یادداشت/جامعه ای ایمن در گروه معیشتی پایدار_حامد صدیقی معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان یزد

فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر اولین هدف استراتژیک خود تا سال 2020 را نجات جانها، حمایت از معیشت و تقویت توان بازگشت مردم از شرایط بحرانی اعلام کرده است و این اهمیت کمک به تقویت معیشت مردم را نشان می دهد.

 جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر در نقاط مختلف جهان برنامه های گسترده ای برای تقویت معیشت مردم انجام میدهند. در شرق آسیا جمعیت صلیب سرخ فیلیپین با کمک مرکز معیشت فدراسیون بین المللی برنامه های تقویت معیشت از طریق کمک به کشاورزی را انجام می دهد. برنامه های مشابه در آمریکای جنوبی، آفریقا و شرق اروپا با کمک فدراسیون و حتی کمیته بین المللی صلیب سرخ (در مناطق متاثر از منازعات) انجام می شود.

اگر بخواهیم تعریفی ساده از معیشت را بیان کنیم معیشت به معنای ساختن زندگی است به گونه ای که مردم بتوانند زندگی مناسبی برای خود بنا کرده و بتوانند نیازهای روزانه خود را تامین کنند.

معیشت پایدار نیز با هدف توانمند کردن و بالا بردن ظرفیت مردم انجام می شود به گونه ای بتوانند خود منابعی برای زندگی و تقویت رفاه و سلامت ایجاد کنند که ماندگار باشد. معیشت پایدار موجب می شود تاب آوری مردم و جوامع محلی افزایش یابد، آسیب پذیری آنان در برابر بلایا کمتر شود و هم چنین ناامنی غذایی و فقر نیزکاهش یابد و در همین حال موجب توانمند شدن، حفظ کرامت آنان و اجتماعی تاب اور نیز خواهد شد.

معیشت همجنین فاکتور تعیین کننده ای در سبک زندکی سالم و ایمن خواهد بود. معمولا به دنبال بلایا خسارات مادی و اقتصادی زیادی نیز به بار خواهد آمد و معیشت و اقتصاد بازماندگان نیز در هاله ای از ابهام خواهد رفت. اگر مردم مناطق آسیب پذیر بتوانند روی معیشت آسیب پایدار حساب کنند، مردم بهتر می توانند با بحران ها روبرو شوند و بر آن غلبه کنند.

جمعیت هلال احمرجمهوری اسلامی ایران نیز تاکنون در راستای تقویت معیشت مردم برنامه های متعددی را صورت داده است و جوانان و داوطلبان هلال احمر در این خصوص فعال بوده و هستند. سازمان جوانان با برنامه هایی همچون کاروانهای نیکوکاری و سازمان داوطلبان با برنامه هایی همچون فرشتگان رحمت در جهت تقویت معیشت پایدار و اشتغال زایی در این راستا فعالیت می کند. یکی از نقاط قوت این فعالیتها حضور پررنگ جوانان و داوطلبان و از سوی دیگر نشان دهنده اعتماد مردم به جمعیت است.

یکی از نکاتی که باید در این گونه فعالیتها در ایران باید به آن توجه کرد توجه به جلب همکاری مردم در این گونه پروژه هاست. انجام فعالیتها در زمینه کمک به تقویت معیشت مردم به روش اجتماع محور مورد تاکید فدراسیون و دیگر نهادهای بین المللی فعال در زمینه بشردوستانه است. به این معنی که تمامی مراحل از شناسایی مشکل در اجتماع محلی تا اجرای گام به گام برنامه مورد نظر باید با همکاری مردم همان منطقه باشد. اگر این همکاری صورت نگیرد پروژه با موفقیت صورت نمی پذیرد و حتی ممکن است واکنشهای منفی به این گونه پروژه ها صورت بگیرد.

نکته مهم دیگر در این گونه پروژه ها، توجه به پایدار بودن آن است. چرا که انجام پروژه های مقطعی نتایج موقت را ممکن است به بار آورد اما از سوی دیگر بی اعتمادی مردم و فرسودگی داوطلبان را به بار آورد. فراهم کردن امکانات برای راه اندازی مشاغل جدید یا ادامه دادن مشاغل سابق، آگاه سازی و کمک در زمینه تقویت زیربناهای مناطق آسیب پذیر و… از جمله مواردیست که می تواند پایدار بودن کمکها را تضمین کند و از طرف دیگر اجتماع محلی را تا حدی توانمند کند که بتواند ادامه مسیر را به صورت مستقل پیش ببرد.

پرهیز از موازی کاری و تعریف برنامه با استفاده از ظرفیت سازمانهای جوانان، امداد، داوطلبان و درمان از دیگر نکاتی است که می تواند موجب تقویت این دست برنامه ها شود. به عنوان مثال اعزام اعضا به مناطق کمتر بهره مند توسط سازمان های مختلف جمعیت هلال احمر به صورت مستقل و با عناوین مختلف صورت می گیرد که اگر همین برنامه با استفاده از ظرفیت مشترک و از طریق راهبردی متمرکز صورت بپذیرد نتیجه بهتری برای مردم بدست خواهد آمد.

حامد صدیقی خویدک_معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان یزد

منبع: نشریه پیام هلال