رمز گشایی از اصول بنیادین نهضت بین­ المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر// اصل استقلال- بخش دوم

فراموش ­نکنیم­که­ جمعیت‌ های ملی ­اوایل همه ­نیروهای کمکی برای خدمات پزشکی ارتش بودند. در آغاز، آنها تنها برای‌این هدف ‌ایجاد شدند. هرچند ‌این کار امروزه تنها وظیفه‌ نیست و حتی به عنوان‌ یک قانون هم فعالیت ­های امدادی قانون اصلی و عمده‌ی هلال احمر نیست، ولی هنوز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

برای عضو شدن در صلیب سرخ بین ‌المللی،باید قبل از هرچیزی اعضای جمعیت ملی توسط دولت کشورش به رسمیت شناخته شود. همچنین جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر به دلیل به رسمیت شناختن ایفای نقش امدادی به عنوان نیروی امدادی بی­طرف برای ارائه خدمات پزشکی به ارتش، زمانی تحت مقررات قانون بشردوستانه قرار می‌گیرند و می­توانند از حمایتِ قراردادهای ژنو بهره‌مند ‌شوند و حق نشان دادن علامت صلیب سرخ و هلال احمر داشته باشند که مستقل­ و بدون­غرض وتبعیض اقدام کنند.مشخص است که پرسنل واعضای وابسته به جمعیت‌های صلیب ­سرخ و هلال ­احمردرصورت تجربه کردن وظایف مشابه درزمان جنگ اگر تحت کنترل قوانین ارتش باشند، نباید شبیه ­پرسنل­ پزشکی ­ارتش­عمل­کنند..

هرچند‌این بخش از مأموریت­ تنها فعالیت جمعیت­ های ملی عضوفدراسیون بین­المللی صلیب ­سرخ­ و­ هلال­احمر نیست، به ویژه وقتی که بخش قابل توجهی از انرژی خود را صرف فعالیت ‌ها، در زمان صلح می‌کند. امروزه، در شرایط تجربی، همانطور که در گزارش تانسلی (Tansley Report) اشاره شد، درجه همکاری با دولت، نباید بگونه ­ای باشد که حداقل برای برخی از خدمات، محدوده‌ای از انزوای کامل تا وابستگی کامل را به­همراه داشته باشد.

انجام وظایف در مسیراستقلال

جمعیت ‌های ملی درگذشته و حال متعهد شده‌اند که بیمارستان ‌های غیرنظامی، مدارسی برای پرستاران، مهدکودک، مراکز انتقال خون و غیره را راه‌اندازی کنند. آنها خود را وقف ارائه خدمات بشردوستانه مختلفی از جمله ارتقاء سلامت عمومی‌ و ارائه ‌ی خدمات نجات برای قربانیانِ فجایع انسانی و دیگر حوادث انسان­ساخت کرده‌اند؛ برای این منظور هلال احمر باید افراد ویژه‌ ای را درزمینه‌ پاسخگویی به تنوعی از آسیب­ های اجنماعی تربیت کنند تا آنها بتوانند بدون تعصباتِ مغرضانه و بدون تبعیض و کاملا بی­طرفانه به نیازمندان یاری برسانند. هلال احمر باید برای مراقبت از ناتوانان، توجه به نیازهای زندانیان، کودکان بی‌سرپرست و به طور کل گروه‌هایی که شرایط سخت‌ یا خطرناکی ‌دارند با دیگر نهاد های خیریه همکاری و یا موسساتی را در جهت ارائه خدمات داوطلبانه احداث کنند. آنها همچنین مسئول آموزش بهداشت، پیشگیری از تصادفات،پیشگیری و مقابله با اعتیاد مواد مخدر، الکل و مصرف بیش از حد دخانیات هستند. در برخی از کشورها، صلیب سرخ و هلال احمر حتی جای سرویس ‌های سلامت عمومی، ‌که به طور رسمی ‌وجود ندارند را می‌گیرند.

جمعیت ‌های ملی به ویژه در فاز کمک ‌رسانی نسبت به دیگر دستگاهها برتری‌ دارند؛ این برتری از اعتماد مردمی ایجاد شده و در مراحلی از اقدامات پیشگامانه ‌ی فراوانی انجام میدهد و تجربیات غیرقابل جایگزینی کسب کرده‌اند. به نظر می‌رسد که جمعیت­ های ملی در چنین شرایطی آرامش بیشتری برای اجرای پروژه ‌های طولانی مدت‌دارند. در زمینه‌ی سلامت عمومی، همکاری صلیب سرخ و هلال احمرگاهی با دیگر دستگاههای دولتی و غیردولتی مرزی است، چرا که نیازهای نیازمندان بسیار زیاد هستند و جمعیت‌ها به طور عمده و بر اساس اصول بشردوستانه و داوطلبانه برای برآوردن نیازهای ویژه ‌ای از نیازمندان فعالیت می‌کنند.

هلال احمر برای تأثیرگذاری و ایفای نقش مؤثرتر از طریق جلب مشارکت دیگر دستگاهها و همکاری نهادهای خیریه عمومی با حفظ اصل استقلال، اجرا کند. در انجام تمامی ‌این وظایف، جمعیت ‌ها به عنوان نیروهای امدادی برای مراجع عمومی ‌و مردمی‌ و یا بشکلی خصوصی عمل می‌کنند، در هر دوصورت باید در کاهش وظایف نهادهای عمومی در جهت تسکین آلام بشری نقش بسزایی را ایفا ­کنند.

حمایت از بشردوستی به منابع نیاز دارد

از آنجایی که هلال احمر در انجام وظایف اصلی خود که همانا حمایت بشردوستانه از زندگی و سلامت انسانها با تضمین حفظ احترام و کرامت انسانهاست، باید از منابع بیشتری برخورباشند تا بتوانند در جهت اهداف مشابهی در بخش ‌های گسترده­ تری فعالیت­ های نوعدوستانه و داوطلبانه خود را به نهادهای رسمی و دیگر جمعیت ‌های خیریه ‌ارائه کند.

در واقع وظیفه ‌ی امدادی صلیب سرخ و هلال احمر ‌یکی از خصوصیت ‌های ویژه‌ای است که آن را از دیگر مؤسسات خیریه و نیکوکارانه متمایز می‌کند. همانطور که اشاره شد، ‌این خصوصیت به جمعیت‌ های ملی ‌یک وضعیت ممتاز می‌دهدکه آنها اغلب از آن آگاه نیستند و بهره ‌ی کافی را از این ویژگی ممتاز نمی‌برند. کلام آخر اینکه درست است که جمعیت‌ ها از تخطی کردن از اصول استقلال و بی­غرضی و بی‌طرفی واهمه‌ دارند ولی ممکن است در همین شرایط نیز گاهی دولت ‌ها “از طریق” فعالیت­های بشردوستانه و امدادی جمعیت ‌های ملی، هم درداخل کشور و به طور ویژه در کشورهای خارجی سودمند شوند. زیرا در چنین مواردی، حرکت دولت­ها برای کمک به برخی کشورهای حامی به نظردیگران سیاسی جلوه نخواهد کرد به عبارتی دیگر دولت­ ها با استفاده از اعتبار جهانی و اعتماد جوامع بشری به هلال احمر، هزینه ‌های سیاسی، برای آنها بسیارکمترخواهد بود.

استقلال از مقامات  عمومی‌

تاکنون متوجه شدیم که  صلیب سرخ و هلال احمر باید از‌یک طرف مستقل باشد و از طرف دیگر می‌دانیم که باید کمکی برای دولت­ها و مراجع خیریه عمومی ‌باشند. گوستاو ماینر (Gustave Moynier)، در اوایل آگوست ۱۸۶۴، به دشواریِ تلفیق دو چیز درصلیب سرخ و هلال احمر توجه کرد.

۱-  دفاع از آزادی عمل‌ به عنوان یک مؤسسه‌ی غیرانتفاعی و عام­المنفعه

۲-  گردن نهادن به الزامات نظم و انضباط دولتی

به هر حال تلفیق این دو موضوع مانع­‌ الجمع به نظر می‌رسند ولی مادامیکه تقابل بین شخصیت بشردوستانه و خصوصی هلال احمر و ارتباط آن با دولت ‌یکی از ویژگی ‌های خاص جمعیت ­های ملی است؛ البته باید بدانیم که نه تنها این مشکل با تدبیر جمعیت ­های ملی قدرتمند قابل حل می­باشد بلکه کسی نباید درباره‌ ی تناقض بین ‌این دو صحبت کند. زیرا میزان رضایت ­بخشی یک نهاد بشردوستانه مردمی، بستگی به تعادل مناسب بین ‌این دو جنبه‌ مذکور‌دارد. وقتی عملکرد هلال احمر مناسب و توسعه‌ یافته است که بتواند هم از آزادی عمل ­اش دفاع کند و هم به الزامات دولتی توجه کند به بیان دیگر مهمترین مسئله، داشتن تناسب در عمل است.

حفظ ­استقلال درعین همکاری

گزارش تانسلی (Tansley Report) تأکید دارد که اگرچه جمعیت­ های ملی فضای بسیار زیادی برای همکاری و هماهنگی بین دولت­ ها وجود‌دارد، مانند همکاری در جهت آموزش اصول بهداشت عمومی اما جمعیت ها باید با وفاداری و رعایت خطوط قرمزاصول بی غرضی، بی‌طرفی و استقلال بتوانند در تمام این زمینه‌ ها و سایر اقدامات مشترک در سطوح ملی و بین المللی با دولت­ ها همکاری کنند.

بنابراین نتیجه می­گیریم که جمعیت ‌های صلیب ­سرخ و هلال احمر در همکاری با مقامات دولتی باید به‌اندازه کافی مستقل باشند.

حال برای ارزیابی میزان وابستگی یا عدم وابستگی هلال احمر در رابطه با دولت ­ها دو سؤال زیر مطرح است که پاسخ به آنها مهمترین شاخص برای سنجش اصل استقلال است.

۱- چه زمانی ما می‌توانیم بگوییم که هلال احمر دارای استقلال است؟

۲- هلال احمر به چه حدی ازاستقلال نیازمند است؟

در پاسخ باید بگوییم اگر ‌یک جمعیت قادر باشد مطابق با اصول اساسی خود تصمیم بگیرد و فعالیت کند این جمعیت دارای استقلال است. اگر ‌این وضعیت را درک کنیم آنگاه جمعیت در تصمیماتش «آزاد» خواهد بود و به خودی خود از مسیرش منحرف نشده و درستی راهش را ادامه خواهد داد. در این صورت است که یک جمعیت ملی می­تواند به همگان اطمینان دهد که وقتی صدای انسانیت شنیده می‌شود؛ هلال احمر متواضعانه، بدون­غرض و تبعیض و کاملا بی‌طرفانه در جهت حمایت از زندگی و سلامت دردمندان عمل خواهد کرد. این جمعیت مستقل است و درهایش به روی همه انسانها باز خواهد بود فقط دراین صورت است که خدمات بشردوستانه ­اش را می­تواند به همه انسانهای دردمند با هر سیاست، مذهب و ملیت ارائه کند. حقیقتاً چنین جمعیتی جزئی از فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر است و ضمن انطباق با استانداردهای جهانی، کاملا در مسیر ارزشهای اصول اساسی هدایت شده و فعالیت می­کند.

مهمترین کاربرد عملیاتی کردن اصل استقلال این است که هلال احمر از طریق پایبندی و تعهد به ارزش های اصل استقلال بیشتر می­تواند اعتماد عمومی مردم‌ را جلب کند و مردم را از اقدامات بشردوستانه و امدادی ­اش مطمئن خواهند بود. اعتمادی که برای هرکشوری در زمان حوادثی نظیر انقلاب ‌یا جنگ داخلی امری ضروری و حیاتی است. به بیان ساده­تر هلال احمری زمانی می­تواند به تمام مردمی که به کمک ­اش نیازمند و وابسته هستند اطمینان دهد که بدون غرض و تبعیض و کاملا بی­طرف به یاری آنها در مواقع لزوم می­شتابد که  بوسیله عدم وابستگی به هیچ ­یک ازدستگاه دولتی و غیردولتی وابستگی نداشته باشد.

اگراین واقعیت را بپذیریم که دولت­ ها صدای اکثریت هستند نه همه مردم و درک کنیم همین مسئله‌ ایجاب می‌کند که افراد و احزاب سیاسی بانفوذشان در دولت­ ها موجب ­شود تا در موارد خاص نسبت به بعضی اقلیت­ها پارتیزانی عمل کنند. اما آنها باید بپذیرند که هلال احمر باید بدون نگرش سیاسی از تمام انسان‌هایی که در رنج هستند چه اقلیت یا اکثریت دستگیری می­کند. حتی اگر دولت به بعضی افراد جامعه اهمیت ندهد و بعضی دیگر را مورد بی­مهری خود قرار دهد و حتی بعضی­ افراد را از جامعه ‌ی ملی جدا بداند. هلال احمر مجاز نیست دقیقاً در لحظاتی که کمک‌هایش بیشتر از هر زمان دیگر مورد نیاز دردمندان جامعه است با هر تغییری در نظام و گرایش سیاسی به ‌این سو و آن سو منحرف شود و به هر دلیلی به دردمندان کمک نکند.

جمعیت به عنوان‌یک عنصر استثنایی باید قادر باشد در هر شرایطی برای یاری رساندن به نیازمندان مستقل عمل کند. یکی دیگر از مهمترین کاربردهای اصل استقلال این است که هلال احمر از طریق عملیاتی کردن این اصل است که می­تواند بین مردمی که با هم اختلاف دارند میانجی­گری کرده وتلاش می­کند تا بین مردمی که با هم اختلاف دارند صلح و دوستی و اتحاد ایجاد کند چون فقط از این طریق می­تواند آلام بشری را عادلانه تسکین دهد و از زندگی و سلامت انسانها حمایت کند.

اما در زمان حاضر شاهدیم که دولت‌ ها تقریباً همه‌ جا را به کنترل خود درآورده­ و سایه خود را بر جامعه گسترش می‌دهند؛ جمعیت­ های ملی باید بپذیرند که حفظ استقلال در چنین شرایطی هر روز سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. با این حال هلال احمر باید با هوشیاری بدون وقفه‌ای در هرشرایطی از اصل استقلال خود دفاع کند و نباید به عنوان ابزاری اداری و صرفاً در خدمت سیاست ‌های دولت ­ها باشند. اگر این چنین شود؛ دیگر هویتی متمایز نخواهند داشت.

جمعیت ‌های ملی بدلیل ارائه خدمات بشردوستانه و امدادی، حکومت یارانه و دیگر مزایا را به آنها اعطا می‌کنند، مانند معافیت مالیاتی، گمرکی و پستی، امتیازات انحصاری و غیره. ‌این رابطه ‌ی همیاری شایستگی ارتباط نزدیک با خدمات عمومی،که به طور کل برای انجام کارهایی که متعهد شده‌اند بسیار سودمند بوده و به جمعیت حقانیت می‌بخشد. ولی باید بپذیریم در دنیای کنونی هیچ چیزی رایگان داده نمی‌شود، هرچه دولت ‌ها سخاوتمندتر باشند، بیشتر تمایل‌دارند که بر حق نظارت بر عملیات جمعیت ­ها پافشاری کنند. ‌این مسئله می‌تواند از طرق مختلف صورت‌ پذیرد که بازرسی دوره‌ای ساده‌ترین شکل آن است.

بنابراین اطمینان از استقلال و خودمختاری برای جمعیت در ساختار دموکراتیک داشتن  «آزادی» در استخدام حاصل می‌شود. باید در نظر داشته باشیم که چنین ساختار دموکراتیک و آزادانه­ای مورد نیاز هلال احمر است.

فراموش نکنیم زمانی که دولت از جمعیت ملی کشورش می‌خواهد که ‌یک سری فعالیت ­های بشردستانه و امدادی ‌را انجام دهد و جمعیت هم با ‌این خواسته موافقت می‌کند؛ ‌این امر به معنی «کمک» به دولت است؛ ولی ‌این مسئله به ‌این دلیل نیست که قائم به ذات بودن خود را به عنوان‌ یک جمعیت مستقل با خصوصیات بین­المللی خودش را متوقف کرده است، بلکه تحت هر شرایطی باید از اصول اساسی خودش پیروی کند. همانطور که در بیانیه به طور ویژه درج شده، صلیب سرخ و هلال احمر در انجام وظایف دولتی خود، مطابق اصول اساسی نهضت به اقدامات بشردوستانه خود ادامه خواهد داد. به همین دلیل است که می­تواند از نشان بین­المللی صلیب­سرخ و هلال احمر استفاده کند. نشانی که بیانگر روح بشردوستی بوده و در جهت نیل به آرمان‌های نهضت است.

جایگاه ویژه هلال احمر در وضع قوانین

از آنجایی که در جهان امروز اقدامات بشردوستانه و کارهای خیریه‌ی اجتماعی به طور مداوم در حال گسترش است؛ ‌این امر مسئولیت ‌های سنگینی را بر دولت‌ ها تحمیل می‌کند و قابل درک است که دولت‌ ها به سمت برقراری ارتباط مستقیم‌تر و معتبرتر با عوامل خود متمایل می‌گردند. ‌این مسئله با وضع قوانین دقیق‌تر و جزئی‌تر، و بوسیله برنامه ‌ریزی توسعه‌ یافته‌تر و روش‌ های کنترل سخت‌ تر آشکار شده است. چنین مداخله ‌ی رو به تزایدی ممکن است مشکلات خاصی را ‌ایجاد کند و حتی باعث ‌ایجاد درگیری با جمعیت ملی شود. ‌این مسئله مهم است که مقامات دولتی باید در قوانینی که وضع می‌ کنند، جایگاه ویژه ‌ی هلال احمر را در نظر داشته باشند و درجه ‌ای از آزادی و استقلال را در انجام وظایف بپذیرند.

توصیه می‌شود که جمعیت ملی، به نوبه خود، قبل از‌ پذیرفتن وظیفه‌ ای خاص به دقت شرایطی را که باید تحت کنترل آن کار کند را مورد بررسی قرار دهد تا اطمینان حاصل کند که آیا قادر خواهد بود ‌این وظیفه را بدون به خطر ‌انداختن اصول بنیادین خود بویژه اصل استقلال به انجام برساند. برای مثال، هر زمانی که اقدامات بشردوستانه مورد تفاهم و همکاری فی ­ما بین دولت و جمعیت بیش از حد با سیاست درگیر باشد، برای هلال احمر بهتر است که از انجام آن کار شدیدا اجتناب کند.

 

منبع: نشریه ماه نو

نویسنده نادرگلستانی:کارشناس و مدرس اصول بین ­المللی هلال احمر

 

 

یک دیدگاه برای این نوشته ارسال شده است

  1. محمدی says:

    سلام و عرض احترام خدمت استاد گرامی استاد گلستانی.
    از مطالب جامع و کاملتون سپاس فراوان

Comments are closed.