گزارش// فعالیت جوانان هرمزگانی با طعم بشردوستی

جوانان هرمزگانی از فعالیت های خود در هلال احمر می گویند

جوانان بشردوست استان هرمزگان در گوشه، گوشه این استان پهناور و در طول سال با انجام فعالیت های بشردوستانه و داوطلبانه برگ های زرینی از خدمت بشردوستی را بر دفتر پرافتخار هلال احمر ثبت می کنند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان هرمزگان؛ جوانان این استان در طول سال، چه گرمای طاقت فرسای جنوب و چه در سرما، همیشه کوشیده اند در تحقق اهداف سازمان جوانان هلال احمر گام بردارند.

جوانان این استان پوشیدن لباس هلال احمر را افتخار دانسته و از هیچ نوع تلاشی برای انجام فعالیت های بشردوستی و داوطلبانه دریغ نخواهند کرد.

در همین خصوص با جوانانی از نقاط مختلف استان هرمزگان گفتگو کردیم تا پازل بشردوستی در گوشه، گوشه استان هرمزگان را کنار هم گذاشته و از حس و حال آنان در انجام این نوع فعالیت ها و حضورشان در هلال احمر بدانیم.

نخست در این گزارش به شرق استان هرمزگان می رویم جایی که شهرستان نوپایی همانند سیریک خودنمایی می کند، هلال احمر چند سال بیشتر نیست که در این شهرستان ساحلی تاسیس شده است.

در شهرستان سیریک برخلاف اینکه این شعبه تازه تاسیس است، حرکت های ماندگار و ارزشمندی در طول دو سال گذشته انجام شده است.

کانون دانشجویی مسیر تحقق دانشگاه بشردوستی

نخست در این شهرستان به دانشگاه پیام نور رفتیم و در محل کانون دانشجویی هلال احمر گفتگویی با مراد موسی زاده دبیر این کانون داشتیم.

موسی زاده 5 سال است در هلال احمر فعالیت دارد و علاوه بر دبیر کانون جوانان دانشگاه عضو مجمع کانون های دانشجویی استان هرمزگان و نجاتگرسوم هلال احمر نیز است. این جوان داوطلب سیریکی فعالیت در هلال احمر را افتخاری غیر قابل وصف می داند و از پوشیدن لباس هلال احمر را به عنوان پوششی مقدس یاد می کند.

دبیر کانون دانشجویی دانشگاه پیام نور سیریک با بیان اینکه برنامه های این کانون با تاکید بر فعالیت های، امدادی، فرهنگی و آموزشی سازماندهی شده است، اظهار کرد: فعالیت های ارزشمندی در طول این چند سال در کانون دانشجویی پیام نور سیریک انجام شده است.

موسی زاده بیان کرد: از ابتدای تاسیس کانون در دانشگاه بر انجام فعالیت های آموزشی تاکید فراوان داشتیم به گونه ای که، اهداف کانون در طول دو سال فعالیت محقق شد، و اکنون این کانون، یک کانون نمونه در بحث آموزش است که در راستای تحقق این امر فعالیت های ارزشمندی هم صورت گرفته است.

عضو مجمع کانون های جوانان جمعیت هلال احمراستان هرمزگان اضافه کرد: برنامه های ابلاغی متعددی در این کانون انجام شده است ولی هدف و محوریت اصلی و اولیت ما اجرای طرح های ابتکاری است.

وی ابراز کرد: برگزاری کرسی های آزاد اندیشی متعدد، برگزاری کارگاه های آموزشی با حضور اساتید مجرب در حوزه های مختلف بویژه آسیب های اجتماعی، برگزاری طرح و برنامه های محرومیت زدائی از برنامه ها و اهداف مد نظر ما در این کانون است.

دبیر کانون دانشجویی پیام نور سیریک تصریح کرد: با اجرای این طرح ها دانشجویان عضو کانون ها یدانشجویی در دانشگاه علاوه بر تحصیل علم و دانش می تواند در دانشگاه بشردوستی هم عضو شوند و در راستای تحقق اهداف کلان سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گام های قابل توجهی را بر دارد.

شکوفایی و پیشرفت با هم افزایی نهادهای مرتبط با جوانان

حسن پاخیزه جوان 21 ساله شهرستان سیریک یکی دیگر از جوانان فعال هلال احمر این شهرستان است که عضو کانون جوانان این شهرستان بوده و فعالیت در هلال احمر را افتخاری بزرگ برای خود می داند.

پاخیزه از نحوه آشنایی خود با هلال احمر می گوید: در دوران دبیرستان با بخشی از فعالیت های هلال احمر در کتاب درسی ام آشنا شده بودم، و با فعالیت هایی که انجام می گرفت را تا حدودی آشنا بودم ولی نوع فعالیت ها از خواندن تا دیدن تفاوت های بسیاری دارد. می توانم بگویم زمینه حضورم در هلال احمر را یک جشنواره فراهم کرد جشنواره ای که با عنوان “رباتیک” که حضورم در همین جشنواره سرانجام مرا به هلال احمر کشاند.

این جوان سیریکی که هم اکنون در دانشگاه سما واحد بندرعباس در حال تحصیل است اضافه کرد: جوانان سرمایه ارزشمند کشور هستند و هر کشوری که بتواند از این سرمایه بهترین استفاده را ببرد آن کشور ترقی و پیشرفت بهتری خواهد کرد.

وی گردهم آمدن تمامی جوانان با هر تنوع در نگرش و مذهب را در کنار یکدیگر از نقاط مثبت در جمعیت هلال احمر دانسته و فکر و توان جوانان هلال احمر در برنامه ریزی و مدیریت را نکته قوت سازمان جوانان هلال احمر می داند.

عضو شورای اجرایی کانون جوانان جمعیت هلال احمر شهرستان سیریک بیان کرد: بسیار خرسند هستم که می توانم به عنوان یک عضو کوچک از خانواده هلال احمر، سفیر انسان دوستی این نهاد بشردوستانه باشم.

وی بهترین خاطره خود در فعالیت های سازمان جوانان را لبخند مادر شهید پس از دیدار با آن می داند و می گوید: شبی از شب های ماه مبارک رمضان به همراه دبیر کانون و جمعی از اعضا به دیدار با نیازمندان رفته و بسته های غذایی را توزیع به نفع نیازمندان توزیع کردیم، که در این حضور نیم شب به منزل یکی از مادران شهید رفتیم، مادری که در اتاقی کوچک به تنهایی زندگی می کرد و هنگامی که ما را دید بی حد و اندازه خوشحال شد تا حدی که بر سر یکی از اعضا بوسه زد که این صحنه را به عنوان بهترین خاطره در هلال احمر بر ذهن من حک شده است.

حسن پاخیزه در پایان صحبت های خود اظهارکرد: یکی شدن و هم افزایی تمامی سازمان ها و نهادهای فعال در حوزه جوانان در کنار هم، به تحقق اهداف مورد نظر جوانان کمک بیشتری خواهد کرد و با ارتقای توانمندی های این حوزه سرعت می بخشد و می توانند طیف بیشتری از قشر جوان را ساماندهی و هدایت نمایند.

حضور در هلال احمر مساوی کسب تجربه های تاثیرگذار و زیبا

از شهرستان سیریک سفر کنیم و پس از طی مسافت 70 کیلومتر به سمت مرکز به شهرستان میناب می رسیم، شهرستانی که جوانان بشردوست پرشماری دارد و این روزها در حوزه جوانان استان هرمزگان حرف ها و ایده های نو در ذهن جوانانش خودنمایی می کند.

شهرستان میناب دومین شهرستان پر جمعیت استان هرمزگان است که شعبه این شهرستان شعبه ویژه است و دانشگاه علمی کاربردی هلال احمر هم در این شهرستان می باشد.

در میناب جوانان بشردوست و خلاق بی شماری داریم که در این گزارش با طیبه عسکری مینابی دبیرکانون دانشجویی دانشگاه پیام نور میناب که دو سال است دبیر این کانون هست گفتگو کردیم؛ دیدن فیلم ها و مستنداتی از فعالیت های هلال احمر، وی را به عضویت در هلال احمر ترغیب کرده است و فعالیت در حوزه های امدادی و بشردوستانه را در ذهن خود پرورش داده تا زمانی که وارد دانشگاه شده و با پر کردن فرم عضویت هلال احمر در دانشگاه حضور خود را به صورت عملی در فعالیت های کانون های دانشجویی تکمیل کرده است.

طیبه عسکری همدلی، همراهی و صمیمیت بین اعضا و مشارکت در فعالیت های داوطلبانه، بشردوستانه و خداپسندانه را از نقاط مثبت در سازمان جوانان عنوان می کند.

این بانوی بشردوست 21 ساله مینابی بیان کرد: حضور مستمر در فعالیت های هلال احمر در طولانی مدت برای من تجربه های تاثیر گذار و زیبایی در پی داشته است، این حس که در اثر کسب تجربه به وجود آمده است زیباترین حسی است که میتوانم بگویم قابل توصیف نیست و از آنجایی که کار و فعالیت ما داوطلبانه ست، پس قدم نهادن در مسیر رضایت خداست و وقتی خدا راضی باشد حتما، از این تلاش خود لذت خواهیم برد.

دبیرکانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه پیام نور واحد میناب از اهداف و برنامه ها در این کانون می گوید و تصریح کرد: با آشنا کردن بیشتر دانشجویان و افراد جامعه با فعالیت های بشردوستانه هلال احمر در جهت خدمت به هم نوع، به تدریج صاحب جامعه ایی خواهیم شد که افزاد آن، به دور از هر نوع سود جویی، داوطلبانه به دیگران در هرزمینه ایی یاری رسانی می کنند.

وی اضافه کرد:  ما با ایجاد حس همدلی و صمیمیت بین اعضا و همچنین بالابردن روحیه فعالیت های داوطلبانه، تلاش های موثر بشردوستانه کانون خود را به ثمر می نشانیم.

عسکری تلخ ترین خاطره خود از زمان حضورش در هلال احمر را از دست دادن امدادگر جوان فعال هلال احمر شعبه میناب دانست و ابراز کرد: یاد و خاطره او بی شک تا همیشه در ذهن و یاد همه ی اعضای هلال احمرکه با او همکاری داشتند خواهد ماند.

عشق و علاقه عامل فعالیت داوطلبانه جوانان در هلال احمر

به شهرستان بندرعباس می رویم جایی که مهد فعالیت های بشردوستی، و مرکز استان هرمزگان است جایی که اعضای پرتلاش هلال احمر در راستای تحقق اهداف آن گام برمی دارند.

گفتگویی پایانی ما، در این گزارش به نسرین ابوالپور دبیرکانون دانشجویی دانشگاه پیام نور بندرعباس اختصاص دارد، دبیری که علاقه مندی به انجام فعالیت های داوطلبانه و امدادی او، را به هلال احمر کشانده است.

دبیرکانون دانشجویی دانشگاه پیام نور بندرعباس در خصوص برنامه هایش در این کانون ابراز کرد: برگزاری دوره های آموزشی متنوع در کنار دوره های امدادی و استفاده از مهارت های اعضا برای آموزش و اجرای برنامه های دیگر از مهمترین اهداف ما، در کانون دانشجویی پیام نور بندرعباس است.

نسرین ابوالپور اضافه کرد: جوانانی که در هلال احمر فعالیت می کنند بحق بدون هیچ چشم داشت و با عشق و علاقه در حال فعالیت هستند و در هلال احمر هیچ نوع نگاهی از بعد مسائل مادی نداشته و خدمت به جوانان هم استانی خود را افتخار خود می دانند.

وی اظهارکرد: دانشگاه پیام نور بندرعباس با توجه به اینکه دانشجویان متعدد از نقاط مختلف کشور دارد می تواند جوانان بشر دوست متعددی را آموزش دهد.

جوانان استان هرمزگان می کوشند به عنوان سفیران شایسته ای از خانواده بزرگ هلال احمر در استان هرمزگان بوده و حرکت های ماندگار و قابل توجهی در تحقق اهداف و سیاست های سازمان جوانان بردارند و در معرفی این سازمان تلاش نمایند.

استان هرمزگان یکی از استان های کشور است که از لحاظ تجهیزات و امکانات با مشکلات و کمبودهای مواجهه است ولی هیچگاه این کمبودها مانعی بر سر راه  فعالیت های ارزشمند جوانان هرمزگانی نبوده است.

تهیه و تنظیم: مهرداد احمدی_ رابط خبری سازمان جوانان در استان هرمزگان

یک دیدگاه برای این نوشته ارسال شده است

  1. الینا says:

    سلام به نظر ما بیشتر مباحث فقط بزرگ نمایی بود و چه بسا اعضا فعال دیگری هستن که چندین برابر فعالیت ها را بر دوش خود میکشن که در این مجموعه صفت گمنام را به خود ترجیح دادن

Comments are closed.