بانوی داوطلب شهرستان خاتم در گفت‌وگو با «شهروند»/دریک جامعه پویا همه باید امدادگر باشند

مریم شکیبا متولد ‌سال ١٣٧٠ دارای مدرک تحصیلی کارشناسی امدادونجات از دانشگاه علمی-کاربردی هلال‌احمر استان یزد؛ عضو سازمان جوانان و امدادگر دوم جمعیت هلال‌احمر است. بیش از ٥‌سال سابقه فعالیت امدادی دارد و ساکن شهرستان خاتم استان یزد است. آنچه در ادامه می‌آید، شرح گفت‌وگوی «شهروند» با این بانوی امدادگر است.

برای شروع اگر موافق هستید، از فعالیت‌های خود درجمعیت هلال‌احمر بگویید….
همانگونه که می‌دانید، فعالیت‌های زیادی در هلال‌احمر انجام می‌شود. ازمهم‌ترین فعالیت‌های هلال‌احمر می‌توان به حوزه جوانان، امدادونجات و داوطلبان اشاره کرد. من افتخار می‌کنم که توانستم تقریبا درتمامی حوزه‌ها فعالیت کنم و با توجه به ۵سالی که با این جمعیت همکاری دارم، توانستم آموزش‌های لازم درحوزه امدادونجات را فرا گرفته و هم‌اکنون به‌عنوان امدادگر دوم فعالیت امدادی داشته باشم.
پدر و مادر چه نقش و تأثیری درفعالیت‌های داوطلبانه شما داشته‌اند؟
بدون شک در هرکاری وجود یک حامی و پشتیبانی باعث دلگرمی و بهتر انجام‌شدن آن کار می‌شود و چه حامی بالاتر و صبورتر از خانواده؟ پدر و مادر من درسال‌های فعالیت من بسیار از من حمایت کردند و با وجود تمام مشکلات باز هم به من دلگرمی و انگیزه می‌دادند.
درخصوص فعالیت بانوان درهلال‌احمر بیشتر صحبت کنیم؟
متأسفانه شاید حضور بانوان دربعضی مشاغل درکشور ما با توجه به عقیده و دیدگاه‌ها خوب به نظر نرسد، ولی با توجه به وظیفه امدادی که برعهده هلال‌احمر وجود دارد، حضور بانوان دراین حرفه مهم به نظر می‌رسد. به‌عنوان مثال، اگر درحادثه‌ای خانمی مصدوم شده باشد، بهتر می‌تواند با امدادگر خانم ارتباط برقرار کند و باعث آرامش مصدوم شود و همچنین برخلاف تصور، بانوان درعرصه‌های هلال‌احمر بسیار قوی و فعال ظاهر شدند و امیدوارم تا بانوان بتوانند بیش ازپیش این توانایی‌های خود را نشان دهند.
ساعت، زمان و مکان درحرفه شما چقدر تأثیر دارد؟
حادثه ممکن است در هرلحظه، زمان و مکان رخ دهد که نیروهای امداد باید در زمان طلایی مناسب به محل حادثه برسند و خدمات امدادی را ارایه دهند؛ از این‌رو زمان بسیاری در امر امدادونجات مهم و حیاتی است و مکان وقوع حادثه از این‌رو دارای اهمیت است که دسترسی به آن محل و نحوه رسیدن به محل مهم است.
وقتی لباس امدادونجات را می‌پوشید، چه احساسی دارید؟
با پوشیدن این لباس خود را متعهد به شعارهای هفت‌گانه هلال‌احمر (بی‌طرفی, بی‌غرضی, خدمات داوطلبانه و…) می‌دانم.
اهمیت حوزه جوانان در هلال‌احمر از نظر شما چگونه است؟
به نظر من حوزه جوانان اصلی‌ترین حوزه درسازمان هلال‌احمر است، چراکه با جذب و تربیت نیروی جوان زیرساخت دیگر حوزه‌ها به‌خصوص حوزه امدادونجات را محکم می‌کند. با دادن آموزش‌های لازم به جوانان شعار هر خانواده یک امدادگر را عملی می‌کند.
به عنوان یک امدادگر چه انتظاری از مسئولان دارید؟
از مسئولان هلال‌احمر انتظار دارم توجه و اهمیت بیشتر نسبت به امدادگران و نجاتگران خانم داشته باشیم. از مردم هم خواهش دارم تا دوره‌های کمک‌های اولیه را که در هلال‌احمر برگزار می‌شود را جدی بگیرند. سعی کنند دراین دوره‌های آموزشی شرکت کنند تا درمواقع حساس و بحرانی نقش مثمرثمرتری ایفا کنند. دریک جامعه پویا همه باید امدادگر باشند تا درهیچ حادثه و بحرانی جای نگرانی نداشته باشیم و درهیچ حادثه‌ای منتظر رسیدن سازمان‌هایی ازقبیل اورژانس ١١۵ هلال‌احمر و دیگر ارگان‌های مرتبط نباشیم. خودمان تا قبل از رسیدن آنها کارهای مفید و مهم را انجام دهیم.
چه دوره‌های آموزشی را درجمعیت هلال‌احمر طی کرده‌اید؟
از آنجایی که رشته تحصیلی من مرتبط با هلال‌احمر است، (کارشناس امدادونجات) وظیفه خود دانستم تا دوره‌های آموزشی که ازسوی سازمان برگزار می‌شود را شرکت کنم. اگر بخواهم اشاره‌ای داشته باشم، از ابتدای ورود به آموزش عالی (کاردانی) آموزش‌هایی داشتم ازجمله: دوره بیسیک در استان کرمان، طرح کارورزی در اورژانس بیمارستان و دوره‌هایی درهلال‌احمر شهرستان ازجمله: کمک‌های اولیه و مهارت‌های داوطلبی، دوره امدادونجات، تخصصی پیش‌بیمارستانی، کارگاه پیشگیری از اعتیاد و دوره مربیگری کمک‌های اولیه را گذراندم.
به نظر شما یک امدادگر چه مشخصاتی دارد؟
امدادگر به شخصی گفته می‌شود که با گذراندن تمام دوره‌ها بتواند درمواقع بحران و حادثه نقش مهمی را ایفا کند و با تمام خطراتی که خود امدادگر را تهدید می‌کند، دست‌وپنجه نرم کند و به عبارتی در دل حادثه برود و قدم بزرگی برای هموطن و همنوع خود بردارد. یک نیروی پرتوان و فداکار که ناجی جان افراد باشد. امدادگر فردی است که می‌تواند درمواقع بحران وظیفه خود را به‌طور صحیح انجام دهد و کمک‌رسان خوبی برای دیگران باشد و آنها را از مرگ حتمی نجات می‌دهد.
اگر خاطره‌ای از امدادگری در ذهن دارید، برایمان تعریف کنید.
یکی از خاطرات خوب من در اردوهای جهادی ‌سال ٩٢ بود که به‌عنوان نیروهای امدادی ازطرف هلال‌احمر به روستای باغ معدن برای انجام فعالیت‌های جهادی و امدادی به مدت ٨ شبانه‌روز حضور داشتیم. زندگی دربین مردم ساده و بی‌آلایش عشایر و آشناشدن با آداب و رسوم آنها بسیار لذت‌بخش بود. وجود طبیعت بکر و هوای پاک باعث شد روزهای خوبی را تجربه کنم. درپایان این را هم دوست دارم عنوان کنم که با توجه به این‌که شعار جمعیت هلال‌احمر هر خانواده ایرانی یک امدادگر است، امیدوارم که روزی هر ایرانی خود یک امدادگر باشد تا بتواند درشرایط بحران به خوبی نقش یک امدادگر را ایفا کند و آرزو می‌کنم که هیچ اتفاق و بحرانی رخ ندهد تا نیازی به حضور سازمان‌های امدادی و سایر ارگان‌های مرتبط نباشد و همچنین مردم کشورم در رفاه و آسایش کامل بدون هیچ‌گونه دغدغه‌ای زندگی کنند.

تهیه و تنظیم: محمد مهدی اقبالی رابط خبری معاونت امور جوانان استان یزد