گپی با داوطلب ۱۳ ساله زاهدانی که موفقیت‌های علمی هم دارد/ باغ ابدی، نهال جوان می‌خواهد/ با کمک به دیگران، شادی هایمان را پایدار کنیم

سیده‌فاطمه موسوی؛ نوجوان نخبه‌ای از جنوب شرق کشور است. هم سری در درس و مشق و اختراع دارد و هم دلش برای فعالیت داوطلبانه در هلال احمر می‌تپد. از جنس همان آینده سازانی که خودش را به یک رشته و زمینه محدود نکرده و در کنار تلاش‌های علمی‌اش، برای رسیدگی و فعالیت‌های انسان‌دوستانه‌ هم وقت می‌گذارد. جوان‌ها و نوجوان‌هایی که آینده جمعیت هلال‌احمر هم هستند. با او گفت‌وگوی کوتاهی درباره ایده ها و زندگی‌ نوجوانی‌اش و همین‌طور همراهی با جمعیت داشته‌ایم.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید.

سیده فاطمه موسوی هستم، کلاس ششم و عضو کانون دانش‌آموزی دبستان ۱۳ آبان شهرستان زاهدان.

در مورد اختراع و فعالیت‌های خود بگویید.

سال گذشته با ساخت دستگاه تامپلر در جشنواره جابربن حیان شرکت کردم و با موفقیت در مرحله شهرستان و استان به مرحله کشوری راه یافتم. این دستگاه برای پرداخت و صیقل دادن گوهرسنگ‌ها مانند عقیق، آماتیس و کوارتز و دٌر استفاده می‌شود. با استفاده از این دستگاه این گوهرسنگ‌ها
ارزش چندصد برابری پیدا می‌کنند.

در مورد انگیزه‌تان از جمع‌آوری گوهرسنگ‌ها بگویید.

انگیزه من از جمع‌آوری و مطالعه گوهرسنگ‌ها این بود که ما به ایران «مرز پرگهر» می‌گوییم. این را باید به خودم و دنیا ثابت می‌کردم که ایران واقعا مرز پرگوهر است. مجموعه گوهرسنگ‌های من یکی از کامل‌ترین مجموعه‌ها در استان سیستان و بلوچستان است. در جشنواره و نمایشگاه دستاوردهای علمی استان که در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد غرفه گوهرسنگ‌های من به عنوان غرفه برتر شناخته شد و رتبه اول را به‌دست آورد.
امسال هم با ساخت دستگاه آزمایشگاهی تعادل‌سنج گرمایی در جشنواره جابربن حیان شرکت کردم و با موفقیت در شهرستان و استان برای دومین بار در جشنواره کشوری حاضر شدم. تعادل‌سنج گرمایی وسیله‌ای است که مشابه داخلی و خارجی ندارد و می‌تواند در آزمایشگاه‌‌های فیزیک و ترمودینامیک برای نشان‌دادن هم‌دمایی و همرفتی در سیالات استفاده شود.

چرا عضو هلال‌احمر شدید و چه انگیزه‌ای داشتید؟

همه اعضای خانواده ما عضو هلال‌احمر هستند. هلال‌احمر یک خانواده بزرگ است و شعار اصلی آن «دوستی، مهربانی و صمیمیت» است. از آنهایی که عضو هلال‌احمر نیستند باید پرسید چرا عضو هلال‌احمر نشده‌اید؟ عضو هلال‌احمر بودن برای فردی که به همنوع خود اهمیت می‌دهد طبیعی است.
آیا تا به‌حال از این استعداد برای هلال‌احمر استفاده کرده‌اید؟

بله، در نمایشگاه‌های هلال‌احمر شرکت کرده‌ام. همه دوستانم من را به‌عنوان یک هلال‌احمری می‌شناسند. کاور هلال‌احمر برای من وخواهر کوچکم و پدر و مادرم پرچم خدمت بی‌طرفانه و مسئولیت بشردوستانه است.

چه چیز در هلال‌احمر شما را جذب کرده است؟

شما هر کجای دنیا که بروید وقتی بفهمند عضو هلال‌احمر هستید به‌عنوان یک انسان واقعی شناخته می‌شوید و شما را دوست دارند. در مقابل شما هم دیگران را بدون هیچ تبعیضی دوست دارید؛ رنگ، لباس و مذهب، فرهنگ و نژاد، زبان، جغرافیا و… هیچ‌کدام برای انسان‌دوستی مرزی ایجاد نمی‌کند. این باعث می‌شود «هلال‌احمری‌بودن» لذت‌بخش باشد.

چه پیشنهادی برای دعوت از همسالان خود برای عضویت در هلال احمر دارید .

درختان کهنسال بزرگ‌ترین و بهترین میوه‌ها را می‌دهند اما باغ وقتی ابدی است که نهال‌های جوان در آن کاشته شود. هلال‌احمر بوستان پرگلی است که به‌دست پدران ما پرنشاط شده است ما باید این امانت و گوهر گرانقیمت را قدر بنهیم و باید خودمان را توانمند کنیم تا بتوانیم پرچم صلح و دوستی را از نسل قبل بگیریم و به دست آیندگان برسانیم. همه بچه‌های سرزمین من باید آماده باشند تا به خودشان و خانواده‌هایشان و دوستانشان هنگام سختی کمک کنند. من همه بچه‌های ایران را دعوت می‌کنم در هلال‌احمر ثبت‌نام کنند و با آموختن کمک به دیگران شادی‌هایشان را پایدار کنند.

چه پیشنهادی برای ایجاد انگیزه بیشتر برای جذب جوانان دارید؟

سخنم روی پدر و مادرهاست. اگر شما می‌خواهید فرزند موفقی داشته باشید باید خودتان پابه‌پای فرزندتان حرکت کنید. ما بچه‌ها اول از شما یاد می‌گیریم. پیشنهاد من این است که هلال‌احمر فعالیت‌هایش را در مدارس بیشتر کند. در آموزش و پرورش همه از هلال‌احمر استقبال می‌کنند. هر مدرسه می‌تواند یک «خانه هلال» باشد و کارکنان و دانش‌آموزان آن «خانواده هلال» و پدر و مادرها می‌توانند به‌عنوان اعضای داوطلب هلال‌احمر با این «خانه‌های هلال دانش‌آموزی» همکاری کنند.

آیا هلال‌احمر باعث ایجاد انگیزه و تلاش بیشتر در راستای استعداد شما شده است؟

برای موفقیت من خیلی‌ها کمک کردند به‌ویژه مدیرعامل محترم هلال‌احمر استان آقای رسول راشکی و معاونت جوانان استان، همچنین آقای مهندس هاشمی استاندار محترم استان سیستان و بلوچستان که از داوطلبان هلال ‌احمر نیز هستند. حمایت ویژه این عزیزان باعث افزایش انگیزه من شد. امیدوارم همه بچه‌های این استان در سایه امنیت و آرامش استعدادهایشان شکوفا شود و افتخاری برای ایران عزیز باشند.

هر آنچه از هلال‌احمر می‌دانید از دید خودتان توصیف کنید.

هلال‌احمر یک سازمان امدادی است که در مواقع حادثه به نیازمندان کمک می‌کند و به یاری آنان می‌شتابد. همچنین در پایان خواهشی دارم از رئیس محترم جمعیت هلال‌احمر، همچنین وزیر محترم آموزش و پرورش و آن این است که با توجه به اینکه هر دو این سازمان‌ها برای جوانان فعالیت های ویژه ای دارند در کنار جشنواره جابربن حیان که یک جشنواره دانش‌آموزی است و نخبگان جوان در آن شرکت دارند هلال‌احمر نیز برنامه‌های ویژه‌ای برای این دانش‌آموزان در ایام جشنواره تدارک ببیند، این کار باعث نشاط بیشتر در برنامه شده، همچنین دانش‌آموزان را جذب هلال‌احمر می‌کند. امیدوارم همه بچه‌های دنیا در سایه لطف امام زمان(عج) از صلح و امنیت بهره‌مند شوند.