یادداشت//یاوران سرخ زندگی

تا چشم کار می کند، انسان هایی آزاده را می بینی که دل در گرو سلامت همنوعان خویش داده اند و تمامِ قامتشان با حس بشردوستی قیامت شده است! جذر و مد خاضعانه انسان هایی را نظاره می کنی که بی دغدغه نام و نشان، در پی فرونشاندن امواج سهمگین حوادث هستند؛ آن جایی که زندگی و سلامت انسان ها درخطر می افتد.

انسان هایی از خود گذشته هستند که سد راه می گردند از برای به عینیت رساندن شعاری با مسما به نام کاهش آثار بلایا و اینان همان آشنایان دور و نزدیک زندگی ما یعنی امدادگران و نجاتگران اند.

سیل یک پدیده طبیعی است که در هنگام بروزآن مانند هر بلای طبیعی دیگری دارای آثار تخریبی غیر قابل اجتناب است. بر اساس جغرافیای طبیعی کشورمان و میزان حادثه خیزی، برخی مناطق آن مانند استان های کرمان و سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرقی و شرق کشور، در بعضی موارد اثرات سوء ناشی از وقوع سیل کمتر از زلزله نبوده و عدم پیشگیری از وقوع آن می تواند خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری را بر جای گذارد.

استان های کرمان و سیستان و بلوچستان به لحاظ برخورداری از موقعیت کوهپایه ای و آب و هوای خشک و نیمه خشک، اگرچه در مقایسه با دیگر استان ها مقدار بارش در آن کم بوده اما بارش ها در برخی از نقاط این استان های با شدت و دبی سریع صورت گرفته و با در نظر گرفتن خشکی طبیعت، پس از یک بارش بلافاصله روان آب ها ایجاد شده و سیلاب پدید آمده و خسارات هنگفتی به منابع کشاورزی و مالی مردم رسیده است.

دسته اي از حوادث طبيعي كه انسان برآنها برچسب “بلاياي طبيعي” زده است همواره و به خودي خود بلا نيستند و آنچه آنها را بلا گردانيده فعل و انفعالات اختراعي ماست.

هيچ محكمه اي نسيم را به كيفر آنكه خانه عنكبوتان را ويران كرده است به عقوبت نمي رساند. آنجا كه باد آسياب ها را به گردش درميآورد محكوم نيست.زمستان، چهارمین فصل سال طبیعت از میانه رد شده و باید منتظر هرگونه حادثه ای در این فصل باشیم. در سرمای زمستان زمانی که خیلی از مردم در کنار آغوش گرم اعضای خانواده به سر می برند.

هلال احمر مأوا و تکیه گاه معنوی مردم و چشم امید بسیاری از نیازمندان است و می تواند زمینه ساز تسکین آلام نیازمندان باشد. در پی بارندگی‌های اخیر و خسارت سیل به مناطق مختلف در جنوب استان، این امدادگران اند که بی هیچ چشمداشتی، در این لحظات به خدمت خلق می گذرانند و ساعت های طاقت فرسایی در مناطق سیل آمده برای نجات جان انسان ها سپری می کنند و دعای همیشه قلب پاکشان، این است که خلق خدا همیشه در آرامش و بدون هیچ گونه آسیبی به سر ببرد.

امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر، این بزرگ مردان آسمانی در راستای اصول جمعیت با هدف ترویج پیام صلح و دوستی، تامین سلامت انسانها و حفظ کرامت انسانی، با ارائه انواع کمک های امداد و نجات، مشغول خدمات رسانی هستند.
امدادگران و نجاتگران غیور سرزمینمان با امداد و کمک رسانی به سیل زدگان باز هم حماسه آفریدند و چه باشکوه و زیبا است حماسۀ اینان که هم دست از جان شسته و دل از خانه وخانمان بریده اند.

فعالیت های جمعیت هلال احمر با استعانت از آفریدگار جهان و به انگیزه رستاخیز طبیعت، صدچندان می شود که فرا رسیدن بهاران شکوهمند، هنگامه تجلی مواهب الهی بر بستر طبیعت است که آرزوی تمامی عوامل هلال احمری، درخواست توفیق از خدای منان برای خدمتی سرشار از شور و نشاط و مملو از توکل الهی در جهت رشد و شکوفایی ایران کهنسال در سایه حضرت ولی عصر(عج) است.

فاطمه پاک سرشت_رابط خبری سازمان جوانان در استان کرمان

منبع: پیام هلال