All posts by backup

صبح سرد کرمانشاه

صبح دمید اما دیگر آفتابی نبود تا گیسوان طلایی اش را به رخ مهتاب بکشد

ابرها از پی هم آمدند اما دیگر نه توان نفس بود و نه نای باریدن؛ و جسم من سرخورده تر از نسیمی در چنگال طوفان، به عروسکی می نگرد که گوشه ای کز کرده و دستان کوچک صاحبش را جستجو می کند. برق سرما حصار چشمانم را در هم می شکند و اشک را از پوست خشکیده صورتم عبور می دهد. سوز سرما هق هقم را می دزدد و من ماند و مادری که لالایی جگرسوزش زلزله را هم شرمنده می کند.
نمی دانم زمان نمی گذرد یا این خورشید لعنتی نمی خواهد آن چادر خاکستری اش را سر کند و پشت کوههایی که دیگر استوار نبودند قایم شود. می دانم اگر شب برسد برای بار دیگر چشمانم را می بندم و وقتی که باز کنم همه چیز همان می شود که بود.
کوهها استوارند؛ پدرها کار می کنندو فرزندان خالصانه در آغوش مادرهایشان خفته اند….
چهار زانو می نشینم روی آوارهایی که روزی سقفی، پناهی، دیواری بودند و حس شیرین محبت را حس کرده بودند؛ اما الان یک سرمای ابدی، یک سرمای بی انتها….
به این می اندیشم که آیا طلوع دیگری هست؟ توانی برای راه رفتن و اعتمادی برای تکیه به دیوار هست؟ شاید هم ما مانده ایم و شهری که دیگر شهر نبود و باز هم آغوش سرد و بی رحم زمستان!

عکس نوشت: سارینا خسروی دانش آموز دادرسی آموزشگاه دکتر عادلی شهرستان بهبهان به مردم زلزله زده کرمانشاه

اینجا کرمانشاه پایتخت مهربانی

به خاطر داری از مهربانی میگفتیم؟

مهربانی زیادی هم سخت نیست شاید ما سختش کرده ایم.
خوب که گوش کنی زیر آوار صدای تپش مهربانی می آید

هم بازی کودکان که شدی مهربانی برایت آسان میشود هم صدایش که خندیدی عاشقان تو را به نظاره مینشینند و خوب به مهربانی تو حسادت میکنند.

قلب کرمانشاه بدرد آمده است و باید عاشق بود تا مهربانی به ارمغان بیاید

و امروز میان هیاهوی زلزله همه ی عاشقان جمع اند تا مهربورزند
تا کرمانشاه پایتخت مهربانی باشد

با کودکان کرمانشاه عاشقانه مهربان باشیم!!!!!

 

عکس نوشت: مهدی مستوی:خوزستان

درخت جوانان هلال احمر، هفتاد ساله شد یادداشت// به بهانه هفتادمین سالروز تاسیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

سازمان جوانان هلال احمر اکنون هفتادمین بهار زندگی خود را می گذراند و طی این مدت روزهای سختی را پشت سرگذاشته تا همگان به جوانان ایمان بیاورند و به اندیشه ایشان بها دهند و امروز زیر سایه هفت اصل اساسی این جمعیت، در هفت دهه عمر توأم با تلاش بی وقفه توانسته ادعای خود را به اثبات رساند و در عرصه های ملی و بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشد و این گوشه ای است از هفتاد سال تلاش برای جوان باوری.

اکنون شاهد رشد و بالندگی جوانان در سطوح مختلف امدادی، فرهنگی، عام المنفعه و بشر دوستانه  هستیم آنجا که گوی سبقت را از یکدیگر می ستانند و در تمام زمینه ها جایی برای خود باز کرده اند.

سازمان جوانان امروز هفتاد ساله شد تا جوانان غیرتمندش خود را به اثبات رسانند و فریاد رسای کمک به همنوعان زیر پرچم این سازمان باشند. درخت هفتاد ساله ما امروز شاخ و برگ های بسیار دارد و سکان هدایت آن به دست سنین مختلفی همچون غنچه های هلال تا شاخه های آزاد، دانشجویی، طلاب سپرده شده تا عرصه مشارکت فعالیت های داوطلبانه همه گیر شود و شاید در چشم انداز های آینده شعار «هر ایرانی، یک هلال احمری است» را فریاد بزنیم و روزی زیبایست که همه مردم این مرز پرگهر، زیر چتر هلال احمر باشند و از خدمات داوطلبانه و آموزه های آن بهره مند شوند.

و اینک… با توهستم:

ای درخت برومند هفتاد ساله ما؛ تو یادگار همه سختی ها و شیرینی هایی هستی که امروز هر برگ تو دفتری سترگ از مصائب و مشکلاتی است که به انسانیت روا شده و در پایان هر دفتر جمله ناب «انسانم آرزوست» نگاشته شده است! تو یادگار یاران دیروزی که با بودنشان مهربانی و انسانیت را به تفسیر گذاشتند! درخت بارورم، امروز تو را در مزرعه ای سر سبز و جوانان را بسان درختی می بینم که هر عابری آرزو دارد زیر سایه آن دمی بیاساید.

عمرت پایدار ای سازمان جوانان هفتاد ساله من…

مهدی مستوی عضو جوان جمعیت هلال احمر خوزستان ـ بهبهان

به بهانه برگزاری ششمین دوره «دادرس»// حادثه «شین‌آباد» سرآغازی برای آموختن

شهروند| سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر کشور به ‌عنوان یک نهاد خیریه و خدمت‌رسان که مخاطبان اصلی آن کودکان، نوجوانان و جوانان 5 تا 29‌سال هستند، در این خصوص نقش مهمی بر عهده دارد به همین دلیل حادثه شین‌آباد و آموختن از این حادثه و عوارض آن سرآغاز اجرای طرحی تحت‌ عنوان دادرس شد. دادرس که برگرفته از اولین حرف کلمات عبارت «دانش‌آموز آماده در روزهای سخت» است، ارتباط معناداری با آتش‌سوزی مدرسه روستای شین‌آباد دارد.

چهارشنبه، ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۱ مدرسه دخترانه‌ای در روستای شین‌آباد از توابع شهرستان پیرانشهر در آتش سوخت. در این حادثه ۲۹ دانش‌آموز دختر دچار سوختگی شدند و دو دانش‌آموز هم جان خود را از دست دادند.

از همه مهمتر این بود که این حادثه علاوه بر جراحت عمیق و قطع عضو، عوارض روحی و اجتماعی شدید برای حادثه‌دیدگان و خانواده‌هایشان به همراه داشت؛ از این دست حوادث به دلایل متعدد در نقاط مختلف دنیا اتفاق می‌افتد و عوارض ویژه‌ای دارد. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست اما آنچه در این میان حایز اهمیت است، درس‌گرفتن و عبرت‌آموزی از این اتفاقات است؛ به این معنا که از تکرار دوباره و چندباره آن جلوگیری شود و آثار ناشی از آن به حداقل برسد.

اگر دانش‌آموزان و اولیای مدرسه شین‌آباد برای روز سخت آتش‌سوزی ۱۵ آذر ۹۱ آماده بودند، هم‌اکنون ۲۹ دختر از آینده‌سازان کشور ما مجروح یک سوختگی عمیق جسمی، اجتماعی و روحی نمی‌شدند. اگر چند ساعت از زنگ آموزشی در مدرسه صرف آماده‌ساختن دانش‌آموزان برای روز حادثه می‌شد، امروز شاهد آسیب‌دیدگی اجتماعی خانواده این عزیزان نمی‌بودیم. شاید اگر این دانش‌آموزان مجهز به داشته‌های امدادی بودند، تعدادی از مادران آینده‌مان ناامید از آینده نمی‌شدند.

نخستین دوره طرح ملی دادرس توسط سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر و با همکاری وزارت آموزش‌وپرورش کشور در‌ سال ۱۳۹۱ به اجرا درآمد تا با ارتقای انگیزه بشردوستی، تقویت همدلی و کارگروهی، توسعه مشارکت اجتماعی و آموزش مهمترین آیتم‌های امدادی به دانش‌آموزان، گامی مهم در راستای کاهش آلام هموطنان‌مان برداشته و اقدامی ارزشمند و اثرگذار در مسیر حمایت از زندگی و سلامت انسان‌های سرزمین‌مان صورت پذیرد.

هم‌اکنون و در آبان ماه ۱۳۹۶ در حالی شهرستان ایرانشهر استان سیستان‌و‌بلوچستان میزبان افتتاحیه ششمین دوره طرح ملی دادرس بود که در پنجمین دوره مسابقات کشوری طرح ملی دادرس در کنار همه نمایندگان استان‌های کشور، دانش‌آموزان شهرستان محروم و پرخطر ایرانشهر خوش درخشیدند و نشان دادند که دادرس شوق خدمت‌رسانی و مهربانی را بیش از گذشته در آنان ایجاد کرده و زمینه باهم بودن و کمک به همنوع را بهتر از همیشه برای آنان فراهم ساخته است.

در المپیاد مهارت‌های امدادی دادرسان، دانش‌آموزان عزیز علاوه بر آموزه‌های امدادی، در عرصه بشردوستی نیز به محک گذاشته می‌شوند تا بدانند و آگاه باشند که دستی که به امداد و دوستی به سوی نیازمند و مصدومی می‌رود، آگاهانه و با دانش امدادی و سرشار از احترام و کرامت است. دادرس عضو کانون دانش‌آموزی هلال‌احمر می‌آموزد که خدمت‌رسانی بی‌منت معنا و مفهوم بشردوستی است و امداد بی‌عشق و کرامت خدمت نیست.

ششمین دوره طرح ملی دادرس همزمان با گرامیداشت روز دانش‌آموز ویژه اعضای کانون‌های هلال‌احمر و در ماه‌های ابتدایی ‌سال تحصیلی آغاز شد تا گستره‌ای برای ترویج بشردوستی و مهربانی ایجاد شود و همگان از خیرات و مبرات آن بهره‌مند شوند. در طرح ملی دادرس که تاکنون در آن بیش از دو‌میلیون دانش‌آموز آموزش دیده‌اند، اعضا در آیتم‌های پناه‌گیری و خروج ایمن، ارزیابی و کنترل علایم حیاتی، احیای قلبی و ریوی، خونریزی، پانسمان و بانداژ، شکستگی و آتل‌بندی، حمل مصدوم، اطفای حریق و اسکان اضطراری دانش و آگاهی لازم را کسب می‌‌کنند؛ همچنین با تاریخچه و اصول و اهداف جمعیت هلال‌احمر و صلیب‌سرخ آشنا می‌شوند. مهارت‌های این افراد در المپیادی تحت عنوان «آماده» در سطوح درون مدرسه‌ا‌ی، منطقه‌ای، شهرستانی، استانی و کشوری آزموده می‌شود و به رقابت دوستانه با همسالان خود می‌پردازند و در این میان کار گروهی را تمرین می‌کنند.

 

منبع: روزنامه شهروند

گزارشی از حضور دانش آموز هلال احمری در دیدار دانش آموزان با رهبر معظم انقلاب

نوجوانان منتخب کانون های دانش آموزی جمعیت هلال احمر در آستانه یوم الله ۱۳ آبان با مقام معظم رهبری دیدار کردند

کانون های دانش آموزی جوانان ایران سربلند همیشه در خط مقدم هر رخداد اجتماعی، فرهنگی و… حضور داشته‌اند تا با حمایت افراد با تجربه صحنه‌های بی‌بدیل مهرورزی را ترسیم نمایند.

در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز همیشه به نوجوانان و جوانان در قالب کانون‌های متنوع اعتماد شده و عرصه فعالیت پیش رویشان گسترده شده تا این اعتماد پاداش فعالیت داوطلبانه اعضا باشد و امکان هر فعالیت فرهنگی برایشان فراهم شود.

اعضای کانون‌های دانش‌آموزی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز از این قاعده مستثنی نبوده و امکان برگزاری برنامه‌های متنوع ابلاغی و ابتکاری را دارند که از مهمترین این طرح‌ها می‌توان به طرح ملی دادرس و المپیاد آماده اشاره کرد.

اعضای پرشور در این طرح با تمام توان مهارت‌های امداد را فرامی‌گیرند تا امدادگر خانواده خود و نزدیکانشان باشند و مقدمه‌ای برای ادامه فعالیت‌های داوطلبانه این عزیزان در جمعیت هلال احمر باشد.

پس از برگزاری موفق ۵ مرحله از طرح ملی دادرس، با برگزاری مرحله کشوری پنجمین المپیاد آماده در اردوگاه پرمهر بندرانزلی اعضای منتخب و بشردوست این دوره نیز معرفی شده و پرونده پنجمین مرحله طرح ملی دادرس بسته شد.

حال اما در آستانه ۱۳ آبان و به مناسبت روز دانش‌آموز، منتخبان پنجمین المپیاد آماده با عشق و شوری وصف ناپذیر گرد هم جمع شده‌اند تا به پاس فعالیت داوطلبانه خود، در کنار دیگر تشکل‌های دانش‌آموزی به دیدار مقام معظم رهبری بروند.

دانش‌آموزان پرشور استان‌های سیستان و بلوچستان، بوشهر، لرستان و آذربایجان شرقی از گوشه گوشه ایران سرافراز با انرژی نوجوانی خود گرد هم آمدند تا بگویند ادامه دهنده راه حسین فهمیده‌ها هستند.

کانون‌های دانش‌آموزی جمعیت هلال احمر، اتحادیه انجمن‌های اسلامی‌ دانش آموزی، بسیج دانش‌آموزی و سازمان دانش‌آموزی به عنوان ۴ تشکل دانش آموزی حاضر در مدارس گردهم آمدند تا ندای #لبیک_به_رهبرم سر دهند.

دانش‌آموزان پرشور با قلبی مالامال از شور و نشاط نوجوانانی بر کف دستان خود پیام‌هایی از صمیم قلبشان نگاشتند تا حضور همیشه در صحنه خود را منصه ظهور برسانند چرا که این نوجوانان به فرموده حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، پیشرو و پیشرانِ جامعه هستند و ایشان در ادامه تأکید کردند: این نسل خوش‌استعداد و خوش‌فهم، بی‌تردید ایران عزیز را با عبور از موانع و سختی‌ها به نقطه مطلوب خواهد رساند.

در این دیدار که در آستانه یوم‌الله ۱۳ آبان برگزار شد، حضرت آیت الله خامنه‌ای با تجلیل از شور جوانی و قدرت تحلیل نسل جوان افزودند: طبیعت جوان، تحرک و پیشروی است اما این خصوصیت در کشور ما به سنّ نوجوانی نیز رسیده است.

ایشان با اشاره به نمونه‌هایی از این واقعیت شورآفرین در مراحل قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، گفتند: در حوادث انقلاب، نوجوانان همپای جوانان وارد میدان مبارزه شدند و چنان در مقابل خباثت رژیم طاغوت ایستادند که روز ۱۳ آبان ۵۷ را به نام خود ثبت کردند.

رهبر انقلاب اسلامی، حضور شجاعانه در صحنه‌های دفاع مقدس را به‌عنوان نمونه‌ای دیگر یادآور شدند و افزودند: نوجوانان در جنگ تحمیلی همچون مردان کارآمد و رشید جنگیدند و غوغا کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، نسل نوجوان و جوان کنونی را برخوردار از همان امتیازات و ویژگی‌های جوانان نسل انقلاب و دفاع مقدس دانستند و گفتند: بر اساس اطلاعات دقیق، امروز جوانان و نوجوانان ما در بخش‌های مختلف حتی بهتر از جوانان نسل‌های قبل، مسائل را تحلیل، و عمل می‌کنند.

امید است با توکل بر خداوند متعال و عنایات ویژه حضرت ولی عصر(عج) جوانان و نوجوانان این مرز و بوم همواره در مسیر عزت و آبادانی این مرز و بوم حضور موثر و پرشوری داشته باشند.

 

ابوالفصل امینی- خبرنگار داوطلب سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

گزارش تصویری// بازدید رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر از بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات

رئیس سازمان جوانان، معاون پیش دبستانی و دانش آموزی، دبیران کشوری مجامع کانون های جوانان دانشجویی جمعیت هلال احمر و جمعی از نوجوانان و جوانان داوطلب هلال احمر از بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات بازدید کردند.

ماراتن بیست و هشتمین دوره مسابقات فرهنگی امدادی رفاقت مهر به پایان رسید +گزارش تصویری

اختتیامیه بیست و هشتمین مرحله کشوری مسابقات فرهنگی، امدادی رفاقت مهر با حضور رییس و معاونین سازمان جوانان هلال احمر، مدیرکل امنیتی سیاسی استانداری کرمان و سایر مسئولین کشوری و استانی به میزبانی جمعیت هلال احمر استان کرمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان کرمان؛ حمید ملانوری مدیرکل امنیتی سیاسی استانداری کرمان ضمن ابراز خرسندی میزبانی استان کرمان از بیست و هشتمین مرحله کشوری مسابقات فرهنگی، امدادی رفاقت مهر سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: در کشور در حوزه بحث های اقتصادی و فرهنگ غنی اسلامی با حضور جوانان به کمک توسعه اقتصاد کشور باید گام برداشت.
ملانوری با اشاره به تاکید به نگاه ویژه در بحث اشتغال جوانان هلال احمر افزود: با توجه به فعالیت های امدادی، فرهنگی، هنری و ورزشی اعضای جوانان که در سطح ملی و بین المللی توانمند و باعث افتخار کشور هستند، باید به بحث اشتغال آنان نیز نگاه ویژه ای کرد.
وی با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی افزود: نگاه بخش خصوصی تنها به دولت نباید باشد چون دولت به تنهایی نمی تواند در این امر موفق شود و همچنین از سوی دیگر نیز دولت بدون حضور بخش خصوصی، علی الخصوص حضور جوانان، در این امر موفق نخواهد شد.
وی با پیشنهاد ایجاد گروههایی با عنوان تیم های امداد و اشتغال جوانان خاطر نشان کرد: در قالب سیاست ها و پشتیبانی دولت، میتوان واحدهای کارگاهی خوبی در زمینه اشتغال اعضای جوانان فراهم کرد تا جمعیت هلال احمر علاوه بر توجه به توانمندی سازی جوانان در حوزه امداد و نجات به حوزه اشتغال و توانمندی خدماتی ارائه کند.
مدیرکل امنیتی سیاسی استانداری کرمان پیشنهاد کرد: سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در حاشیه اجرای برنامه ها و مسابقات، موضوع کارآفرینی و اشتغال در کنار این فعالیت ها گنجانده شود تا اعضای جوانان در این حیطه نیز توانمند و مستقل شوند.
دکتر مسعود حبیبی در اختتامیه بیست و هشتمین دوره مسابقات فرهنگی امدادی رفاقت مهر با اشاره به ایثار جوانان بسیجی برای حفظ مملکت از جوانان هلال احمر نیز به عنوان جوانان ایثارگر یاد کرد و افزود: اعضای جوانان جمعیت هلال احمر که برای حفظ آرامش و جان مردم به صورت داوطلبانه در جمعیت هلال احمر خدمت میکنند، ادامه دهنده راه و روش بسیجیان ایثارگر هستند.
حبیبی با تاکید بر فعالیت های امدادی که ریشه در فعالیت های بشردوستی هلال احمر دارد، افزود: در برنامه ریزی سازمان جوانان، در ۲ محور گام بر می داریم که بر اساس اصول و اهداف جمعیت هلال احمر باعث اعتماد و جلب مردم به این نهاد عام المنفعه شده است.
وی با اشاره به ۲محور فعالیت های امدادی و بشردوستانه جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: اصل انسانیت محور اصلی فعالیت های اعضای جوانان است که با احترام به این اصل، همه انسان ها برای ما ارزشمند هستند.
حبیبی با اشاره به اصل انسانیت و تکریم انسان ها در اهداف سازمان جوانان تصریح کرد: این دواصل ارزشمند ریشه در دین ما دارد و جوانان هلال احمر پرچمدار حراست و قداست حرمت انسان ها هستند.
رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور با اشاره به حضور ۳۰ هزار شرکت کننده در مرحله شهرستانی و استانی رفاقت مهر در سراسر کشور افزود: رفاقت مهر؛ تعامل، تعادل و ارتقای اعتماد به نفس و خودباروری را در جوانان هلال احمر افزایش داده است.
وی با اشاره به قدمت ۹۵ ساله در سالروز تاسیس جمعیت هلال احمر اعلام کرد: آبان ماه سال جاری همزمان با هفتادمین سالروز تاسیس سازمان جوانان از کانون های برتر استانی و همچنین کشوری تجلیل خواهد شد.
حبیبی با اشاره حضور بیش از یک میلیون عضو جوان در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور خاطرنشان کرد: این سازمان تا کنون دارای ۱۲۰۰ کانون دانشجویی، ۸۰۰کانون جوانان،۲۵۰کانون طلاب، ۳۰۰۰کانون غنچه ها و ۸۰۰۰کانون دانش آموزی سازماندهی شده در سامانه ساجد دارد.
وی با اشاره به تشکیل مجامع کانون های استانی و کشوری ویژه اعضای جوانان و دانشجویی تصریح کرد: نمایندگان اعضای جوانان در این مجامع نظرات، نگاه و مشارکت های شما را در جمعیت هلال احمر دنبال می کنند و در برنامه راهبرد ۵ ساله چند محور برای گسترش مشارکت جوانان در فعالیت ها و تصمیم سازی در تدوین برنامه های جمعیت آمده است.

عکاس:حمید صادقی

پایان مسابقات رفاقت مهر در کرمان

دومین ماراتن مسابقات فرهنگی، امدادی رفاقت مهر که در بخش برادران به میزبانی کرمان برگزار شد با معرفی استان های برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان کرمان؛ مرحله کشوری بیست و هشتمین دوره مسابقات فرهنگی، امدادی رفاقت مهر در بخش برادارن با حضور ۴۶۰ نفر از اعضای تیم های برتر مرحله استانی در محل پایگاه پشتیبانی و امدادی جنوب شرق جمعیت هلال احمر استان و اردوگاه سعادت برگزار شد.
این مسابقات در رشته های زبان انگلیسی، کمک های اولیه، اسکان اضطراری، حمل مصدوم با حضور اعضای کانون های دانشجویی، جوانان، طلاب، روستایی، عشایری که دوره های آموزشی را گذرانده و حداقل یک سال از شروع عضویت آنان گذشته باشد، برگزار شد.
در پایان این رقابت ها در رشته ی زبان انگلیسی، استان های لرستان، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی حائز رتبه برتر شده اند.
در رشته ی اسکان اضطراری نیز آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و تهران موفق به کسب رتبه برتر شدند.
و برترین های رشته ی حمل مصدوم هم از استان های تهران، بوشهر و همدان اعلام شد.
در کمک های اولیه نیز استان های اصفهان، سمنان و اردبیل حائز رتبه برتر شده اند.
در بیست و هشتمین دوره مسابقات فرهنگی، امدادی رفاقت مهر ویژه برادران نیز جام بشردوستانه هم به استان فارس تعلق گرفت.
همچنین در مراسم اختتامیه از نفرات برتر مسابقات فرهنگی آیات قرآن موضوعی و کتابخوانی فرهنگ عاشورایی با اهدا جوایزی تجلیل شد.
مرحله کشوری بیست و هشتمین دوره مسابقات فرهنگی، امدادی رفاقت مهر در بخش برادارن از ۶ تا ۱۰ آبان جاری در محل پایگاه پشتیبانی و امدادی جنوب شرق جمعیت هلال احمر استان و اردوگاه سعادت برگزار شد.