یادداشت جوانان// راهی برای مبارزه با باورهای غلط

به‌عنوان یکی از جوانان مشارکت‌کننده در این طرح معتقدم که درحال‌حاضر جالی خالی آموزش‌هایی مانند آنچه طرح ملی پیمان انجام می‌دهد، در جامعه دیده می‌شود. در جامعه ما و مخصوصا میان جوانان باورهای غلطی وجود دارد مثلا همه می‎گویند من که معتاد نمی‌شوم و چنین اتفاقی از من یا اطرافیانم دور است. اما این‌طور نیست و چنین اتفاقی به همه افراد جامعه بسیار نزدیک است.

قطعا با چنین برنامه‌هایی و با انتقال آموزش‌های اینچنینی و مراقبت از خود و دوستان و اطرافیان می‌توانیم جامعه سالمی داشته باشیم.

نمی‌توانیم این را نادیده بگیریم که هر فرد با همسن‌وسالان و دوستانش بهتر می‌تواند صحبت کرده و ارتباط برقرار کند. سازمان هلال‌احمر با اجرای این طرح می‎خواهد این اطلاعات را به بچه‌ها بدهد تا آنها هم به بچه‌های دیگر انتقال دهند.

در طرح پیمان هر سرگروه ٤٩نفر زیرمجموعه دارد که با خودش ٥٠نفر می‌شوند. این ٤٩نفر پس از ورود به هلال ثبت‌نام می‌کنند.

داخل سایت آزمونی هست که بعد از تمام‌شدن بسته‌های آموزشی این آزمون را می‌دهند و درنهایت مدرک می‌گیرند. به‌طورکلی باید در کشور‌ هزار نفر به‌عنوان سرگروه درگیر این آموزش شوند.

میلاد حسنی دبیر مجامع دانشجویی سازمان جوانان هلال‌احمر

————————————————–

 

حالا بچه‌ها بیشتر فکر می‌کنند…

مباحث خودشناسی در پیشگیری اولیه از اعتیاد خیلی موثر هستند، در اعتیاد آموزش‌ها از درمان مهم‌تر هستند. با طرح‌هایی مانند پیمان بچه‌ها درگیر می‌شوند که چه می‌شود که افراد سمت اعتیاد می‌روند و چرا رنج سنی اعتیاد تا این حد پایین آمده است. این طرح بچه‌ها را حساس و درگیر کرده که بیشتر فکر کنند. در طرح پیمان این اصرار وجود دارد که افرادی که به‌عنوان سرگروه وارد طرح می‌شوند، مصرف‌کننده نباشند و حتی سیگار هم نکشند. سرگروه‌ها همه از اعضای سازمان جوانان هستند و هیچ محدودیتی وجود ندارد اما این انتخاب ترجیحا از رشته‌های مرتبط به مددکاری است. بعد از اجرای طرح برای سرگروه‌ها که به نوعی تسهیلگر طرح هستند به دنبال این هستیم که بتوانیم راحت‌تر با ٥٠‌هزار نفر عضو ارتباط بگیریم.

در یک تعریف کلی می‌توان گفت که طرح پیمان طرح آموزش ٥٠‌هزار عضو برای فعالیتی اجتماعی است که از این تعداد ‌هزار نفر حضوری و ٤٩‌هزار نفر غیرحضوری آموزش می‌بینند و اگر در آزمون‌های آنلاین قبول شوند گواهینامه دریافت می‌کنند. تا آخر بهمن‌ماه مرحله نخست آموزش تمام می‎شود و طرح وارد فاز بعدی می‌شود که آن زمان مشخص می‌شود سرگروه‌ها چه شرایطی باید داشته باشند و چگونه کار کنند.

مینا احمدی دبیر مجمع کانون‌های جوانان استان تهران