گزارش// موفقیتی بزرگ در شهری کوچک/ گزارشی از عوامل موفقیت بزرگ دادرسان شهر غرق آباد در المپیاد آماده کشور

گاهی برای اثبات توانمندی در مهارت های فراگیر، باید تمام توان خود را صرف کرد تا به کسانی که تلاش را بی ثمر می دانند و باور موفقیت بزرگ را با دستان خالی انکار می کنند اثبات کرد که هیچ کس را دست کم نگیرند و بدانند خواستن توانستن است! و دادرسان شهر کوچک و کم برخوردار غرق آباد استان مرکزی، با دستیابی به موفقیتی بزرگ مزد تلاش در راستای کسب مهارت های امدادی و بشردوستانه را در المپیاد آماده کشوری با مدالی خوشرنگ از آن خود کردند، چه بسا این موفقیت در رقابت برای یادگیری آموزه های امدادی در پایان منجر به نجات جان انسانی شود.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان مرکزی؛ اهمیت آموزش های امدادی به دانش آموزان در مدارس جهت تحقق شعار هر خانواده ایرانی یک امدادگر و از همه مهمتر اینکه در حوادث هیچ کس زودتراز عضو خانواده در کنار مصدوم نخواهد بود، بر همگان واضح و مبرهن است، لذا با به نمایش گذاشتن آموزه ها و سنجش سطح مهارت آنها، انگیزه ای جهت روی آوردن دیگر دانش آموزان به سمت و سوی این آموزه های مفید و حیاتی خواهد بود.

پشتکار و تلاش دادرسان مهمترین علت این موفقیت بود
معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان مرکزی در رابطه با کسب این افتخار بزرگ از سوی دادرسان استان مرکزی، بیان داشت: تیم های دادرس برادر و خواهر جمعیت هلال احمر شهر غرق آباد که در چهارمین دوره از مسابقات المپیاد آماده طرح ملی دادرس مرحله استانی هر دو موفق به کسب مقام اول از بین ۱۰ شعبه تابعه این جمعیت شده بود به مسابقات کشوری در انزلی اعزام و باری دیگر با کسب مقام اول و سوم خود اینبار در سطح کشور درخشیدند.

آرش اشتری پشتکار و تلاش شبانه روزی دادرسان استان مرکزی را مهمترین علت موفقیت آنان دانست و افزود: این دادرسان علاوه بر نداشتن امکانات کافی در این شهر جهت تمرین و رفاه دانش آموزان برای کسب این مقام، وسایل مورد نیاز خود را به صورت ابتکاری و کاملا خلاقانه تهیه و در دسترس دیگر دادرسان برای تسریع در روند کاری و تمرین در روزهای گرم تابستان قرار می دادند.

اشتری ضمن تقدیر از دادرسان پرتلاش این شهر و همه کسانی که در ایجاد این موفقیت سهیم بودند، افزود: امید است همه دانش آموزان از این فرصت طلایی در مدارس خود نهایت استفاده را کرده و جهت فراگیری این آموزشهای حیاتی وقت بیشتری گذاشته و با تمرین و ممارست بتوانند برای خود، خانواده و در نهایت برای جامعه مفید واقع شوند.

با تلاش دادرسان از فردیت خارج و تبدیل به تیم دادرس شدیم
محسن خرم متولد سال ۶۵ با تحصیلات کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات، هم اکنون کارمند و مربی جمعیت هلال احمر استان مرکزی شهر غرق آباد است، وی در رابطه با آغاز کار خود با دادرسان این شهر بیان داشت: در سال ۹۳ کار خود را در واحد جوانان شروع و طی حضور در جلسات استانی به اینکه جمعیت غرق آباد جایگاه مناسبی  از لحاظ فعالیت ندارد و درواقع در مقایسه با شعب دیگر اصلا دیده نمیشود پی برده و همین امر سبب شد تا با یک برنامه ریزی جامع و کامل گامی بزرگ در جهت رشد کیفی این جمعیت برداشته  و اولین کار مفید جذب نیروی فعال داوطلب بود.

محسن خرم اظهار داشت: بعد از جذب اعضای داوطلب، شروع به افتتاح کانونهای دانش آموزی، تیم های دادرس و رفاقت مهر کرده و با تمرین و پشتکار اعضا توانستیم بر خلاف دیدگاه دوستان که کاپ اخلاق را برای غرق آباد در نظر داشتند، موفق به کسب مقام دوم استانی در دادرس و اول استانی در رفاقت مهر شویم.

وی در ادامه بیان داشت: با شروع چهارمین مرحله از طرح ملی دادرس با استفاده از تجارب سال گذشته، کلاسهای امدادی را به کمک دادرسین سال قبل و داوطلبان جمعیت،  شروع و دانسته های امدادی دادرسان را به سطح قابل قبولی رسانیده و بعد از آن اعضا به گروه های تخصصی تقسیم و خیلی فشرده با دادرسین مرحله چهارم به تمرین پرداختند و هر دو تیم نیز در بخش استانی موفق به کسب مقام اول شدند.

وی افزود: طبق  اصول هفت گانه جمعیت هلال احمر،کار کردن با قشرجوان و معصوم برای بنده عین آموزش انسانیت بود، کار با اعضایی که کمک به دیگران را به من آموختند، دادرسانی که بدون چشم داشت و با حداقل امکانات در تمرینات حضور و کمک حال و همیار هم بودند و خواستند و تلاش کردند تا از فردیت خارج  و تبدیل به تیم دادرس شویم.

در مواجه جریان آب و سنگ، آب پیروز است
محمود بوستان متولد ۱۳۶۵ مهندس متالورژی با ده سال سابقه نجاتگری در جمعیت هلال احمر به عنوان مربی، همیار و همگام دادرسان قهرمان به تمرین پرداخته و در رابطه با تجربیات خود در مورد تمرین با دادرسان بیان داشت: در مواجه جریان آب و سنگ آب است که پیروز میشود نه از اینکه قوی تر است بلکه بخاطر اینکه پشتکار دارد و پیگیری می کند، از این جمله آموختم مثل آب بوده و دادرسان را نیز مثل آب در رودخانه زلال زندگی جریان داده تا بتوانند با تمام سختی ها و کمبودها جنگیده و در کنار یکدیگر این مسیر سخت را طی کنند وبه هدفشان که قهرمانی بود دست پیدا کنند.

بوستان اظهار داشت: یکی از زیباییهای تمرین با دادرسان با زبان روزه بود که هیچ تاثیر منفی بر فعالیتشان نداشت و پر انرژی تر از قبل بوده و همیشه خداوند را در کنارشان داشتند، روش های آموزشی ما طوری بود که دادرسان را نه تنها برای مسابقه بلکه برای زندگی و کمک به دیگران آموزش میدادیم و سطح معلومات آنها را در تمام زمینه ها بالا برده  و به آنها آموختیم که این تیم است که موفقیت کسب میکند نه فرد.

وی افزود: با نیک اندیشی در می یابیم که خداوند سراسر شفقت و مرحمت است و تنها به منظور تجربه آموزشی و برای تکامل روحمان به ما رنج ارزانی می دارد و رنج چیزی نیست مگر سکوی پرتاب تکامل انسان و درست همانگونه که طلا پس از حرارت دیدن در آتش، جلا و درخشش میابد انسان نیز با معنا دادن به رنجها و سختی هایش به خلوص و بلوغ معنوی می رسد.

خواستن توانستن است، حتی در سخت ترین شرایط
فائزه کارگرنعمتی متولد دوم فروردین ماه سال ۱۳۷۱ و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته حسابداری  است که به عنوان مربی دانش آموزان دادرس دختر و پسر در مرحله استانی و کشوری با آنها به تمرین پرداخته ودر رابطه با سختیهای کار خود با وجود کمبود امکانات افزود: در روزهای گرم تابستان و ماه مبارک رمضان، همگی متحد و با هدف پیروزی، بیشترین ساعت روز را تمرین کرده و حتی نبود امکانات و نداشتن شرایط مناسبت محیط و آب و هوا، مانع از عقب کشیدن و بی انگیزگی ما نشد.

نعمتی با اشاره به اینکه هر چیزی زکاتی دارد و زکات دانش، نشر دادن و آموختن آن به اهلش است، افزود: من هم مانند همه کسانی که کلاسهای مختلف امداد را گذرانده بودم، علاقه داشتم که بتوانم آموخته های خود را به دیگران نیزآموزش دهم و با تلاش و پشتکار گروهی، در سخت ترین شرایط و عدم امکانات کافی، موفق به اثبات  جمله معروف خواستن توانستن است شدیم.

وی افزود: جدیت در ساعات تمرین یکی از مواردی بود که دانش آموزان بر این واقف بودند و هر روز به طور مداوم در ساعات اولیه روز، آزمون کتبی برگزار می شد و بعد از آزمون تمامی آیتم ها را با سازه های شبیه سازی شده تمرین می کردیم، علاوه بر آن گروه بندی دانش آموزان و ایجاد حس رقابت نیز یکی از روش هایی بود که بسیار در موفقیت دانش آموزان تاثیر گذار بود.

مربی دادرس دانش آموزان غرق آباد ضمن تقدیر از تمامی کسانی در این مدت همراهشان بودند، بیان داشت: امید است با ادامه طرح ملی دادرس و آموزش نوجوانان مستعد، هر ساله شاهد موفق همه تلاشگران این راه باشیم چرا که توانایی بالای این دانش آموزان از چشم هیچ کس پنهان نیست.

قرار دادن دانش آموزان در شرایط واقعی مسابقه، علیرغم کمبود امکانات
افسانه هنرمند ۲۲ ساله دارای تحصیلات کارشناسی مدیریت با ۲ سال سابقه عضویت در جمعیت هلال احمرکه  به عنوان مربی دانش آموزان دادرس خواهر و برادر در این جمعیت فعالیت و در رابطه با این موفقیت ، بیان داشت: ما طی این مرحله مسابقات از مرحله شهرستان تا کشوری تمام سعی خود را جهت انتقال آموخته های امدادی خود به دانش آموزان، ابتدا در مواجهه با شرایط بحرانی ونجات جان انسان ها و سپس در بالابردن مهارت آنان در به رقابت پرداختن با سایر دانش آموزان کرده و با پشتکار و همکاری به این موفقیت رسیدیم.

هنرمند اظهار داشت: سعی کردیم دادرسان را در شرایط واقعی مسابقه قرار دهیم و علیرغم وجود کمترین امکانات ،آنها را گروه بندی کرده و در تمامی آیتم ها بعد از تمرین بین خود دادرسان مسابقه اجرا می کردیم تا با ایجاد حس رقابت و کار گروهی به هدف خود دست پیدا کرده و آنها را به تمرین بیشتر ترقیب میکردیم و این روال به طور مداوم در ۳ ماه تابستان ادامه داشت.

وی افزود: کسب دو مقام اول استانی و دو مقام اول و سوم کشوری توسط دو تیم دادرس برادر و خواهر جمعیت هلال احمر شهر غرق آباد از بهترین دستاوردهای ما طی سالهای فعالیت در هلال احمر بوده  و با این موفقیت بزرگ، علاوه بر به نتیجه رسیدن تمام زحمات ما بلکه ذره ای از خستگی در وجودمان باقی نماند و با این کار بر همگان ثابت کردند که با تلاش و پشتکار همه چیز امکان دارد.

توجه به مناطق محروم استان، مهمترین خواسته ما
حمیدرضا شریفلو ۱۶ ساله دانش آموز سال نهم مقطع دبیرستان است که به عنوان سرگروه تیم دادرس انتخاب و به نمایندگی از دیگر اعضای تیم در رابطه با نحوه تمرین و موفقیت خود، بیان داشت: من ب انتخاب مدیر مدرسه وارد تیم دادرس شده و بعد از حضور در کلاسهای امداد و تمرین ها جهت شرکت در مسابقات، به عنوان سرگروه تیم دادرس انتخاب و با دیگر دانش آموزان به طور مرتب در ساعات مقرر شده در جمعیت هلال احمر حاضر و تمرین می کردیم.

شریفلو تصریح کرد: بر خلاف تصور همه که فکر می کردند علت موفقیت ما داشتن امکانات و فضای مناسب تمرین بود، باید بگویم ما حتی یک کلاس مشخص برای تمرین نداشته و کم لطفی های زیادی از سوی دیگران بر ما تحمیل میشد و آنها را از روی قصد نمی توان شمرد و مهمترین علت این کم لطفی ها محروم بودن شهر کوچک و مشکلات بسیار زیاد جمعیت هلال احمرمان بود.

وی اظهار داشت: مهمترین درخواست ما از مسئولین، توجه بیشتر به مناطق محروم استان همچون شهر غرق آباد است که جز مناظق کمتر برخوردار استان به شمار رفته و دارای امکانات خیلی کم در جمعیت هلال احمر و شهر خود هستیم.

وی افزود: آشنایی با جمعیت هلال احمر قبل از لذت شیرین قهرمانی دادرس۴، آشنایی با مربیان دلسوزی بود که تمام وقتشان را برای این موفقیت و سربلندی ما و شهرمان گذاشتند و همین باعث شد هدفم را برای آینده تغییر دهم.

اختراع میخ کش اوس حسن، اولین اختراع جهت تسریع روند کار
حسن رستمی ۱۶ ساله دانش آموز پایه نهم و جز دادرسان پرتلاش و مستعد جمعیت هلال احمر شهرستان غرق آباد است که با اختراعات ساده ولی مفید و کارآمدش کمک زیادی به تیم قهرمان استان مرکزی کرده، در این رابطه بیان داشت: نحوه آشنایی من با جمعیت هلال احمر از طریق برادرم بود که هم اکنون به عنوان نجاتگر در پایگاه امداد جاده ای فعالیت میکند و سپس با عضویت در کانون دانش آموزی مدرسه ای که در آن مشغول تدریس هستم.

رستمی با اشاره به زمین سخت و نامناسب جهت تمرین چادرزنی، گفت: در همین راستا و در جهت تسریع در کشیدن میخ ها و کاهش اتلاف وقت در این زمین سخت تصمیم بر ساختن میخکشی با کمترین امکانات گرفتم و با این کار زمان را تا ۵۰ درصد کم کردیم و نام ساخته ام را میخ کش اوس حسن گذاشتم.

وی افزود: همه ما این موفقیت بزرگ را علاوه بر تلاش بی قفه و دلسوزانه مربیان خود، با تلاش و پشتکار یکدیگر به دست آورده، و به همه ثابت کردیم به دست آوردن موفقیت های بزرگ در سطح کشور، با وجود هر مانع و مشکلی هم امکان پذیر است، فقط باید اراده کنیم.
 
حضور مداوم در کلاسها و تلاشهای بی وقفه، مهمترین علت موفقیت
حدیثه امیری ۱۵ ساله و دانش آموز پایه نهم است که به نمایندگی از دیگر اعضای تیم دادرس شهر غرق آباد در رابطه با موفقیت تیمی خود در سطح کشور، بیان داشت: ابتدا با عضویت در کانون دانش آموزی مدرسه خود و حضور مداوم در کلاسها و برنامه ها، از طریق مدرسه جهت حضور در تیم دادرس انتخاب و تمرینات بعدی جهت حضور در مسابقات شهرستانی و استانی را شروع کردیم.

امیری با اشاره به خاطره ای تلخ و در نهایت شیرین از مرحله استانی مسابقات که در ذهنشان ماندگار شد، افزود: پس از پایان مسابقه و در برنامه اختتامیه از آنجا که برای به دست آوردن مقام اول ماه ها تلاش کرده بودیم، وقتی مجری برنامه، مقام تیم ما را سوم اعلام کرد، آن لحظه خیلی برایمان سخت و باورنکردنی بود، ولی بعد از چند لحظه مجری از اینکه نتایج را اشتباه اعلام کرده عذرخواهی کرده و تیم ما را به عنوان مقام اول مسابقات اعلام کرد، همه اعضای تیم از شوق اشک می ریختیم و خوشحال از اینکه به حق خود رسیدیم.

وی ضمن قدردانی از زحمات مربیان خود، اظهار داشت: امید است مربیان دلسوز و زحمت کشی که طی این مدت برای پیروزی ما تلاش کردند و همچنین هم تیمی های خود در چهارمین مرحله از طرح ملی دادرس، آرزوی سربلندی و موفقیت روزافزون دارم.

محرک ما برای پیروزی ” امیـــد” بود
حدیثه مداح متولد ۱۳۸۱ و در پایه نهم مشغول تدریس است، او نیز مانند دوستانش از دانش آموزان فعال و مستعد دادرس بود در رابطه با روال کاری و تمرینات مستمر این تیم، بیان داشت: پس از آزمون های امدادی در تیم دادرس انتخاب شدم و همین بودن در کنار اعضای تیم و مربیان دادرس از مرحله استانی تا کشوری، جز بهترین روزهای زندگی ما بود که پر از تجارب و اندوخته های مفیدی بود که با یکدیگر به دست آوردیم.

مداح تصریح کرد: ما با وجود کمترین امکانات هم لحظه ای از تلاش برنداشته و با انرژی به ترین ادامه داده و محرک ما برای پیروزی تنها امید بود، امید به روزی که نتیجه تمام زحماتمان را خواهیم دید.

وی با اشاره به کارآمد بودن آموخته های امدادی دادرس در سایر امور زندگی خود افزود: امسال در مانور زلزله مدرسه خود، پناهگیری و خروج ایمن، بانداژ و آتل بندی را به دیگر دانش آموزان یاد دادیم و مانور فرضی را با کمک یکدیگر به خوبی اجرا کردیم.

تهیه و تنظیم: سیده پریا میرطالبی_رابط خبری سازمان جوانان در استان مرکزی