گزارش// تشکیل شبکه رابطان خبری سازمان جوانان/ روایتی از نخستین گردهمایی آموزشی رابطان خبری سازمان جوانان در شیراز

روابط عمومی در هر مجموعه‎ای به عنوان قلب تپنده سازمان مشغول فعالیت بدون وقفه است تا بتواند آنچه در سازمان رخ می‎دهد را به گوش همگان برساند و شاید یکی از تاثیرگذارترین رخدادها برای جذب عضو و فعالیت‎های عام المنفعه در سازمانی همچون نهاد مردمی هلال احمر، همین پوشش روابط عمومی باشد! چه بسا که تعداد کثیری از افراد جامعه از طریق اخبار و نشریات با برنامه‎های بشردوستانه جمعیت آشنا شده و این امر نشان از نقش مهم روابط عمومی در راستای تحقق اهداف عالی جمعیت و تسکین آلام بشری در سطوح مختلف دارد.

روابط عمومی‎ همیشه دغدغه‎ی این را دارد تا بتواند تصویر روشنی از آنچه در بدنه جمعیت می‎گذرد در اختیار مخاطبین قرار دهد تا با پوشش کامل برنامه‎ها، پل ارتباطی موثری بین کارکنان و مخاطبین جمعیت برقرار نماید.

روابط عمومی سازمان جوانان در راستای برقراری بهتر این پل ارتباطی از افرادی توانمند و علاقمند که در بدنه‎ی نهاد مردمی هلال احمر در سراسر کشور مشغول فعالیتند و بی مزد و منت دوران شیرین جوانی خود را صرف خدمت به همنوع می‎کنند و همواره جز احترام و اعتماد در سایه‎ی حمایت مسئولین برای تمامی اعضا چیزی طلب نمی‎کنند، بهره گرفته تا مهربانی را در جامعه نشر دهند و با مشارکت دیگر دوستان خود، انتقال مفاهیم بشردوستانه را داشته باشند و کلکسیونی از بهترین‎ها را تشکیل دهند!

روابط عمومی این سازمان با تعریف ساختاری با عنوان “رابطان خبری” و بهره‎گیری از اعضای توانمند، شاخص و شناخته شده هر استان، که هر کدام با کوله باری از تجربه و سرشار انرژی هستند، سعی کرده تا با استفاده از اعتماد معاونت‎ها به این اعضا، نظر مثبت حوزه‎ی روابط عمومی هر استان را جذب کرده و  محتوای برنامه‎های عام المنفعه را انتشار داده تا پرچم صلح را در گستره‎ی هستی به احتزاز درآورند.

به همت اداره روابط عمومی سازمان جوانان و با همکاری خوب معاونت امور جوانان استان فارس، پس از گذشت بیش از دو سال از فعالیت رابطان در سطح استان‎ها، اولین گردهمایی آموزشی توجیهی رابطان خبری سازمان جوانان به میزبانی شهر زیبای شیراز برگزار شد.

فعالیت رابطان خبری؛ انگیزه‎ی فعالیت دیگر اعضا
مسعود آسیما رییس اداره روابط عمومی در افتتاحیه این گردهمایی با تشریح اهمیت خبرنگاری در مجموعه جمعیت هلال احمر و سازمان جوانان تصریح کرد: رابطان خبری روابط عمومی سازمان جوانان با حضور در برنامه ها و فعالیت‎های استانی و در سطح شعب، اخبار آنان را به خوبی منعکس می‎کنند و این انگیزه خوبی برای فعالیت سایر اعضا در استان‎هاست.

وی با اشاره به خصوصیات و ویژگی‎های یک خبرنگار افزود: از رابطان خبری انتظار می رود تا با دقت و حساسیت لازم، اخبار شعب را صحیح و به موقع ارسال کنند.

رییس اداره روابط عمومی ادامه داد: کار در هلال احمر به اندازه ای بزرگ و با ارزش است که نیاز به اغراق و بزرگنمایی در اخبار نیست بنابراین باید سعی شود تا اخبار واقعی و عملکرد شعب بازتاب داده شود.

آسیما در پایان ضمن تشکر از حضور داوطلبانه رابطان خبری در سازمان جوانان خاطرنشان کرد: آماده دریافت ایده‎ها و سوژه‎های شما عزیزان در خصوص فعالیت‎ها هستیم و امیدواریم که در برنامه‎های آتی نیز همراه سازمان باشید.
 
هدف از میزبانی؛ جلب رضایت رابطان خبری
معاون امور جوانان استان فارس با اشاره به میزبانی این برنامه گفت: تقدیر و تشکر از خدمات داوطلبانه‌ی رابطان خبری سازمان جوانان که بار اصلی سازمان را بر دوش می‌کشند، در دستور کار قرار گرفت چرا که ایشان اعضای دواطلبی هستند که در برابر خدمتشان حق الزحمه‌ای دریافت نمی‌کنند.

غلامحسین تجلی تصریح کرد: کارگاه آموزشی و بازدید از جاذبه‎های زیارتی، تاریخی و تفریحی شهر زیبای شیراز از بخش‎های اصلی برنامه بود همچنین در کنار تقدیر از رابطان برتر، با انتقال تجربیات به یکدیگر، روش‎های بهتر ارائه مطالب سازمان جوانان را مرور کردند تا بتوانند فعالیت‎های سازمان را در استان‎ها بهتر به نمایش گذارند.

تجلی با اشاره به وسعت استان فارس می‎گوید: استان فارس 26 شعبه دارد و برای میزبانی از رابطان عزیز با هدف جلب رضایت حداکثری ایشان از اعضای داوطلب و فعال استان به عنوان کادر اجرایی که با جان دل ارائه خدمت می‎کنند، بهر‎مند شدیم.

او که 17 سال سابقه‎ی خدمت در جمعیت هلال احمر را دارد، در رابطه با فعالیت رابطان خبری معتقد است، اگر هر چیزی سر جای خود باشد، موازی با بخش‎های دیگر نشود  و حدود وظایف مشخص باشد همه چیز به درستی صورت خواهد پذیرفت و چه بهتر است که رابطان عزیز در برنامه‎های مختلف به روابط عمومی استان‎ها کمک کنند.

او با اشاره به فعالیت خوب رابطان در استان فارس افزود: فعالیت رابطان در این استان به طور نسبی خوب است اما همچنان جای کار دارد و برای تک تک دوستان آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم تفکیک وظایف و خط مشی مشخص باشدکه اختلافی بین رابطان و روابط عمومی ایجاد نشود.

لبخند رضایت رابطان؛ شیرین‎ترین خاطره‎ی میزبانی
محمد مهدی آب پیما جوان 29ساله از شهرستان خرامه استان فارس است که از 9 سالگی عضو سازمان جوانان و از سال 90 به صورت فعال و تخصصی وارد جمعیت هلال احمر شده، شروع به فعالیت کرده و دوره های تخصصی را گذرانده است و در حال حاضر به عنوان عضو شورای اجرایی شعبه خرامه و عضو مجمع شورای اجرایی استان فارس، نجاتگر درجه 2 سازمان امداد و نجات مشغول فعالیت است و در کارنامه‎ی درخشان خود مقام برتر کشوری در رشته اسکان اضطراری مسابقات رفاقت مهر را دارد.

آب‎پیما که در نخستین گردهمایی آموزشی توجیهی رابطان خبری سازمان جوانان به عنوان کادر اجرایی مشغول فعالیت بود، درباره‎ی میزبانیش می‎گوید: صفا و صمیمیت در این دوره خیلی بیشتراز دیگر برنامه‎ها بود و با توجه به اینکه رابط خبری استان هستم، حضور در کارگاه‎های که برگزار شد، برایم بسیار مفید واقع شد.

او با اشاره به تلاش‎هایشان در راستای میزبانی شایسته از رابطان خبری عزیز استان‎های دیگر و ثبت خاطرات خوشی از شهر زیبای شیراز می‎گوید: بهترین خاطره‌ام از این برنامه، لبخندهای سرشار از رضایت رابطان زمان خداحافظی بود و نقش لبخند تک تک عزیزان در ذهنم ماندگار خواهد بود.

اولین سفر به شیراز؛ سرشار از تجارب ناب
زهرا نوری جوان ۲۶ ساله از استان زنجان است و از سال ۸۵ در سازمان‎های جوانان و امداد به صورت جدی مشغول فعالیت است و به تازگی در جمع رابطان خبری قرار گرفته است. او درباره‎ی حضورش در شهر سومین حرم اهل بیت می‎گوید: برای اولین بار به شهر شیراز سفر کردم و زیارت حرم مطهر شاهچراغ روحم را جلا بخشید. همچنین حضور در کارگاه‎های آموزشی مختلف و بهره‎مندی از تجارب رابطان قدیمی‎تر، لحظات آموزشی نابی برایم رقم زد.

نوری با اشاره به جاذبه‎های تاریخی شهر شیراز افزود: بازدید از بازار وکیل، آرامگاه سعدی، آرامگاه حافظ و تخت جمشید که از بزرگترین شاهکارهای تاریخی کشور هستند و توضیحات کامل توسط راهنمای این اماکن همچنین خلق نیکوی مردمان این سرزمین، حس خوبی به ما منتقل کرد.

فعالیت موثر رابطین؛ گامی در راستای پیشبرد اهداف جمعیت
مهری پیوند که از سال ۸۷ به عنوان نیروی کار دانشجویی در حوزه معاونت امور جوانان سیستان و بلوچستان مشغول به فعالیت شده و از سال ۹۱ به عنوان کارشناس جوانان با این معاونت همکاری دارد در طول این مدت در تمامی برنامه‌ها و فعالیت‌های این حوزه مشارکت داشته و هم اکنون نیز به عنوان رابط خبری استان مشغول فعالیت است.

او که چند ماهی از فعالیتش در این حوزه‌ می‌گذرد، درباره‌ی حضورش در نخستین گردهمایی آموزشی توجیهی در شهر زیبای شیراز می‌گوید: در طول این دوره با مباحث جالب و جدیدی از جمله خبر نویسی مطابق با اخبار سازمان جوانان آشنا شدم.

پیوند تصریح کرد: با توجه به اینکه هیچگونه اطلاعی در خصوص شبکه اجتماعی ماه نو نداشتم، کارگاه آشنایی با این شبکه خیلی جالب به نظر آمد.

وی با اشاره به دیگر بخش‌های این برنامه افزود: ضمن آشنایی با دوستان جدید، از تجربیات آنها نیز در راستای اهداف روابط عمومی سازمان جوانان بهره مند شدم و در آخر نیز در زمینه بشردوستی و تشریح اصول هفت گانه اطلاعاتی دریافت کردم و امیدوارم با بهره لازم از این دوره، بتوانیم در پیشبرد اهداف جمعیت موثر واقع شویم.

افزایش تعامل رابطین؛ ثمره‎ی سفر به شیراز
ابوالفضل امینی هرندی که خبرنگار داوطلب استان اصفهان است و کار حرفه ای خبر را از زمان دانش آموزی آغاز کرده، اکنون به عنوان رابط خبری سازمان جوانان علاوه بر انتشار اخبار جمع کردن ثواب را نیز مدنظر دارد. او که در نخستین گردهمایی آموزشی توجیهی رابطان خبری سازمان جوانان به پاس خدمات داوطلبانه‎اش در عرصه‎ی پوشش خبری برنامه‎های استانی، ملی و فراملی سازمان جوانان به عنوان رابط خبری برتر مورد تجلیل قرار گرفت در مورد اهمیت اطلاع‎رسانی برنامه‎های جمعیت می‎گوید: در خبر و خبرنگاری با موضوعات تلخ و شیرین زیادی روبرو میشویم ولی وقتی هدف از انتشار خبر، علاوه بر اطلاع‎رسانی، ترویج خوبی ها و تبادل فعالیت‎های عام المنفعه و خداپسندانه باشد، دیدگاه الهی پیدا کرده که مورد رضایت پروردگاه و آرامش قلب خبرنگار خواهد بود. چه بسا در این راه با تهیه گزارشی، مردم نوع دوست را به سمت حل مشکل هدایت کرده‎ایم و ما هم در این کمک‎رسانی سهم عمده‎ای خواهیم داشت.

امینی هرندی با اشاره به فعالیتش در استان اصفهان می‎گوید: با توجه به تعدد شعب و پراکندگی آنها در استان پهناور اصفهان و دید خوب و حمایتی مدیرعامل، معاون امور جوانان همچنین کارشناسان ستادی، ساختاری همچون ساختار رابطان خبری سازمان جوانان و تربیت رابطان خبری شهرستانی که حرکت بی سابقه و عالی بوده در این استان اجرا شده و به ۳ عضو جوان از هر شعبه آموزش‎های مرتبط داده شد تا بتوانند به عنوان رابطان خبری به انتشار فعالیت‎های کانون‎های جوانان و شعب خود بپردازند. همچنین انتشار اخبار توسط خود اعضا و اشتراک آنها در محیط های مجازی باعث تقویت روحیه اعتماد به نفس و خود باوری شده به همین دلیل معاونت جوانان استان اصفهان ابرگروهی به نام خانه جوان و با حضور مسئولین و اعضا داشته تا همگان بتوانند به انتشار اخبار خود بپردازند.

وی ضمن تشکر از میزبانی عالی در اوج خوش خلقی استان فارس افزود: استان اصفهان با توجه به پتانسیل های گوناگونی که دارد همواره توانسته میزبانی‎های خوبی در سطح ملی و بین المللی داشته باشد که انتقال و اشتراک اخبار در لحظه و کامل باعث شور و همراهی بسیاری از مخاطبان خارج از برنامه شده که این یکی از افتخارات ما است و از طرفی با زحمات میزبانی آشنایی کامل دارم اما دوستان خوبمان در شهر زیبای شیراز سنگ تمام گذاشته و همه‎چیز را دقیق و طبق برنامه اجرا کردند.

امینی هرندی در پایان با ابراز خرسندی از برقراری بهتر ارتباطات میان رابطان خبری گفت: اشتراک گذاری اخبار و انتقال تجارب با چاشنی اهداف و اصول بشر دوستی در انجام فعالیت های هلال احمر از اهمیت بالایی برخوردار است که در این دوره آموزشی با برنامه های اجرا شده رابطان خبری به ذهنیت بهتری از این موضوع رسیدیم و به این واسطه می توان بیش از پیش فعالیت های سطح بالاتر و مشترک خبری رابطان سراسر کشور را در برنامه های ملی انتظار داشت.

تهیه و تنظیم: مرضیه باغستانی

نوشته های مرتبط: