رمزگشایی از اصول بنیادین نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر/ اصل خدمت داوطلبانه- بخش دوم

وقتی «هانری دونان» بنیانگذار نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر در سولفرینو، با حجم زیادی از مجروحانی روبه‌رو شد که به دلیل کمبود نیروی پزشکی بدون رسیدگی رها شده بودند، او به تنهایی نمی‌توانست همه مجروحان را نجات دهد. پس ابتدا با ترغیب ساکنان سولفرینو و مسافران شهر همسایه که در کاستیگلیون  بودند تلاش کرد آنها را برای کمک داوطلبانه به مجروحان جنگ بسیج کند.

 

او موفق شد و این زنان آن منطقه بودند که اعلام آمادگی و از قربانیان هر دو جبهه مراقبت کردند، آنان با برقراری دوستی و همکاری جان ۵‌هزار نفر را نجات دادند و مرتب این عبارت را تکرار می‌کردند که  Tutti fratell تمام آنها برادر ما هستند.

بیایید تا با زدن مثال‌هایی از دنیای واقعی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر ابعاد عمیق‌تر خدمات داوطلبانه بدون منت و سودآوری را بیان کنیم. صلیب‌سرخ و هلال‌احمر مؤسسه‌ای عام‌المنفعه است که کمک‌های داوطلبانه و رایگان ارایه می‌دهد. این نهاد، در روزهای آغازین، برپایه اصل اراده‌گرایی  تشکیل شد.

وقتی «هانری دونان» بنیانگذار نهضت بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر در سولفرینو، با حجم زیادی از مجروحانی روبه‌رو شد که به دلیل کمبود نیروی پزشکی بدون رسیدگی رها شده بودند، او به تنهایی نمی‌توانست همه مجروحان را نجات دهد.

پس ابتدا با ترغیب ساکنان سولفرینو و مسافران شهر همسایه که در کاستیگلیون  بودند تلاش کرد آنها را برای کمک داوطلبانه به مجروحان جنگ بسیج کند. او موفق شد و این زنان آن منطقه بودند که اعلام آمادگی و از قربانیان هر دو جبهه مراقبت کردند، آنان با برقراری دوستی و همکاری جان ۵‌هزار نفر را نجات دادند و مرتب این عبارت را تکرار می‌کردند که  Tutti fratell تمام آنها برادر ما هستند.

دونان این موفقیت را که ناشی از احساس بشردوستی و روحیه داوطلبی بود در تمام نقاط جهان گسترش داد و این عبارت بدون‌توجه به مرزها و ورای تمام دشمنی‌ها توسط تمام مردم دنیا تکرار شد و خواهد شد. «تمام مجروحان جنگ برادر ما هستند.» نزدیک به یک قرن بعد از حادثه سولفرینو وقتی بمب اتمی در هیروشیما منفجر شد، بخش زیادی از نیروهای پزشکی و پرستاری شهر نابود شدند، انفجار خیلی سریع همراه شد با رسیدن چندصد دخترجوان، این دختران بین ۱۴ تا ۱۶ سال، تنها داوطلبان صلیب‌سرخ ژاپن برای کمک به آسیب‌دیدگان و قربانیان هیروشیما بودند.

آنها داوطلبانی بودند که تمام عواقب یکی از بزرگترین محنت‌های قرن را پذیرفتند و حاضر شدند جان خودشان را به‌خاطر کمک به قربانیان اتمی به خطر اندازند.

 

۶۵-۲

 

با توجه به این دو مثال درمی‌یابیم که صلیب‌سرخ و هلال‌احمر همزمان قادر هستند تلاش‌های دولتمردان و سازمان‌های خیرخواهانه اجتماعی را تکمیل کنند، هلال‌احمر قدرت و شخصیتش را به‌عنوان یک موسسه خصوصی مدیون برقراری دوستی، همکاری و روح کارگروهی و یاری‌رسانی فوری کارکنان و اعضای داوطلبش است، چون دولت‌ها هرچقدر هم که خوب سازمان‌یافته باشند، به هیچ وجه نمی‌توانند با تمامی ناکامی‌ها دست‌وپنجه نرم کنند.

درست است که نمایندگان دولت، برای انجام فعالیت‌های خیریه مسئول هستند و ممکن است افراد مشفقی باشند که غالبا هم این‌گونه است، ولی آنها توسط قوانین، آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و کاغذبازی‌های معمول محدود می‌شوند. مسئولان دولتی به دلیل ملاحظات شغلی فعالیت می‌کنند، درحالی‌که دست‌اندرکاران و اعضای داوطلب هلال‌احمر نه‌تنها نباید هیچ‌یک از این موارد را داشته باشند، بلکه با داشتن سه ویژگی منحصربه‌فرد داوطلبان به شرح زیر برای حفاظت از زندگی و سلامت  و کرامت انسان‌ها تلاش می‌کنند.

سرمایه‌گذاری روی کدام داوطلب؟

نخست، داوطلبان هلال‌احمر فعالیت نیکوکارانه را با انگیزه خداپسندانه و بشردوستانه برای کمک‌رسانی به افراد آسیب‌پذیر انجام می‌دهند. دوم، داوطلبان گرمای وجود انسان‌های نیازمند را با همه وجود و با گوشت و خون خود احساس می‌کنند. سوم، داوطلبان از نظر روحی و روانی توانایی احساس همدردی، همدلی و هم‌زبانی محترمانه با آسیب‌دیدگان را دارند.

بنابراین صلیب‌سرخ و هلال‌احمر باید از بین متقاضیان عضویت در جمعیت روی کسانی  سرمایه‌گذاری کند که با داشتن این سه ویژگی و همچنین جذب جوانان داوطلبی با خمیرمایه نیکوکاری تلاش کنند.

هلال‌احمر باید در قدم نخست این افراد را شناسایی و پس از جذب، آنها را برای فعالیت‌های بشردوستانه و امدادی تربیت و آماده کند. در قدم دوم باید با تمام قوا تلاش کند تا بخشندگی را بین جوانان تحریک کند؛ آنها در آینده و در مواقع لزوم هلال‌احمر و مردم آسیب‌دیده را تنها نمی‌گذارند و اعضای آموزش‌دیده نیز تحت هر شرایطی برای کمک به آسیب‌دیدگان با جمعیت مشارکت و همکاری صمیمانه خواهند داشت و در موارد حساس و بحرانی ضمن استمرار عضویت‌شان با  تدبیر و درایت، مایه امید و آرامش ملت و جان‌های خسته از حوادث می‌شوند.

بنابراین همگان بدانند طبق اصل خدمات داوطلبانه، اعضای داوطلب با روحیه بشردستی و خدمات داوطلبی نه‌تنها بزرگترین سرمایه هلال‌احمر بلکه از باارزش‌ترین سرمایه‌های اجتماعی یک کشور محسوب می‌شوند.

نویسنده: نادر گلستانی، کارشناس و مدرس اصول بین المللی هلال احمر

منبع: نشریه ماه نو شماره ۶۳