در مقطع دکترا، بورسیه شوم و بتوانم چیزهای بیشتری یاد بگیرم. البته هدف اول و آخرم کار در ایران و خدمت به هموطنانم است.

 

برجسته ترین فعالیت هایی که تاکنون داشته اید چیست؟

در کانون ما حدود یک هزار نفر عضو هستند و با کمک همین داوطلبان سال گذشته طرح ابتکاری “دستان بهشتی” ۱ و ۲ را اجرا کردیم. در این طرح با ۴۰۰ پزشک که همگی از دانشجویان دانشگاه خودمان بودند، سلامت ۹ هزار نفر از کودکان شهرستان پاکدشت را از نظر قد و وزن و  پدیکولوز (شپش سر) غربالگری کردیم. مرحله دوم این طرح نیز در ایستگاه های مترو برگزار شد. طرح دیگری که قرار است، ۱۹ اسنفدماه سال جاری برگزار شود، غربالگری سلامت از نظر فشارخون، توزیع مکمل ویتامین D و آگاه کردن مردم درخصوص خطرات موادمحترقه چهارشنبه سوری است. این طرح با حضور یک هزار دانشجو در ۷۲ ایستگاه پرتردد مترو برگزار می شود.

 

بهترین طرح سازمان جوانان در این سال ها چه بوده است؟

به نظر من طرح ملی “ایمنی و سلامت مسافران نوروزی” یکی از بهترین و اثربخش ترین  طرح های سازمان است و خود من ۳ سال در آن حاضر بودم. این طرح با دادن اطلاعات و آگاهی به مردم در خصوص ایمنی سفر، کنترل قند و فشارخون و … سلامت آنها را حفظ می کند. چالش جدی ما آگاهی بخشی و آموزش است و این چیزی است که در طرح نوروزی مورد توجه است.

 

چطور می توان سازمان جوانان را به عنوان متولی فعالیت های فرهنگی جمعیت هلال احمر به جامعه معرفی کرد؟

سازمان جوانان یک نهاد اجتماعی مردم نهاد است. وظیفه ما امداد و نجات نیست و بنابراین تا زمانی که علاقه اصلی اعضای سازمان، امداد و نجات باشد راه به جایی نخواهیم برد. امداد و نجات یک کار سنگین و مقدس است و اگر اعضای جوان ما بخواهند روی این بخش، متمرکز شوند خلاقیت خود را از دست خواهند داد. سازمان باید صرفا اعضایی داشته باشد که دغدغه کار فرهنگی دارند. سازمان باید راهی برای معرفی خود به جامعه پیدا کند. به طور مثال اگر یک سخنگو برای این کار درنظر گرفته شود بسیار اثربخش خواهد بود. از طرفی باید ساختارها ساده باشد، باید هلال احمر را برای نسل جدید، انعطاف پذیر کنیم. به گفته دکتر حبیبی، رییس سازمان جوانان باید جوان باشد که این نیازمند اعتماد بیشتر به جوانان است. بروکراسی ها گاه نتیجه منفی دربر دارند و به این شکل مردم جذب سایر نهادها و NGO ها می شوند.

 

تشکیل مجامع سازمان را تا چه اندازه موثر می دانید؟

اگر همه چیز آنطور که برنامه ریزی شده است، انجام شود قابل قبول است. خود من در مجمع استانی حضور دارم و به عنوان دبیر مجمع کشوری وزارت بهداشت نیز فعالیت میکنم. از ۵۶ دانشگاه علوم پزشکی کشور، در ۴۸ دانشگاه کانون دانشجویی راه اندازی شده است که با برگزاری انتخابات، شورای مرکزی شکل گرفت و من به عنوان دبیر آن انتخاب شدم.

 

بهترین خاطره از هلال احمر…

بهترین خاطره ام مربوط به بازدیدهاست به خصوص و حضور در شیرخوارگاه و بودن کنار بچه ها بسیار لذت بخش است. بودن کنار کودکانی که حتی مفهوم پدر و مادر را درک نکرده اند، دوست داشتنی است و بهترین لحظه آن، در آغوش گرفتن بچه هاست.

 

اگر قرار بود، یک طرح کشوری اجرا کنید چکار می کردید؟

دوست داشتم ۵ هزار نفر از جوانان نخبه و خوش فکر را جمع کنم و ۵۰ کمیسیون ۱۰۰ نفره تشکیل دهم. در هریک از این کمیسیون ها با حضور یک نفر از اساتید برجسته داخلی و حتی خارجی در همان حوزه، یک آسیب اجتماعی را بررسی و اطلاعات را جمع آوری و طبقه بندی و اطلاعات به دست آمده را به مسئولان ارائه کنیم.

 

صحبت پایانی…

من باور دارم با یاری مردم می توان همه مشکلات را حل کرد، ای کاش قدر بدانیم و به این همه خوبی افتخار کنیم. از هم سن و سال هایم می خواهم تلاش کنند، دوران سختی است و دیرتر می توان به نتیجه رسید اما باید تلاش کرد تا با تلاش و دعای پدر و مادر به هر چیز رسید.

 

گفتگو از سارا میرسلطانی

منبع: نشریه پیام هلال