طرح ملی پیمان؛ جنبشی برای زندگی سالم جوانان

با شنیدن اسم هلال‌احمر خیلی چیزها به ذهن می‌رسد، آسیب‌های اجتماعی قطعا جزو نخستین‎های این لیست نیست اما با فعالیت‎های جمعیت هلال‌احمر این امر آن‌قدرها هم دور از انتظار نیست. یکی از این فعالیت‌ها که حسابی هم طرفدار پیدا کرده، طرح ملی پیمان است، فعالیت جدیدی که جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران چندی است آغاز کرده و با جدیت هم آن را ادامه می‌دهد. این طرح به دنبال این است که با کمک گرفتن از خود جوانان جامعه‌ای ایمن در مقابل تهدیدات و آسیب‌های اجتماعی جامعه ایجاد کند. طرح پیمان می‌خواهد به جوانان القا کند که در قبال دوستان، خانواده و اطرافیان‌شان مسئول هستند تا آنها را از آسیب‌های اجتماعی مانند اعتیاد حفظ کنند.

به‌طور قطع هیچ‌کس به اندازه خود جوانان نمی‌توانند در پیشگیری از معضلات اجتماعی مانند اعتیاد موفق عمل کنند و تاثیرگذار باشند. اجرای این طرح، نقطه آغاز جریانی در جهت دوری جوانان و نوجوانان از آسیب‌های اجتماعی ازجمله اعتیاد به موادمخدر است. جذب یک جوان در هلال‌احمر تلاش در جهت کم‌کردن آسیب‌های اجتماعی است و این موضوع اهمیت بسیار بالایی دارد.

طرح پیمان به نوعی نقطه آغاز ایجاد جریانی در جهت دوری جوانان و نوجوانان از آسیب‌های اجتماعی است. جوانان و امدادگران هلال‌احمر جان انسان‌ها را نجات می‌دهند.

سازمان هلال‌احمر در معرفی طرح پیمان می‌گوید با توجه به منویات مقام معظم رهبری درخصوص پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ماموریت اصلی سازمان جوانان مبنی بر آموزش و تربیت جوانان و نیز ارتقای سطح دانش آنها سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر اقدام به آموزش ٥٠‌هزار نفر از اعضا در حوزه پیشگیری اولیه از اعتیاد با عنوان طرح ملی پیمان (پیشگیری موثر از اعتیاد در جهت نشاط اجتماعی) به منظور افزایش خودمراقبتی و کاهش گرایش به اعتیاد، تغییر نگرش و تقویت رفتارهای محافظت‌کننده در جوانان و نوجوانان کرده و این طرح در این راستا به اجرا درمی‌آید. این طرح شامل پیشگیری موثر از اعتیاد برای نشاط اجتماعی برای افزایش خودمراقبتی و کاهش گرایش به اعتیاد، تغییر نگرش و تقویت رفتارهای محافظت‌کننده در جوانان و نوجوانان برگزار شده است.

طرح پیمان را بیشتر بشناسیم
طرح ملی پيمان یا همان پيشگيري موثر از اعتياد در جهت تامين نشاط اجتماعي را سازمان جوانان جمعيت هلال‌احمر جمهوري اسلامي ايران با همكاري ستاد مبارزه با موادمخدر رياست جمهوري اجرایی کرده است.

انتخاب سرگروه‌ها، مهم‌ترین‌ها در پیمان
در مرحله نخست طرح پیمان انتخاب سرگروه‌ها به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین موارد شناخته شد. انتخاب این سرگروه‌ها با شاخص‌هایی مانند عدم سوء‌مصرف مواد و حتي مصرف سيگار، رده سني ١٨ تا ٢٩سال، دارا بودن وجهه اجتماعي قابل‌قبول در جمعيت، علاقه‌مند به مسائل اجتماعي و سلامتي، داشتن فن بيان و ارتباطي قابل‌قبول، داشتن روحيه تعاملي و كار تيمی، توانايي و فنون هدايت و راهبري گروه، نظم و انضباط، داشتن سعه‌صدر و حسن‌خلق در مسائل آموزشي، ارتباطي و اجتماعي، تعهد به حضور در طرح (در صورتي كه به هر دليلي سرگروه قادر به ادامه فعاليت در اين سمت نباشد بايد يك نفر را جايگزين کرده و ضمن ارایه كامل سوابق و اطلاعات به شخص جديد، موضوع را به كارشناس استاني طرح اعلام و ضمن ارسال نامه‌اي فرد جديد را به دبيرخانه ستادي طرح معرفي کند) صورت می‌گیرد.

در عین‌حال سرگروه‌ها باید خصوصیاتی مانند داشتن كارت عضويت، سابقه آشنايي بالا با جمعيت هلال‌احمر، گذراندن دوره‌هاي مرتبط با اعتياد يا حضور و اجراي طرح مرتبط با اعتياد، دارابودن رشته تحصيلي مرتبط، روانشناسي (تمامی گرايش‌ها، مددكاري اجتماعي، مشاوره، علوم اجتماعي و ساير رشته‌هاي مرتبط) را داشته باشند.

سرگروه پیش از هرچیز این وظیفه را برعهده دارد که ٤٩نفر از ميان اعضاي كانون‌هاي دانش‌آموزي بالاي ١٥‌سال را انتخاب کرده و گروهش را تشکیل دهد. جذب اعضاي جديد و عضويت در گروه پيمان، معرفي اعضاي گروه به كارشناس رابط استاني، ارتباط مناسب با اعضاي گروه، ارتباط با دبيرخانه ستادي، استاني و اساتيد، تكميل فرم ليست كامل اعضاي گروه و ارایه به كارشناس، هماهنگي كامل با كارشناس استان، تحويل گرفتن فيلم‌هاي آموزشي براساس سهميه پيوست، برگزاري يك نشست توجيهي براي اعضاي گروه‌ها با هماهنگي كارشناس، تكميل ليست كامل اعضاي گروه‌ها براساس جدول پيوست، برگزاري نشست‌هاي گروهي با اعضا جهت توليد طرح و ايده، پيگيري‌هاي مكرر هفتگي از اعضاي تحت پوشش با هدف پاسخگويي به پرسش‌ها، رفع ايراد و ابهامات تا حصول نتيجه، ارایه گزارش به كارشناس استاني به‌صورت هفتگي و برقراري ارتباط با تلفن‌هاي پشتيباني سايت آزمون درصورت نياز ازجمله مسئولیت‌های این سرگروه هستند.
سه مرحله اصلی در طرح پیمان
طرح ملي پيمان در سه مرحله برگزار مي‌شود، مرحله نخست نشست آموزشي، توجيهي ‌هزار سرگروه به‌صورت منطقه‌اي است که  اين نشست‌ها در ٨ منطقه برگزار می‌شوند و استان ميزبان باید طبق شرح وظايف نسبت به برگزاري نشست اقدام کند.

مرحله دوم آموزش نيمه‌حضوري ٤٩‌هزار نفر از اعضاست. پس از اتمام نشست‌هاي منطقه‌اي، مرحله دوم به شكل زير اجرايي می‌شود: انتخاب ٤٩ عضو توسط هر سرگروه با نظارت كارشناس استاني، برگزاري نشست توجيهي استاني توسط سرگروه‌ها براي اعضاي گروه خود، تحويل لوح‌هاي فشرده آموزشي، شركت اعضا در آزمون آنلاين و توليد ايده و طرح در حوزه پيشگيري از اعتياد به‌صورت فردي يا گروهي براي ارسال به دبيرخانه ستادي.

مرحله سوم برگزاري اختتاميه طرح ملي پيمان و تجليل و معرفي برگزيدگان است که طی آن تجليل از برگزيدگان طرح (نفرات برتر، سرگروه‌ها و كارشناسان و استان‌هاي برتر) و انتخاب طرح‌ها و ايده‌هاي برتر در بخش فردي و گروهي و اعطاي جوايز نفيس به برگزيدگان برگزار می‌شود.

منبع: روزنامه شهروند

گزارش از سمیرا زمانی