بانوی هلال‌احمری شهرستان تفت از فعالیت‌های داوطلبانه خود به «شهروند» می‌گوید/ آموزش، ترس را از ما دور می‌کند

با دریافت آموزش‌ها دلمان قرص‌تر می‌شود که دیگر در مواقع بحرانی، دست و پایمان را گم نکنیم و خود را برای نجات جان دیگران آماده کنیم

شاید بسیاری تصور کنند که عضویت در هلال‌احمر با توجه به عملیات و برنامه‌های اجرایی این جمعیت، بیشتر مخصوص مردان است، اما باید توجه کرد که تعداد بانوان عضو جمعیت هلال‌احمر قابل توجه است. «فاطمه دوست‌حسینی» از جوانان پرانرژی و فعال شهرستان تفت است. او از دوران دبیرستان با جمعیت هلال‌احمر همکاری داشته و حتی فرصت عضویت و همکاری برادرش را نیز با جمعیت فراهم کرده است. او تا به امروز به‌طور فعال در دوره‌های مختلف جمعیت هلال‌احمر شهرستان تفت حضور یافته و خود را برای شرکت در عملیات‌های مختلف امداد و نجات آماده کرده است. دوست‌حسینی متولد ١٣٧٠ است و مدرک کارشناسی علوم اجتماعی با گرایش پژوهشگری علوم اجتماعی دارد و درحال حاضر ١٠‌سال است که با هلال‌احمر شهرستان تفت همکاری می‌کند. «شهروند» در ادامه با این بانوی جوانان شهرستان تفت هم‌صحبت شده است.
در ابتدا بگویید که چطور با جمعیت هلال‌احمر آشنا شدید؟
از اول دبیرستان در ‌سال ٨۵ در دوره آموزش مقدماتی کمک‌های اولیه شرکت کردم و به ادامه فراگیری دوره‌های آموزشی جمعیت هلال‌احمر علاقه‌مند شدم. این همکاری را در دوران دانشجویی و بعد از اتمام تحصیلات نیز ادامه دادم. درحال حاضر در سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر شهرستان تفت مشغول فعالیت هستم و علاوه بر دوره‌های عمومی آموزشی امداد و نجات، همه دوره‌های تخصصی ازجمله نجات در جاده، نجات در آوار، پیش‌بیمارستانی و. . . را نیز گذرانده‌ام. برای فراگیری آموزش‌های هلال‌احمر حتی به دوره‌هایی که در شهرستان تفت برگزار شده اکتفا نکردم و در دوره‌های آموزشی که در شهرستان‌های یزد و اشکذر هم برگزار شد، شرکت کردم تا اطلاعات و آموزش‌های بیشتری کسب کنم. خیلی پیگیر برگزاری دوره‌های آموزشی جدید و به‌روز برای جوانان عضو جمعیت هلال‌احمر شهرستان تفت هستم.
انگیزه اصلی شما برای ورود به هلال چه بود؟
احساس خوب کمک به دیگران و حضور در صحنه‌های مختلف از عوامل اصلی عضویت من در جمعیت هلال‌احمر است. این ویژگی‌ها برایم بسیار لذت‌بخش بود. برای همین با روحیه بالا دوره‌ها را یکی‌یکی پشت سر گذاشتم تا با آمادگی کامل در عملیات‌های مختلف امداد و نجات شرکت کنم.
تا چه زمانی در سازمان جوانان هلال‌احمر باقی خواهید ماند؟
علاقه من از بدو آشنایی‌ام با جمعیت هلال‌احمر بیشتر شده است. حتی برای آمادگی هر چه بیشتر، پیگیر برگزاری دوره‌های مختلف در شهرستان هستم تا آمادگی خود را ارتقا ببخشم.
چه برنامه‌ای برای آینده مدنظر دارید؟
«آماده‌باش» و «حاضر در صحنه بودن» را در برنامه ادامه همکاری با جمعیت هلال‌احمر دنبال می‌کنم. قطعا اعضای جمعیت باید از هر لحاظ، هم آموزش و هم تئوری به‌روز و آماده باشند تا در صحنه عملیات به بهترین شکل حاضر شوند. اینها از اولویت‌های من برای ادامه همکاری با جمعیت هلال‌احمر است.
شاخص‌ترین فعالیت‌هایی که در طول این سال‌ها انجام داده‌اید، چه بوده است؟
خوشبختانه از زمان عضویت من در جمعیت، حادثه طبیعی شاخصی اتفاق نیفتاده است، اما حتی برای شرکت در حوادث کوچک ازجمله زلزله بهاباد که احتمال پس‌لرزه‌ها وجود داشت، حاضر شدم. همیشه برای خدمت به مردم و کمک به دیگران درحال آماده‌باش هستم. مشارکت در برگزاری انتخابات جمعیت هلال‌احمر و اجرای طرح واکسیناسیون مننژیت برای زائران از دیگر اقدامات گروهی جمعیت هلال‌احمر شهرستان تفت بود که من نیز در آن مشارکت داشتم.
از دوران همکاری خود با جمعیت هلال‌احمر خاطره‌ای برایمان تعریف کنید.
مشارکت در همه فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر برای من لذت‌بخش و همراه با خاطرات خوش بوده است. شرکت در اردوها، کلاس‌های آموزشی، المپیادهای ورزشی، و . . . همگی تجربه شیرینی برای من بوده است. ‌سال گذشته در دوره آموزشی طرح «رفاقت مهر» شرکت کردم که برای من بسیار لذت‌بخش و سرشار از خاطره‌های شیرین بود. «احساس سبکی» بهترین حسی است که در زمان همکاری با جمعیت هلال‌احمر حاصل می‌شود. با دریافت آموزش‌ها دلمان قرص‌تر می‌شود که دیگر در مواقع بحرانی، دست و پایمان را گم نکنیم و خود را برای نجات جان دیگران آماده کنیم. به این‌ترتیب با آرامش با حوادث و سوانح برخورد می‌کنیم و ترس از ما دور می‌شود و این احساس خوشایند، یکی از شیرینی‌های عضویت در جمعیت هلال‌احمر است. در این سال‌ها، هم روحیه‌ام قوی شده است و هم قوت قلب بیشتری پیدا کرده‌ام و سعی می‌کنم اطلاعات خودم را روزبه‌روز بیشتر کنم تا آمادگی بیشتری برای شرکت در عملیات و حضور در صحنه‌ها پیدا کنم.
اهمیت حضور جوانان در جمعیت هلال‌احمر چیست؟
حضور جوانان در جمعیت هلال‌احمر مهم است و اگر در هر خانواده حداقل یک جوان آموزش‌های هلال‌احمر را فراگیرد، قطعا در نجات جان خود و دیگران بسیار نقش خواهد داشت. خاطره شیرین نجات جان یک برادر از سوی برادرش که عضو جمعیت هلال‌احمر بوده است، موید این اهمیت است. من هم با آشنایی با جمعیت هلال‌احمر، این اهمیت را به خوبی درک کرده‌ام و حتی زمینه آشنایی و همکاری برادرم را با جمعیت هلال‌احمر فراهم کردم و حالا او فعال‌تر از من در دوره‌های آموزشی شرکت می‌کند.
خانواده شما تا چه حد با جمعیت پیوند خورده؟
قطعا اگر همراهی و همکاری خانواده‌ها نبود، همکاری با جمعیت میسر نمی‌شد؛ به‌ویژه من که بعد از عضویت خودم، برادرم نیز به عضویت جمعیت درآمد و با انرژی مضاعف و روحیه بالا همکاری خود را با جمعیت ادامه می‌دهیم.
آرزو دارم بتوانم همه آموزش‌های کاربردی را با برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی در جمعیت هلال‌احمر
فرا بگیرم. لازمه برگزاری این دوره‌ها به حد نصاب رسیدن تعداد علاقه‌مندان است. از این‌رو، بهتر است که جوانان بیشتری به جمعیت جذب شوند و دوره‌ها با شور مضاعف برگزار شود.

محمدمهدی اقبالی/ رابط خبری معاونت امور جوانان استان یزد