«بهرفت» طرحی نو برای بهبود رفتارهای ترافیکی؛ در دستور کار هفدهمین طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی

خستگی و خواب آلودگی، سرعت و سبقت غیرمجاز و نبستن کمربند ایمنی شایع ترین عللی است که منجر به وقوع تصادفات، جرح و فوت می شود و سالانه هزاران نفر از مردم به دلیل عدم توجه به همین نکات به ظاهر ساده متحمل خسارات غیرقابل جبران می شوند.

رشد بی سابقه مرگ و میر ناشی از حوادث رانندگی در دهه های اخیر، نگرانی ها و تلاش های فراوانی را در جهت شناسایی و کنترل این حوادث از سوی مسئولان در سراسر دنیا برانگیخته است. براساس گزارش های منتشر شده کل تلفات جاده ای نشان می دهد که کل تلفات جاده ای جهان حدود یک و نیم میلیون نفر در جهان است و در حال حاضر مهمترین عامل کشتار جوانان در جهان (بین 15 تا 29 سال) محسوب می شود.

آمار تصادفات جاده ای در ایران نیز، همزمان با تعطیلات تابستان به ویژه روزهای پایانی شهریورماه و تعطیلات عید نوروز به شکل قابل توجهی افزایش می یابد و کام همه را تلخ می کند. نگرانی ها از این حوادث به حدی است که دستگاه های بسیاری برآن هستند تا بتوانند برای کاهش تصادقات و تعداد مجروحان و کشته شدگان کاری کنند. اطلاع رسانی کنند و هشدار دهند، از ارائه آموزش های پیشگیرانه گرفته تا هرآنچه که بتواند این آمار تلخ را حتی یک درصد کم کند.

سازمان جوانان نیز به عنوان نماینده جمعیت هلال احمر و در راستای اهداف خود مبنی بر  حفظ سلامت انسان ها، طرح های ویژه ای در این خصوص طراحی و اجرایی کرده است.

نوروز 95 و همزمان با اجرای شانزدهمین دوره طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی، “کمپین نه به تصادفات جاده ای” اجرایی شد. طرحی که در آن مسئولان و مردم از تمام اقشار در آن مشارکت خوبی کردند و با امضای میثاق نامه کمپین، متعهد شدند تا به قوانین راهنمایی و رانندگی احترام بگذارند. آنها قول دادند تا هنگام خستگی و خواب آلودگی رانندگی نکنند. کمربند ایمنی ببندند و سرعت و سبقت غیرمجاز نگیرند.

اما قرار است در نوروز سال 96 و همزمان با اجرای هفدهمین دوره طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی، طرح “بهرفت” اجرایی شود. بهرفت یعنی بهبود رفتارهای ترافیکی، یعنی راننده خودرو برای حفظ جان سرنشینان از جمله خودش، تلاش کند و با رانندگی درست و توجه به نکات ایمنی، خود و دیگران را به خطر نیندازد.

“بهرفت” به دنبال آن است تا کودکان، نوجوانان و جوانان عضو هلال احمر را با مساله سوانح و حوادث ترافیکی درگیر و آنها را حساس کند. همچنین سعی دارد از طریق ارتقای آگاهی و نگرش اعضا، از خود آنان کمک بگیرد و این آگاهی را به دیگر افراد جامعه منتقل کند تا سرانجام شاهد تغییر رفتار ترافیکی باشیم.

این طرح که با همکاری صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در ایران تهیه شده قرار است در گام نخست افرادی را از میان اعضا به عنوان مربی آموزش دهد تا آنان با حضور در استان های خود و انتقال این آموزش ها به سرتیم های طرح نوروزی، روند اجرای طرح را کامل کنند.

به همین منظور طی روزهای شنبه و یکشنبه، نمایندگانی از استان های سراسر کشور با حضور در کارگاه آموزشی طرح “بهرفت” مباحث موردنظر در این دوره را فرا گرفتند. در روز اول این کارگاه واقعیاتی درباره حوادث ترافیکی و عواملی که بر کاهش و افزایش حوادث ترافیکی اثر می گذراند، تحلیل وضعیت، بررسی روش های آموزشی و بازی هایی که منجر به تغییر رفتار می شوند، نقش رسانه ها، بسیج اجتماعی و کمپین ها در اصلاح رفتار بررسی شد.

در روز دوم این کارگاه نیز مسائلی از جمله اقدامات موثر در بهبود رفتارهای ترافیکی، نحوه ارزیابی این اقدامات و نحوه انتقال آموزش ها به سایر افراد، تحلیل و بررسی شد.

پس از این برنامه آموزشی، فردا نیز با حضور کارشناسان امور جوانان از سراسر استان ها، جلسه توجیهی طرح “بهرفت” برگزار می شود تا این افراد نیز برای اجرای برنامه آماده شوند.

دکتر مسعود حبیبی، رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با حضور در کارگاه آموزشی طرح “بهرفت” و در جمع مربیان طرح ضمن قدردانی از فعالیت داوطلبانه و خالصانه اعضای سازمان در طرح ها و برنامه های مختلف از جمله طرح ملی ایمنی و سلامت مسافرین نوروزی، کمپین نه به تصادفات جاده ای و “بهرفت” گفت: یکی از موضوعات پرچالش ما، طرح نوروزی است و برگزاری هرچه بهتر و مطلوب تر این برنامه بسیار مهم است.

وی با تاکید براینکه قطعا، متولی پیشگیری از تصادفات جاده ای، جمعیت هلال احمر و سازمان جوانان نیست، افزود: انجام این طرح ها به صورت داوطلبانه است و ما برای حفظ سلامت انسان ها، مشتاق کمک به دیگران هستیم.

رییس سازمان جوانان ادامه داد: سال گذشته، کمپین نه به تصادفات جاده ای  در تمامی پست های ایمنی و سلامت اجرا شد که کار فوق العاده و ارزنده ای بود و همه مردم و مسئولان را همراه کرد. امسال نیز سعی داریم تا بتوانیم طرح “بهرفت” را به خوبی اجرایی کنیم.

دکتر حبیبی تصریح کرد: سالانه میلیاردها تومان از منابع کشور صرف تصادفات می شود که آسیب آن متوجه همه مردم است، باید تلاش کنیم تا با حساس سازی مردم و مسئولان، توجه همه را به اهمیت پیشگیری از تصادفات و کاهش تلفات جاده ای جلب کنیم.

وی گفت: برای اجرای طرح “بهرفت” آماده دریافت ایده اعضا از سراسر استان ها هستیم، تا بتوانیم در هر منطقه مدلی که به شرایط همان نقطه سازگارتر است را اجرایی کنیم.

رییس سازمان جوانان افزود: در ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی نیز به دنبال این هستیم تا با مشارکت راهداری، نیروی انتظامی، پلیس راهور و سایر اعضا، به راهکاری جامع در خصوص سفر ایمن برای مسافران نوروزی برسیم.

دکتر حبیبی در پایان خاطرنشان کرد: نیرهای داوطلب جمعیت هلال احمر، از ارزش ها و افتخارات کشور هستند و قطعا با همکاری موثر شما عزیزان، می توانیم به اهداف موردنظر دست یابیم.

 

منبع: نشریه پیام هلال

گزارش از سارا میرسلطانی