اخبار بین الملل

افغانستان غمزده میان خون و آتش

15 سال پس از سقوط طالبان، افغانستان همچنان درگير جنگ است؛ ورود نيروهاي داعش به صحنه جنگ افغانستان، خروج نيروهاي بين المللي از اين کشور، قدرت گيري دوباره طالبان و ضعف دولت مرکزي در سايه اختلاف ميان دولتمردان افغان، وضعيت افغانستان را بحراني تر از هميشه ساخته است.

گزارش بین الملل// سوسوی چراغ نجات، زیر آوار مشکلات

سال 2015 صليب سرخ جهاني و هلال احمر پنجاهمين سالگرد تصويب اصول بنيادين خود را جشن گرفتند. از سال 1965  اين اصول و ارزشهاي بنيادين (يعني انسانيت و بشردوستي، بي غرضي، بي طرفي، عدم وابستگي و استقلال، خدمات داوطلبانه، وحدت و يگانگي و سرآخر جهان شمولي) صليب سرخ و هلال احمر را موقع مواجهه با موقعيتهاي سخت هدايت کردهاند. خود من به عنوان اولين نماينده صليب سرخ بعد از سرنگوني خمرهاي سرخ در کامبوج با موقعيتهاي حساسي مواجه بودم که بايد براي ادامه کار از همين اصول بنيادين کمک ميگرفتم.

آیلان بغض شکسته هزاران مهاجر

«انسانيت شکست خورده است.» اين جمله اي بود که در کنار تصويري جاي گرفت که جهان را بار ديگر تکان داد و روي يک عکس متمرکز کرد؛ تصوير کودک سه ساله کرد مهاجر سوريه اي که «آيلان الکردي» نام داشت و جسد بي جانش روي شن هاي ساحل بدروم کشور ترکيه جا گرفته بود.

مین‌های قاتل؛ این بار کودکان اوکراین

نينا، مادر بزرگي است که يک هفته بعد از آتش بس اوکراين، نوه‌اش را در يک سانحه مين در مزرعه‌اي نزديک روستايشان از دست داد. نينا مي‌گويد مرگ نوه‌اش به او نشان داد که وارد جنگ دومي شده‌اند. او در مصاحبه ويديويي با سايت رسمي صليب سرخ در حالي که گريه مي‌کند مي‌گويد: «حالا حتي نمي‌دانيم که کجا مي‌توانيم راه برويم و کجا مي‌توانيم گاو‌هايمان را براي چرا ببريم.»

زنان ایزدی؛ برده‌های جنگ برای دموکراسی!/ گزارش ویژه نشریه ماه نو در خصوص وضعیت زنان سوریه در جنگ

بحران سوریه ۶ میلیون آسیب دیده به جای گذاشته است. از این تعداد ۴ میلیون بی خانمان شده‌اند و ۲ میلیون نفر آنها به کشورهای دیگر پناه برده‌انده. این را «سعاده زینو» یکی از داوطلبان جمعیت هلال احمر سوریه که برای شرکت در نشست بین‌المللی «نقش جوانان در سلامت پس از بلایا» به تهران آمده بود، می‌گوید. رقمی که تأمل در آن، این نکته را به یاد می‌آورد که به طور حتم بخش زیادی از این افراد آسیب دیده را زنان تشکیل می‌دهند.

این یک پیامک خطر است

اخیرا لایحه ای در قانون کشور فیلپین تصویب شده است که طبق این قانون هر حادثه ای در فیلیپین رخ بدهد باید موبایل های کشور آلارم اعلام خطر بزنند. این قانون بابت وقوع سونامی، طوفان، آتش فشان و زلزله در این کشور تصویب شده است.

قهرمانان جوان در محاصره ویروس ابولا

کنهه 21 سال دارد. همه او را به همین اسم صدا می کنند، خوی نرمی دارد و صدایش آرام است. از اعضای جمعیت سیرالئون است و همیشه هم دلش می خواهد کمک کند. با اینکه اهل کنما است اما به دارو می آید یکی از روستاهای سیرالئون که در معرض آلودگی شدید ویروس بسیار کشنده ابولا قرار دارد.

امریکایی ها به دنبال جوانان برای اهدای خون/قهرمانان کوچک تجربه ای بزرگ میکنند

امریکا دارد به کشور سالخورده ای تبدیل می شود و در این وضعیت با توجه به اینکه در آن جوانان کمتر به سمت فعالیت های بشردوستانه جذب می شوند، مسئولان صلیب سرخ به این فکر افتاده اند که نوجوانان را به سمت اهدای خون سوق دهند.

مبارزان تب استخوان شکن در تیمور شرقی

در تیمور شرقی داوطلبان صلیب سرخ و هلال احمر خانه به خانه می روند و اگر کسی مبتلا به تب استخوان شکن یا تب دانگ شده باشد به او کمک می کند. شاید اسم کشور تیمور شرقی را به سختی شنیده باشید اما این کشور در جنوب شرق آسیا کنار دریای باندا، دریای تیمور و دریای فلورس و در شرق اندونزی قرار دارد.